Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Duże oczko wodne i napowietrzanie.

W stawach naturalnych  oraz dużych oczkach wodnych o objętości pow 200 m3 przyczyną spadku jakości parametrów wody takich jak brak klarowności i nieprzyjemny zapach wody Jest najczęściej brak dostatecznego napowietrzania. Oczywiście nie mam tu na myśli żadnych strumieni ani kaskad  bo do tego aby skutecznie napowietrzyć oczko wodne o objętości  np 10 m3 potrzebowalibyśmy strumienia o odpowiednio dużym spadku w którego nurcie są liczne przeszkody  chociaż by duże głazy wystające ponad poziom lustra wodnego o długości ok 10 m i szerokości najlepiej 1m. Wiec ciężko coś takiego zmieścić na naszych działkach.Dobrym rozwiązaniem w niedużych oczkach i stawach są małe napowietrzacze przy oczkach wodnych  powiedzmy do 100 m3 mamy całą gamę produktów np serii Aquaoxy Oase lub bardziej budżetowe pondoair Pontec.

Problem jednak pozostaje przy większych obiętościach oczek wodnych wtedy jest sensowne zastosowanie napowierzaczy pływających. Takim rozwiązaniem jest np.Areator Aqua Air 250 LM to napowietrzacz, rekultywator i cyrkulator w jednym. Każdy produkt ładnie wygląda w katalogu i jeszcze lepiej jest opisany ale zawsze pozostaje pytanie i wątpliwość czy to się u mnie sprawdzi?

Z podobnym problemem mieliśmy do czynienia w oczku wodnym naszego klienta 2 lata temu który przy Oczku Wodnym o objętości zbliżonej do ok 400m3 i dużym przerybieniu stawu posiadał niewytaczająca filtrację do oczka wodnego ,która działała by sprawnie przy całkowitym braku zarybienia. Woda jaką zastaliśmy Stan kolor brunatno brązowy, zapach delikatnie mówiąc nie przyjemny i całkowity brak klarowności. Ale nie sztuką jest zaproponowanie klientowi rozwiązania polegającego na rewolucji w jego oczku wodnym której czasami po prostu nie sposób przeprowadzić ponieważ wiązało by się to np. ze zniszczeniem istniejącego ogrodu nasadzeń małej architektury ogrodowej która maskuje chociaż by filtrację. Po przeanalizowaniu tego przypadku zaproponowaliśmy zachowanie wszystkich urządzeń i dodanie tylko napowietrzacza pływającego. Dzięki temu uzyskaliśmy uzyskaliśmy takie efekty jak na prezentowanym materiale.

Filtr zastosowany w oczku wodnym który cały czas pracuje do dnia dzisiejszego to klasyk Oase Biotec Screan Matic 36 z lampą UVC Bitron 110 C i pompą już nie produkowaną Promax 30000 (w tej chwili jej odpowiednikiem jest Aquamax Twin 30000). Objętość oczka wodnego to ok 400m3.

Aqua Air 250 LM Oase w pierwszej fazie został umieszczony nad miejscem o największej głębokości ok 2,2 m.Dyszę napowietrzacza  skierowaliśmy pionowo w dół w celu rozbicia i napowietrzenia zalegającej na dnie biomasy ,szlamu i rybich odchodów które nie były usuwane z oczka od 5 lat czyli od daty powstania. W oczku wodnym cały czas były ryby te same które na końcu filmu prezentują swoje walory w pełnej okazałości. W pierwszej fazie naszych działań aerator pracował po 8h bez przerwy. Pod koniec pracy na oczku wodnym powstawała brązowo brunatna piana wysokości dochodzącej do ok 2m. Powstawanie takiego rodzaju piany jest efektem reakcji bakterii beztlenowych bytujących w osadzie dennym z powietrzem dokładniej z tlenem dostarczanym przez Aqua Air 250 LM Oase. Należy tu nadmienić ze filtr musiał być czyszczony 2 razy na dobę a ilość odseparowanego szlamu i nieczystości była tak duża ze nie wyczyszczenie filtra na czas groziło jego przelaniem.Po tygodniu areator został przestawiony o kilka metrów dalej a dysza skierowana w taki sposób aby pęd mieszaniny wody i powietrza spychał zanieczyszczenia w kierunku pompy filtracyjnej. Na koniec po kilku przestawieniach Areator Aqua Air 250 LM wylądował u wlotu strumienia którym woda spływała do oczka wodnego.

Takie ustawienie napowietrzacza pozwoliło poza natlenianiem wywołać cyrkulacje poziomą wody w oczku wodnym.Z takiego ustawienia aeratora największa przyjemność maja ryby które stają w nurcie wody płynącej z wydajnością ok 30000 l/h i płyną pod prąd. W tej chwili w oczku wodnym napowietrzacz pracuje w zależności od temperatury wody od 4h/dobe do 6-8h/dobę w przypadku skrajnych upałów.

Źródło: Duże oczko wodne i napowietrzanie.




This post first appeared on Oczkowodne.co, please read the originial post: here

Share the post

Duże oczko wodne i napowietrzanie.

×

Subscribe to Oczkowodne.co

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×