Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Phalcon Ders 11 - Scaffold Kullanımı

    Scaffold, genellikle veritabanı işlemleri yapacağımız basit CRUD(Create, Read, Update, Delete) uygulaması yapımında kullanılır. Bu işlemlerin yapılacağı bir iskele oluşturur. Temel işlemler hazır gelir, gerisi düzenlersiniz.

    Scaffold işleminden önce bir veritabanı ve tablonuzun olması gerekir.    Öncelikle proje dizininize Uçbirim ile girin. Ardından gerekli phalcon kodlarını yazmaya başlayabiliriz.

phalcon scaffold kategoriler    Dosyalarda görebileceğiniz üzere bu komutun ardından tablomuza ait bir Model, Bir Controller ve bir de View klasörü oluşturuldu. View klasöründe ise dört adet dosyamız oluşturuldu. (edit, index, new, search) Bu dosyalar otomatik olarak .phtml uzantılı oluşturuluyor. Eğer volt dosyaları oluşturmak istiyorsanız bunu ayrıca belirtmeniz gerekiyor. Yeni bir tablo oluşturalım.    Şimdi volt dosyaları kullanarak scaffold komutunu yineleyelim.

phalcon scaffold uyeler --template-engine=volt

    Bu komutun ardında aynı dosyalar bu kez uyeler tablosu için oluşturuluyor. Ancak bu kez View dosyaları .volt uzantılı oluşturuluyor. Kullanmak istediğiniz Template Engine hangisi ise ona göre komut girebilirsiniz.    Her iki template engine birden kullanılabilir mi derseniz evet kullanılabilir. Aşağıdaki görselde her ikisinin de aynı anda kullanılabildiğini ve scaffold sonrası nasıl bir sayfa oluştuğunu görebilirsiniz.    index sayfası bir arama sayfası olarak çalışıyor. Tablo adınızla birlikte Create linki oluşturulmuş durumda. Create sayfasına geçip tablonuza göre gerekli bilgileri girip Save butonuna bastığınızda başarıyla oluşturulmuş olduğunu görebilirsiniz.    Arama kısmına bilgi girip arama yaptığınızda artık var olan kayıtlar üzerinde düzenleme(edit) ve silme(delete) işlemleri yapabilirsiniz.
    .phtml ya da .volt dosyaları üzerinden bu görünümleri ve İngilizce olan kısımları istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz elbette.


This post first appeared on AÇT - Web Tutorials, please read the originial post: here

Share the post

Phalcon Ders 11 - Scaffold Kullanımı

×

Subscribe to AÇt - Web Tutorials

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×