Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Hipertansiyona İyi Gelen Besinler

Hipertansiyona İyi Gelen Besinler

Hipertansiyon veya yüksek tansiyon, arter duvarlarına karşı oluşan kan basıncını ifade eder zamanla yüksek tansiyon, kalp rahatsızlığı, böbrek hastalığı, inme ve diğer sorunlara yol açan damar hasarına neden olabilir. Hipertansiyona bazen sessiz katil denir çünkü hiçbir belirti üretmez ve yıllarca fark edilmeyerek tedavi edilemez. ABD de yapılan bir araştırmaya göre Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), tahmini olarak 75 milyon Amerikalının yüksek tansiyonu olduğunu bulgulamıştır. Bir kimsenin kontrol edemediği, yaş, aile öyküsü, cinsiyet ve ırk gibi birkaç risk faktörü tansiyonun gelişmesinde rol alır. Ancak diyet gibi kontrol edebileceğiniz faktörler de vardır. Kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olabilen bir diyet, potasyum, magnezyum ve lif bakımından zengindir. Hangi gıdaların hipertansiyonla mücadelede size yardımcı olabileceğini öğrenmek için makalemizi okumaya devam edin.

Potasyum Doğal bir Tansiyon Düşürücüdür

Potasyum böbreklerinizin idrar yoluyla daha fazla sodyumdan kurtulmasına yardımcı olur. Bu da kan basıncınızı düşürür. Demek ki potasyum oranı yüksek besinler Tansiyona Iyi Gelir.

Potasyum içeriği yüksek yapraklı yeşillikler arasında şunlar bulunur:

  • marul
  • Roka
  • Kale
  • şalgam
  • Kara lahana
  • ıspanak
  • pancar yaprağı

Konserve sebzelerde sıklıkla sodyum yani tuz var. Dondurulmuş sebzeler, taze sebze kadar besin içerir ve depolanması kolaydır. Ayrıca bu sebzeleri sağlıklı, tatlı yeşil bir meyve suyu için muz ve fıstık sütü ile harmanlayabilirsiniz.

Çilek Tansiyona iyi gelir

Çilek, özellikle yaban mersini, doğal bileşikler açısından zengin olan flavonoidler içerir. Bir  çalışma , bu bileşiklerin tüketilmesinin hipertansiyonu önleyebileceğini ve yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olabileceğini buldu. Yaban mersini, ahududu ve çileği diyetinize eklemek kolaydır. Her sabah kahvaltıda bu besinleri tüketebilirsiniz. Hızlı ve sağlıklı bir tatlı için dondurulmuş meyveleri kullanın. Pancar nitrik oksitçe yüksektir, bu da kan damarlarını açmaya ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Araştırmacılar ayrıca pancar suyundaki nitratların sadece 24 saat içinde katılımcıların kan basıncını düşürdüğünü buldular.

Yağsız süt ve yoğurt

Yağsız süt mükemmel bir kalsiyum kaynağıdır ve yağ oranı düşüktür. Bunlar kan basıncını düşürmek için diyetin en önemli unsurlarıdır. Sütten hoşlanmıyorsanız yoğurt da seçebilirsiniz.

Yulaf ezmesi, kan basıncınızı düşürmek için yüksek lifli, düşük yağlı ve düşük sodyumlu bir besin kaynağıdır. Kahvaltı için yenir, güne enerjik başlamanın  harika bir yoludur. Gece boyunca yulaf, popüler kahvaltı seçeneğidir. Bir kavanozda yarım fincan yuvarlak yulaf ve yarım fincan fındık ekleyerek süt ile ıslatın ve gün boyu size yetecek enerjiyi kolayca alın.

 Muz Tansiyona İyi Gelir

Potasyum açısından zengin besinler yemek takviyeleri almaktan daha iyidir. Tahıl ya da yulaf ezmesine potasyumdan zengin bir katkı için muz tüketin. Ayrıca hızlı bir kahvaltı veya atıştırmalık için tok tutan muzu menünüzden eksik etmeyin.

Somon, uskumru ve balık

Balık, diyetinizde yağsız protein kaynağıdır. Uskumru ve somon gibi yağlı balıklar, kan basıncını düşürebilen, iltihaplanmayı azaltabilen ve trigliseritleri düşürebilen omega-3 yağ asitleri açısından yüksektir. Bu balık kaynaklarına ek olarak, alabalık D vitamini içerir. Yiyecekler nadiren D vitamini içerir ve bu vitamin kan basıncını düşürücü özelliklere sahiptir. Balık hazırlamanın bir yararı her şekilde pişirilmeye müsait olmasıdır. Tansiyonunuz varsa siz ızgara ya da fırında pişirme yöntemlerini kullanın. Parşömen kâğıdında, somon filetosunu otlar, limon ve zeytin yağı ile süsleyin. 12-15 dakika boyunca önceden ısıtılmış fırında pişirin.

Tohumlar

Tuzsuz tohumlarda, kan basıncını düşürdüğü bilinen potasyum, magnezyum ve diğer minerallerde yüksektir. Öğünler arasında bir çerez olarak yarım fincan ayçiçeği, kabak veya kabak çekirdeğinin tadını çıkarın.

Sarımsak ve otlar tansiyona iyi gelir

Sarımsağın vücuttaki nitrik oksit miktarını artırarak hipertansiyonu düşürür. Nitrik oksit, kan basıncını düşürmek için vazodilatasyon veya atardamarların genişlemesini desteklemeye yardımcı olur.

Siyah çikolata

Bir araştırmaya göre koyu renkli çikolatayı yemenin kardiyovasküler hastalık (KVH) için daha düşük bir risk ile ilişkili olduğu ortaya çıkmıştır, 100 grama kadar siyah çikolata oranının daha düşük bir KVH riski ile ilişkili olabileceğini gösteriyor. Koyu çikolata, yüzde 60’tan fazla kakao katı içerir ve normal çikolatadan daha şekerlidir. Yoğurta koyu çikolata ekleyebilir veya çilek, yaban mersini veya ahududu gibi meyveleri sağlıklı bir tatlı olarak yiyebilirsiniz. Antep fıstığı, periferik vasküler direnci (kan damarı sıkışması) ve kalp atış hızını azaltarak kan basıncını düşürmenin sağlıklı bir yoludur. Bir çalışma günde bir avuç fıstık barındıran bir diyetin kan basıncını düşürmesine yardımcı olduğunu keşfetti.

Zeytinyağı Tansiyona iyi gelir

Zeytinyağı kan basıncını düşüren özelliklere sahip sağlıklı bir yağ örneğidir. Zeytinyağı, kan basıncını düşürmeye yardımcı olan iltihaplanma karşıtı bileşikler olan polifenolleri içerir. Zeytinyağı, DASH diyetinin bir parçası olarak  kullanılabilir Zengin E vitamin deposudur ve Omega -3 yağ asitlerini içerir bu da doymamış yararlı yağlar demektir…

The post Hipertansiyona İyi Gelen Besinler appeared first on Medcezir.net.This post first appeared on Medcezir.Net - Teknoloji, Sağlık, Güzellik Ve B, please read the originial post: here

Share the post

Hipertansiyona İyi Gelen Besinler

×

Subscribe to Medcezir.net - Teknoloji, Sağlık, Güzellik Ve B

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×