Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Niewiele smaku, ale dużo utleniaczy: mogą również poprawić zdrowie wątroby

Goździki to szeroko rozpowszechniona i bardzo popularna przyprawa. Używa się go do gotowania i pieczenia, do dań słodkich i pikantnych. Poza tym wykorzystuje się go także do dekoracji, ponieważ ma ciekawy kształt, a jak wyjaśnia specjalista ds. żywienia dr Atli Arnarson BSc , jest to także naturalny środek o długotrwałym działaniu . Jego rzekome skutki zdrowotne zostały również poddane badaniom naukowym, z bardzo pozytywnymi wynikami. Goździków nie powinno zabraknąć w żadnym gospodarstwie domowym.

Goździk ma długą tradycję w medycynie ludowej

Goździki są stosowane jako lekarstwa od tysięcy lat. Posiada wysoką zawartość przeciwutleniaczy (zwłaszcza eugenolu), dzięki czemu pomaga zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się i rozwojowi chorób przewlekłych . Według kilku badań naukowych goździki mogą również pomóc w walce z rakiem. Zawiera znaczną ilość manganu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mózgu i tworzenia tkanki kostnej. Ma między innymi działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe oraz pomaga regulować poziom cukru we krwi.

Goździki pomagają usunąć nieświeży oddech i łagodzą ból zębów

Jeśli boli Cię ząb możesz włożyć do ust cały goździk lub wacik zamoczony w wywarze goździkowym, jak najbliżej bolącego zęba. Pomocne są także płukanki do jamy ustnej. Goździk tłumi ból i ma silne działanie przeciwzapalne.

Według dostępnych badań szczególnie dobrze działa na bakterie wywołujące zapalenie dziąseł. W każdym razie pomoże Ci to zaczekać do wizyty u dentysty w celu leczenia.

Goździki pozbędą się pasożytów i pomogą w walce z bakteriami i wirusami

Olejek goździkowy i wywar okazały się najlepsze w walce z niechcianymi bakteriami, wirusami czy pasożytami. Jego wewnętrzne zastosowanie wspomaga zdrowie całego przewodu pokarmowego, dzięki czemu może złagodzić także bóle brzucha i nadmierne wzdęcia.

Zabija większość znanych pasożytów i ich zarazki, jest również skuteczny przeciwko grzybom (w tym Candida) i niektórym wirusom.

Badania naukowe potwierdziły jego skuteczność przeciwko najbardziej znanym typom bakterii, w tym e.Coli, która powoduje głównie problemy jelitowe, oraz paciorkowcom, gronkowcom i pneumokokom. W celach profilaktycznych pij codziennie filiżankę herbaty goździkowej.

Goździki mogą również chronić przed rakiem

Goździki zawierają wiele korzystnych związków, w tym wspomniany już eugenol, który zdaniem naukowców może być bardzo korzystny w profilaktyce nowotworów. Mocne wywary z goździków i skoncentrowany olejek goździkowy nadają się również jako leczenie wspomagające u pacjentów onkologicznych . Według badań ekstrakt z goździków pomaga zatrzymać rozwój nowotworów i zabija komórki nowotworowe. Badania jednak wciąż trwają jedynie w probówkach, oczekuje się na badania kliniczne, zatem jego skuteczność u ludzi nie została jeszcze potwierdzona w 100%.

Inne pozytywne działanie goździków

Goździki mają wiele innych zalet. Należą do nich na przykład:

  • wsparcie immunologiczne
  • leczenie bezsenności
  • wsparcie libido
  • wsparcie zdrowia i funkcjonowania wątroby
  • regulacja poziomu cukru we krwi
  • przeciwbólowy
  • zwiększenie gęstości kości

Kto powinien unikać goździków?

Podobnie jak wszystkie zioła i leki produkowane przemysłowo, goździki mogą być nieodpowiednie dla niektórych osób.

Nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią (szczególnie w większych ilościach).

Dzieci powinny unikać także dużych ilości goździków , gdyż ekstremalne dawki mogą spowodować uszkodzenie wątroby.

Eugenol, główna substancja lecznicza zawarta w goździkach, jest toksyczny w nadmiernych ilościach.

W przypadku dzieci ta dawka jest logicznie niższa niż dla osoby dorosłej, dlatego nie należy podawać im ekstraktu z goździków ani mocnego wywaru.

Oczywiście płukanie jamy ustnej, od czasu do czasu użycie słabej herbaty goździkowej lub dodanie goździków do jedzenia jest w porządku. Na 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem należy także unikać goździków.

Artykuł Niewiele smaku, ale dużo utleniaczy: mogą również poprawić zdrowie wątroby pochodzi z serwisu ZdrowePoradniki.pl.



This post first appeared on Zdrowie I Uroda - Zdroweporadniki.pl, please read the originial post: here

Share the post

Niewiele smaku, ale dużo utleniaczy: mogą również poprawić zdrowie wątroby

×

Subscribe to Zdrowie I Uroda - Zdroweporadniki.pl

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×