Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Trądzik grudkowy – przyczyny i jak go leczyć?

Czym Jest trądzik grudkowy?

Istnieje kilka rodzajów trądziku. Najbardziej rozpowszechnioną forma choroby jest trądzik grudkowo-krostkowy (albo trądzik grudkowy). Charakteryzuje się pojawianiem na twarzy, dekolcie, ramionach i plecach nieestetycznych krost i grudek. Tego typu zmiany skórne przeważnie dotyczą osób w młodym wieku (częściej u chłopców niż u dziewczynek), jednak mogą występować także u dorosłych.

Nieleczony trądzik grudkowy łatwo może przekształcić się w bardziej zaostrzoną formę schorzenia, dlatego bardzo ważne jest, aby odpowiednio zadbać o pielęgnację oraz właściwe traktowanie zmian skórnych.

Trądzik grudkowy – przyczyny powstania

Trądzik jest chorobą skóry mocno powiązaną z wiekiem pokwitania. To właśnie w trakcie okresu dojrzewania pod wpływem zmian hormonalnych dochodzi do nadmiernej pracy gruczołów łojowych. Te pod wpływem wzmożonej pracy wydzielają zbyt dużo łoju. Zamiast swobodnie wydostawać się na powierzchnię skóry, łój gromadzi się w ujściach mieszków włosowych zatykając je. Wraz ze złuszczającym się naskórkiem towarzyszącym przetłuszczonej skórze, do mieszków włosowych dostaje się brud i kurz z otoczenia. W tak sprzyjającym środowisku bakterie gromadzą się i namnażają bardzo szybko, co w konsekwencji prowadzi do powstania stanu zapalnego. Początkowo stan zapalny obejmuje jedynie mieszek włosowy. Jednak z czasem mieszek pęka rozlewając stan zapalny na okoliczne tkanki powodując wystąpienie grudek, krostek czy guzków. Wypukłościom na twarzy towarzyszą zaczerwienienie i obrzęk spowodowane działaniem na skórę bakterii. Zaczerwienienie danego obszaru jest mniej lub bardziej intensywne w zależności od tego, czy doszło do zakażenia bakteryjnego skóry.

Problemy z trądzikiem mogą również wystąpić u osób dorosłych. W tym przypadku związane jest to najczęściej z zaburzeniami w funkcjonowaniu hormonów.

Jakie leczenie na trądzik grudkowy?

Metod na zwalczanie trądziku jest wiele. O ile przy łagodnej np.  zaskórnikowej odmianie trądziku wystarczające będą delikatne zabiegi pielęgnacyjne oraz właściwa higienia, tak przy bardziej zaawansowanej formie schorzenia, jaką jest trądzik grudkowy zwykła pielęgnacja może nie wystarczyć.

Leczenie trądziku jest procesem żmudnym i długotrwałym, jednak jak najbardziej wykonalnym. Zawsze warto udać się  lekarza specjalisty, który potwierdzi schorzenie oraz przepisze odpowiednie dla naszego typu choroby środki farmaceutyczne. W przypadku trądziku grudkowego celem terapii jest nie tylko ograniczenie występowania zmian skórnych, ale przede wszystkim zapobiegnięcie ich powstawania. Początkowo krostki na twarzy zwalcza się przy wykorzystaniu miejscowych preparatów intensywnie złuszczających naskórek oraz zmniejszających produkcję łoju. Jeśli to nie pomoże, można do kuracji wprowadzić antybiotyki o działaniu przeciwdrobnoustrojowym. Do walki z odporną wersją choroby stosuje się izotretynoiny, czyli pochodne witaminy A, które bardzo intensywnie ograniczają funkcje wydzielnicze gruczołów łojowych.

W przypadku kiedy trądzik dopada kobiety po okresie dojrzewania, problem może wynikać z zaburzeń endokrynologicznych, czyli nadmiaru androgenów, męskich hormonów, albo z zespołu policystycznych jajników. Wówczas leczenie, oprócz wyeliminowania zmian skórnych, wymaga dokładnej diagnostyki ginekologicznej i endokrynologicznej problemu oraz ingerencji w środowisko hormonalne osób dotkniętych chorobą.

Dla osób, które wolą naturalne metody walki z trądzikiem zaleca się stosowanie ziół takich jak: fiołek, bratek, aloes, nagietek czy pokrzywa. Trzeba jednak pamiętać, że na efekty po kuracji ziołowej należy poczekać zdecydowanie dłużej niż przy stosowaniu tradycyjnej farmakologii.

Dobrym uzupełnieniem kuracji ziołowej oraz farmakologicznej są zabiegi w gabinecie kosmetycznym.  Odpowiednio dobrane pelingi chemiczne połączone z mechanicznym usuwaniem naskórka zalecane są w celu dogłębnego oczyszczenia skóry twarzy i ograniczenia stanów zapalnych. Warunkiem zastosowania kuracji jest odpowiednio przygotowana skóra tj. bez wykwitów trądzikowych.

Trądzik to przypadłość, która nie należy do najprzyjemniejszych. Potrafi skutecznie przyprawić wiele kompleksów oraz obniżyć samoocenę. Na szczęście jest wiele rozwiązań, które pomogą w likwidacji choroby. Należy pamiętać, że efekty kuracji nie pojawią się od razu. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość.

Artykuł Trądzik grudkowy – przyczyny i jak go leczyć? pochodzi z serwisu TradzikStop.pl.



This post first appeared on Tradzikstop.pl, please read the originial post: here

Share the post

Trądzik grudkowy – przyczyny i jak go leczyć?

×

Subscribe to Tradzikstop.pl

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×