Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Amit te látsz, azt senki más – személyre szabott internet

Tags: hogy vagy ezek

48

Ennyi információt kap rólunk a Google, mikor leülünk a gép elé, Vagy kezünkbe fogjuk a telefonunkat. Ami talán egy kicsit árnyalja és meglepőbbé teszi ezt a számot, Hogy mindez abban az esetben igaz, hogyha semmilyen fiókba, oldalra, szolgáltatásba nem vagyunk bejelentkezve. Természetesen, ha azonosítónkat és jelszavunkat bepötyögve benevezünk a személyes tartalmakért, akkor ez a szám szinte minden egyes lépésünkkel ugrásszerűen növekedni kezd.

Jön a TEK?

Mielőtt pedig pániktól fűtve rohannánk a redőnyt leengedni és duplára zárni az ajtót szögezzük le, hogy habár szívesen lennénk saját akciófilmünk főszereplői, Ezek az adatok nem a titkosszolgálathoz futnak be, illetve ha mégis, őket a lehető legkisebb mértékben érdeklik a mi kattintásaink. Ellenben azokkal a cégekkel, akik el akarnak nekünk adni valami. Vagy inkább mindent. Ez az adathalmaz ugyanis leginkább arra használatos, hogy a különböző weboldalak ajánlási rendszerét kiszolgálják.

Rossz ez?

A hirdetések alapvetően nem tartoznak az emberek kedvenc tartalmai közé az interneten, azonban azt fontos megértenünk, hogy ez szerves, elengedhetetlen és fontos eleme a világháló felépítésének. A TV-ben is utáljuk a reklámokat, ám ezek nélkül nem nézhetnénk mást vasárnap este, csak B kategóriás katasztrófafilmeket, vagy még ezeket sem. Ez egy működő üzleti modell, mely akár károgunk, akár nem, nem fog változni.

Így tehát, ha már mindenképp megtelik hirdetésekkel a böngészőablak, akkor adjunk hálát, hogy olyasmit látunk, ami valóban érdekelhet minket. Nyilván sokan pont ezért költenek vagyonokat teljesen felesleges kacatokra, ám itt őszintének kell lennünk és bevallanunk, hogy ez már a mi fogyasztási szokásainkat minősíti.

De honnan tudják mi kell nekem?

Mára már természetes, hogy ha egy webshopban laptopokat nézegetünk vagy netalántán meg is rendeljük, akkor az ajánlott termékek között a saját gépünkhöz való egér, nyomtató, tisztítókészlet, töltő és egyéb eszközök várják ádázan kattintásunkat. Nem volt ez mindig így.
Évekkel ezelőtt még ilyenkor általában az adott webshop legközkedveltebb termékei, vagy az akciós darabok jelentek meg, ám ezek között szerepelt mosógép, botmixer és házimozi egyaránt. Nekünk meg mosógépünk volt, házimozit nem akartunk a botmixerről meg azt sem tudtuk micsoda. Tehát lehet érvelni így is, úgy is, de a személyre szabott ajánlások nem az ördögtől valók.

De tényleg, honnan tudják?

Ez a rendszer természetesen nem csak a mi előnyeinket szolgálja. Ha egy oldal csak a legegyszerűbben hozzáférhető alapadatokat ismeri azzal már átlagosan 29%-al növelte eladásait. Pont ezért jelentős energiákat fektetnek bele a világ vezető webshopjai, ezek között is élen jár az amazon.com.
Alapvetően a háttérben két féle rendszer húzódhat.

Tartalom alapú szűrés

Ez az egyszerűbb verzió. Egy webshopba feltöltve az eladó általában egy rakás adatot ad meg a produktumról. Ez bármi lehet, de természetesen minden kategóriának megvannak a saját jellegzetességei. Alapvetően az ár-terméknév-leírás szentháromság a döntő. Nos ezek alapján a rendszer megnézi, hogy mi az, amit mi már kosárba helyeztünk, kedveltünk vagy megrendeltünk és ezekhez minél hasonlóbb termékeket kínál nekünk. Ennek egy fejlettebb és összetetteb változata, amikor nem hasonló, hanem azt kiegészítő terméket ajánl.

Tartalom alapú szűrés

Kollaboratív szűrés

Ez a verzió a termékek helyett a felhasználókat helyezi középpontba. Azt elemzi, hogy egy-egy vásárló milyen termékeket kedvelt vagy vásárolt és ezek alapján, úgymond összeköti a hasonló ízlésű embereket. Tehát ha egy jelentős embermennyiség, aki almát vásárol mellé körtét is vesz, és mi berakunk a kosarunkba egy almát, akkor ezek alapján a rendszer felajánlja nekünk, hogy vehetünk körtét is. Minél nagyobb forgalmat bonyolít egy oldal, annál hatékonyabban tud nekünk személyre szóló ajánlatokat ajánlani és mondanunk sem kell, hogy olyan óriásoknál, mint az amazon vagy az e-bay ez mit jelent pontosan.

Kollaboratív szűrés

+1: Hibrid szűrés

Előfordul, hogy a két rendszert kombinálják. Ez új, friss, úgy nevezett ’hideg startoló’ vásárlóknál nyújt megoldást, hiszen itt még kevés adat áll rendelkezésre, így ezt a kezdeti időszakot valahogy át kell hidalni.

Tehát ha legközelebb hirdetésekbe futunk, ne kívánjuk őket egyből a pokol legmélyére, hanem próbáljuk meg meglátni az örömöt az ürömben, hiszen szerencsére elmúltak már azok az idők, amikor fullasztóan ömlött ránk indokolatlanul a számunkra érdektelen termékek halma. Ki tudja, még az is lehet, hogy pont a reklámok nevelnek belőlünk tudatosabb fogyasztót…

Érdekesnek találtad a témát? Add meg e-mail címed és mi elküldjük neked hónap végén négy legnépszerűbb blogbejegyzésünket!

Blogposzt hírlevél regisztráció

The post Amit te látsz, azt senki más – személyre szabott internet appeared first on Systemfarmer Kft..



This post first appeared on Az IT Rendszer Jó Gazdája | Systemfarmer Kft., please read the originial post: here

Share the post

Amit te látsz, azt senki más – személyre szabott internet

×

Subscribe to Az It Rendszer Jó Gazdája | Systemfarmer Kft.

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×