Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Stolarstwo – coś więcej niż hobby

Tags: siauml jest warto

Stolarstwo to nie tylko świetne hobby pozwalające nam się zrelaksować i dać upust naszej kreatywności, ale również wspaniała umiejętność dzięki której będziemy w stanie stworzyć swoje własne meble, naprawić te już znajdujące się w domu czy sprawić komuś niesamowity prezent, np. drewnianą, wypalaną szkatułkę.

ZROZUMIEĆ DREWNO

Zanim jednak zabierzemy się do cięcia drewna Warto zrozumieć jak ono pracuje. Drewno nie Jest tak sztywne jak metal i nie zachowuje swojego kształtu tak jak plastik- ono nieustannie pracuje. Drewno to materiał higroskopijny, dlatego zmiana temperatury czy wilgotności ma na niego ogromny wpływ. Może ono pęcznieć lub się kurczyć, a w rezultacie jego elementy ulegną zmianie, więc warto odpowiednio je przystosować tak aby zawsze dobrze nam służyły. Praca drewna zależy również od jego gatunku, gdyż nie każdy jego rodzaj zachowuje się tak samo. Przed obróbką danego drewna, warto jest poznać jego właściwości, tak aby oszczędzić sobie późniejszych przeróbek i aby maksymalnie je wykorzystać.

WYPOSAŻENIE DOMOWEGO WARSZTATU

Gdy już wiemy wszystko o drewnie z jakim chcemy pracować, kolejnym krokiem jest skompletowanie swojego domowego warsztatu. Warto zaopatrzyć się w dobry stół, który sporo wytrzyma- najlepiej taki który jest dedykowany tego rodzaju zajęciom.

Z narzędzi ręcznych niezbędny jest dobry młotek- podczas jego wybieranie warto zwrócić uwagę na jego wagę oraz wymiary i odpowiednio je do siebie dostosować. Wiele młotków posiada wykończenie w postaci potocznej breszki, czyli łomu, który szybko i skutecznie wyciągnie nawet najgłębiej wbity gwóźdź. Kolejna na liście jest miara taśmowa, bez której ani rusz! Jest ona niezbędna do wykonywania jakichkolwiek prac w warsztacie, a minimalna jej długość to 3m. Te bardziej profesjonalne wyposażone są w sprężynę, blokadę oraz blaszkę umocowaną na jej końcu, co znacznie ułatwia pracę. Porządny domowy warsztat musi być również wyposażony w nóż z wymiennymi ostrzami. Jego ostrza są bardzo elastyczne, a po ich stępieniu wystarczy jedynie odłamać pojedynczą płytkę i ciąć dalej. Idealnie sprawdza się przy oczyszczaniu, trasowaniu oraz wyznaczaniu linii.

Kolejnym niezbędnikiem jest kątownik stolarski- wyznacza on kąty 45 i 90 stopni, które są szalenie ważne przy tworzeniu własnych mebli, bo przecież chcemy żeby posłużyły nam ona jak najdłużej i były starannie wykonane. Warto zwrócić uwagę na to aby nasz kątownik był solidny i wytrzymały, ze względu na warunki w jakich będziemy pracować. Komplet dłut to kolejna rzecz bez której nie wyobrażamy sobie porządnego warsztatu. Często sięgamy po nie w pracach wykończeniowych, a dobrze zaostrzone jest na wagę złota.

Poziomica to kolejne narzędzie bez którego ani rusz. Najczęściej używa się jej w końcowej fazie projektu, aby sprawdzić czy nasza konstrukcja zachowała odpowiednie proporcje w pionie oraz poziomie. Najpopularniejsze poziomice to te, które wykorzystują grawitację i wiązke światła.

Również porządny śrubokręt (wkrętak) jest podstawowym narzędziem stolarza. Na rynku dostępnych jest wiele ich rodzajów, począwszy od krzyżaków, po płaskie i te o nieregularnym kształcie. Na początek warto zainwestować w ich komplet, bo nigdy nie wiadomo który przyda nam się w danej sytuacji. Jeśli od początku stawiamy na dobrą jakość, warto pamiętać o tym, że te z końcówkami hartowanymi odznaczają się znacznie dłuższą żywotnością.

Strug stolarski to również bardzo przydatne narzędzie, które pomaga nam doprowadzić dane drewno do płaszczyzny. Wyrównuje on powierzchnię poprzez zbieranie cienkich warstw materiału.

Ostatnim narzędziem jakie koniecznie musi mieć swoje miejsce w warsztacie są specjalne ściski stolarskie. Ułatwiają one mocowanie obrabianych elementów razem z odpowiednim ich montażem. Równie dobrze sprawdzają się w przypadku gdy kleimy drewno i musimy zadbać o jego odpowiedni nacisk.

ILOŚĆ CZY JAKOŚĆ?

A czym należy się kierować przy kupnie tych wszystkich narzędzi? Przecież zbudowanie własnego warsztatu od zera może całkiem sporo kosztować. Jeśli narzędzia mają nam służyć raz, no może dwa razy w roku, nie warto jest kupować tych najlepszych gatunkowo, a co za tym idzie najdroższych. Jeśli jednak chcemy aby stolarstwo stało się naszym hobby, warto zainwestować w narzędzie dobrej jakości. Oczywiście nie muszą być to od razu te z górnej półki, jednak warto zainwestować trochę więcej w sprawdzone marki narzędzi, bo te kupione za parę groszy ciągle się będą psuły i w rezultacie więcej sumarycznie na nie wydamy niż na jeden porządny komplet. Ponadto droższe narzędzia nie tylko są bardziej odporne na uszkodzenia, ale również o wiele wygodniejsze w użytkowaniu. Lepszy materiał rączki sprawi, że nie będzie się ona wyślizgiwała dzięki czemu będzie nam się pracować lepiej i sprawniej- szczególnie gdy planujemy spędzić parę godzin w naszym warsztacie.

Gdy mamy już drewno, z którego chcemy coś stworzyć i narzędzia, które nam w tym pomogą, nie pozostaje nic innego jak wziąć się do działania! Stolarstwa jak każdego hobby najlepiej jest uczyć się metodą prób i błędów, dlatego nie należy zrażać się początkowymi niepowodzeniami, a jedynie wyciągać z nich wnioski i pracować dalej.


Materiał opracowany we współpracy z ekspertem z firmy Meble Olimp

Artykuł Stolarstwo – coś więcej niż hobby pochodzi z serwisu Rozwijaj-się.pl.



This post first appeared on Rozwijaj SiÄ™ PL, please read the originial post: here

Share the post

Stolarstwo – coś więcej niż hobby

×

Subscribe to Rozwijaj SiÄ™ Pl

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×