Choć większość z nas kojarzy pochodzenie perfum z Francją, to historia perfumiarstwa liczy sobie ponad 4000 lat. Perfumy stosowano już w starożytności. Słowo „perfume” pochodzi od łacińskiego „per fumum” – czyli „poprzez dym” – i odnosi się do pradawnej tradycji spalania darów dla bogów w celu złożenia im hołdu i pozyskania ich przychylności.
Related Articles
Ze względu na przypisywane perfumom mistyczne właściwości, dostęp do ich receptur, wytwarzania i stosowania był zwykle ograniczony do grup społecznych o najwyższym statusie, takich jak kapłani.
Perfumy – wiedza tajemna
Dlatego produkcja pachnideł była kojarzona z wiedzą tajemną. Proces tworzenia perfum był bardzo żmudny i pracochłonny. Polegał na ręcznym wyciskaniu ogromnych ilości płatków kwiatów pod prasą, z których pozyskiwano niewielką ilość cennego ekstraktu. Do produkcji perfum używano różnorodnych surowców, takich jak kwiaty róży, lotosu, jaśminu, bazylii, mięty i przyprawy.
Za ojczyznę perfum uważa się powszechnie Starożytny Egipt. To właśnie stamtąd pochodzą pierwsze udokumentowane zapiski na ten temat. Starożytne egipskie perfumy opierały się głównie na oliwie z oliwek i oleju sezamowym. Moczenie różnych aromatycznych surowców w oliwie powodowało przechodzenie ich zapachu do tłuszczu (tzw. maceracja).
Różnorodność stosowanych w Egipcie wonnych składników budzi zachwyt nawet współczesnych perfumiarzy. Stosowane przez nich substancje zapachowe, takie jak mirra, galbanum, kardamon, żywica benzoesowa, olibanum i ambra, są używane do dzisiaj.
Dziś, choć tworzenie perfum stało się przemysłem, samo wymyślanie kompozycji zapachowych nie zatraciło charakteru sztuki, której tajniki dostępne są jedynie wybranym. Kompozycja zapachowa to mieszanina naturalnych i syntetycznych substancji zapachowych dobranych tak, by środek zapachowy był odpowiednio lotny, trwały i bezpieczny dla skóry.
Rodziny zapachowe
Wyróżniamy aż 16 rodzin zapachowych, wśród których są między innymi: cytrusowa, kwiatowa, owocowa, aldehydowa, ziołowa, polna, morska, zielona, leśna, miętowa, mchowa, drzewna, balsamiczno-ambrowa, zwierzęca, korzenna, parafarmaceutyczna. Kompozycja zapachowa złożona jest z trzech utrzymanych w jednej tonacji zapachowej nut, które wzajemnie się uzupełniają. Nuty te wiążą się z trwałością składników i szybkością odparowania.
Oprócz wymienionych, istnieją także inne rodziny zapachowe, takie jak orientalna, korzenna, przyprawowa, skórzana i tytoniowa. Każda z tych rodzin ma swoje charakterystyczne nuty zapachowe, które są łączone w różne kombinacje, aby stworzyć unikalne zapachy.
Rodzina zapachowa drzewna jest jedną z najpopularniejszych w przemyśle perfumeryjnym. W skład jej nut zapachowych wchodzą takie składniki, jak cedr, sandałowiec, paczula, wetyweria i gałka muszkatołowa. Zapachy z tej rodziny są zwykle zmysłowe, ciepłe i przyjemne dla nosa.
Rodzina zapachowa balsamiczno-ambrowa to kolejna popularna grupa zapachów, która ma swoje korzenie w tradycyjnej perfumeryjnej recepturze. W skład jej nut zapachowych wchodzą takie składniki, jak ambra, kadzidło, wanilia, benzoes i labdanum. Te zapachy są zwykle ciepłe, słodkie i intensywne.
Zapachy perfum są nie tylko przyjemne dla nosa, ale też mogą wpłynąć na nasze samopoczucie i nastrój. Dlatego tak ważne jest, aby wybierać zapachy, które odpowiadają naszym preferencjom i stylowi życia.
Nuty zapachowe
Zaczynając od pierwszej nuty, czyli nuty głowy, jest to pierwsza zapachowa impresja, którą odczuwamy zaraz po otwarciu flakonika z perfumami. Nuta ta składa się z związków lotnych i intensywnych, które szybko zanikają po wtarciu perfum w skórę. Jest to właśnie ta nuta, która decyduje o pierwszych wrażeniach zapachowych. Utrzymuje się ona na skórze od kilku minut do pół godziny.
Nuta serca, zwana również nutą środkową, pojawia się później i utrzymuje się na skórze dłużej niż nuta głowy. Stanowi ona główny motyw kompozycji zapachowej i jest zwykle cieplejsza i cięższa od pierwszej nuty. Zapach nuty serca utrzymuje się na skórze przez około godzinę lub dwie.
Nuta bazowa, znana również jako nuta końcowa, jest najtrwalsza ze wszystkich nut i jest określana mianem „nuty głębi perfum”. Zawiera utrwalacze, które pomagają utrzymać zapach na skórze przez dłuższy czas. Jest to nuta, od której twórcy perfum rozpoczynają tworzenie kompozycji zapachowej. Nuta bazowa jest najtrwalsza i utrzymuje się na skórze przez kilkanaście godzin.
Proporcje pomiędzy nutami zależą od przeznaczenia zapachu. W przypadku perfum, nuty górnej i środkowej mają zwykle równomierne proporcje. Jednak w przypadku innych produktów zapachowych, takich jak szampony i odżywki, dominują składniki należące do nuty górnej Mają one pachnieć tylko podczas stosowania. W przypadku kompozycji, które mają utrzymywać się na skórze przez długi czas, dominować będą nuty środkowe i dolne.
Jak zrobić perfumy?
W skrócie: najpierw przygotowuje się mieszankę zapachową według receptury opracowanej przez perfumiarza, a następnie rozpuszcza się ją w delikatnym alkoholu. Proporcje, w jakich łączy się mieszankę olejków zapachowych z alkoholem, zależą od produktu, który ma powsta. Perfumy „parfum” ma do 40% olejków zapachowych. Woda perfumowana „eau de parfum” do 15%. Woda toaletowa „eau de toillette” max 10%).
Cała sztuka i magia zapachu tkwi w odpowiedniej recepturze na mieszankę zapachową. Jest to przepis, jak należy ze sobą mieszać różne substancje zapachowe. Opracowanie receptury, która ma szansę odnieść sukces, jest prawdziwym wyzwaniem dla perfumiarzy. Są oni nazywani również „Nosami” ze względu na główne narzędzie, którym posługują się w swej pracy.
I tu pojawia się Francja. „Nosy” uczą się zawodu i pracują głównie we Francji właśnie. Ich usługi są bardzo drogie, ale i tak mają wzięcie, ponieważ tych najlepszych specjalistów jest na świecie tylko parudziesięciu.
Oprócz Francji, który uchodzi za światowe centrum perfumiarstwa, w innych krajach również powstają wyjątkowe zapachy. Także w Polsce istnieją wyjątkowi twórcy perfum, którzy tworzą wyjątkowe zapachy, korzystając z naturalnych składników, często pochodzących z polskiej przyrody.
Sztuka tworzenia perfum
Perfumy to nie tylko zapach, ale też sztuka. Powstają one w wyniku złożonego kreatywnego procesu, w którym inspiracją dla twórców mogą być między innymi natura, kultura, muzyka czy sztuka. Istnieje wiele zróżnicowanych stylów i kierunków w perfumiarstwie, każdy z nich ma swoje charakterystyczne cechy i przyciąga określonych odbiorców.
Ważnym elementem w procesie tworzenia perfum jest także projektowanie butelek, które mają służyć jako opakowanie dla zapachu. Ich design ma wpływ na sposób, w jaki produkt jest postrzegany przez konsumentów. Często producenci perfum podejmują współpracę z uznanymi projektantami. Po to, by stworzyć niepowtarzalne, estetyczne i nowoczesne opakowania, które wyróżnią się na tle innych produktów.
Podsumowując, perfumy to nie tylko mieszanka zapachów, ale także sztuka, technologia i kreatywność. Proces tworzenia zapachu jest długi i wymaga wiedzy, doświadczenia oraz umiejętności perfumiarza.
Stolica perfum – Grasse
Grasse, miasto położone w południowo-wschodniej Francji, uchodzi za stolicę perfum ze względu na swoją długą historię związaną z przemysłem perfumeryjnym. W okolicach miasta, rozciągających się pośród pagórków i dolin, znajdują się uprawy roślin zapachowych. Pozyskuje się z nich składniki do produkcji perfum. Najbardziej charakterystyczne i cenione składniki to jaśmin, róża, mimoza, kwiat pomarańczy. Ale przede wszystkim lawenda, z której Grasse słynie na całym świecie.
To właśnie tam, na lawendowych polach, można podziwiać piękno natury, które zapiera dech w piersiach. Kiedy lawenda zakwita, cała okolica wypełnia się jej intensywnym, kojącym zapachem. To właśnie dlatego, wiele osób przyjeżdża do Grasse, by zobaczyć te piękne pola i poczuć się jak w bajce. Wielu z nich nie opuszcza miasta bez pamiątkowego flakonu perfum z miejscowej manufaktury.
Grasse to miasto we Francji, które słynie z produkcji perfum. Jest wręcz jest uznawane za światową stolicę perfum. To tam znajduje się wiele renomowanych perfumerii, w których pracują perfumiarze, zwani także „Nosami”. Są to specjaliści od tworzenia zapachów, którzy uczą się swojego zawodu i doskonalą swoje umiejętności właśnie w Grasse. W tym mieście znajduje się także kilka szkół perfumeryjnych. To w nich przyszli perfumiarze zdobywają wiedzę i umiejętności potrzebne do tworzenia perfum. Dlatego Grasse jest mekką dla wszystkich, którzy chcą poznać sztukę tworzenia perfum. Tam można zyskać wiedzę od najlepszych specjalistów w tej dziedzinie.
Jeśli jesteś miłośnikiem perfum, to Grasse to miejsce, które powinieneś odwiedzić. To tutaj znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, by poznać tajniki sztuki perfumeryjnej. Możesz zwiedzać manufaktury, uczestniczyć w warsztatach perfumeryjnych i posmakować perfum wykonanych z naturalnych składników. A jeśli chcesz zobaczyć piękno lawendowych pól, to najlepszym czasem na to jest lipiec, kiedy lawenda zakwita. Tworzy wtedy malownicze fioletowe krajobrazy.
Kultowe perfumy
Istnieje wiele znanych marek perfum, a każda z nich ma swoje unikalne cechy i style. Jedną z najbardziej znanych marek jest Chanel, która powstała we Francji w 1921 roku. Do jej najbardziej kultowych perfum należą Chanel No. 5 i Chanel Coco Mademoiselle. Kolejną znaną marką jest Dior, również pochodząca z Francji, której najbardziej rozpoznawalnymi perfumami są Dior J’adore i Dior Sauvage.
Inną znaną marką perfum jest Guerlain, założony w 1828 roku we Francji . Jego kultowym zapachem jest Shalimar. Włoska marka Dolce & Gabbana jest znana przede wszystkim ze swojego zapachu Light Blue. Natomiast Yves Saint Laurent słynie z perfum YSL Opium i YSL Black Opium.
Niektóre perfumy uznajemy już za klasyki, ponieważ są popularne od lat. To ikony perfumiarstwa. Wśród nich znajdują się Chanel No. 5, Guerlain Shalimar, Dior J’adore, Estée Lauder Youth Dew oraz Calvin Klein Obsession.
Niektóre perfumy były również bardzo kontrowersyjne w momencie ich wydania. Przykładem może być Secretions Magnifiques marki Etat Libre d’Orange. Zawiera w składzie elementy zapachu krwi i spermę. Inny skandaliczny zapach to Lady Gaga Fame, który po aplikacji staje się niewyczuwalny.
Pachnidło: Historia mordercy
Film „Perfume: The Story of a Murderer” z 2006 roku opowiada historię młodego mężczyzny, Jean-Baptiste’a Grenouille’a. Poszukuje on idealnego zapachu poprzez zabijanie młodych kobiet i wykorzystywanie ich ciał do produkcji perfum. Film został oparty na powieści Patricka Süskinda o tym samym tytule. Zdobył uznanie za wizualną estetykę oraz występ Bena Whishawa jako Grenouille’a.
Jednakże, w rzeczywistości istniał morderca, który robił perfumy z feromonów ludzkich. Seriowy morderca, nazwany „Mordercą z Montmartre”, zabijał młode kobiety w latach 1947-1949 i wykorzystywał ich ciała do produkcji perfum. Jego prawdziwa tożsamość nigdy nie została podana do publicznej wiadomości, a sprawa nie została wyjaśniona do dziś. Jednakże, historia ta stała się inspiracją dla powieści Patricka Süskinda i następnie filmu „Perfume: The Story of a Murderer”.
Perfumy – przyszłość
Od wieków perfumiarze tzw. „Nosy”, byli ludźmi. Jednak w dzisiejszych czasach, dzięki postępowi technologicznemu, do tworzenia zapachów wykorzystuje się także sztuczną inteligencję. Algorytmy sztucznej inteligencji pozwalają na analizowanie zapachów i kompozycji zapachowych. Także na symulowanie różnych kombinacji, które pozwalają na szybsze i bardziej efektywne tworzenie nowych perfum. Na szczęście sztuczna inteligencja wciąż pozostaje uzupełnieniem dla pracy perfumiarzy. Jednak coraz częściej zaczyna stanowić konkurencję dla tradycyjnych metod tworzenia zapachów.
Zobacz, czego dowiedziałam się o perfumach u źródła, czyli w starej egipskiej perfumiarni:
Spodobał Ci się ten wpis? Przeczytaj kolejny: Jeju – wyspa magiczna?
Artykuł Perfumy – początek pochodzi z serwisu PODRÓŻE KOSMETYCZNE.
This post first appeared on Blog Kosmetyczny ⤠URODA, ZDROWIE, PODRÓŻE, KUCHNIA ⤠Blog Kulinarny, please read the originial post: here