Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Lavanta: Anksiyete Giderici Etkisi Kanıtlandı!

Lavanta kokusunun rahatlatıcı ve endişe Giderici Etkisi uzun zamandır bilinmekle birlikte, bunun biolojik mekanizması ile ilgili net bir bilgiye sahip değildik. Ancak Japon bilim adamları, lavantanın içindeki linalool maddesinin buharlaşmasının koku sinirleri üzerine uyarıcı etkisi ile rahatlatıcı bir etkiyi başlattığını ortaya koydular.

İlgili konu: Estetik Ameliyata Gelirken Nasıl Bir Kıyafet Giyilmeli?

Bu konudaki çalışma, Davranış Bilimleri ile ilgili bir dergide yayınlandı. Kagosima Üniversitesi çalışmacıları, linalool maddesinin doğrudan sinir üzerine koku ile etki ettiğini, gevşetici etkisi için maddenin kan dolaşımına girmesinın gerekmediğini ortaya koydular. Çalışma koku alamayan farelerde bu etkinin oluşturulamadığını da ortaya konarak sınandı.

Bu çalışmanın sonuçları, ameliyat öncesi dönemde, lavanta kokusu ile hastaların anksiyetelerinin azaltılabileceği yönünde umut verdi.

The post Lavanta: Anksiyete Giderici Etkisi Kanıtlandı! appeared first on Prof. Dr. İsmail Kuran.This post first appeared on Prof. Dr. İsmail Kuran -, please read the originial post: here

Share the post

Lavanta: Anksiyete Giderici Etkisi Kanıtlandı!

×

Subscribe to Prof. Dr. İsmail Kuran -

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×