Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Dünyanın en eski en gizemli yapısı: Göbekli Tepe

National Geographic kanalında yayınlanan bir belgesel ile milyonlara ulaşan göbekli Tepeyi ilk izleyenler görüntülerin mısır antik kenti kazıları olduğunu düşünebilir. 

Türkçe ismiyle anılıp, urfa ilimizin sıkça zikredilmesiyle burnumuzun ucunda yer alan, dünyanın sırlarını Hala çözemediği bu tapınağı yakından tanımaya çalışalım.

Göbekli Tepe, Şanlıurfa'ya yaklaşık 17 km mesafedeki Örencik Köyü’ne 3 km uzaklıkta bulunan neolitik döneme ait bir şehir - tapınak kalıntısı. Burası öyle bir yer öyle bir yapı ki, henüz Hangi kültüre, millete, uygarlığa ait olduğu bile hala kanıtlanamadı.

Göbekli Tepe, 1983 yılında tarlasını süren bir çiftçinin sabanına figürlü bir taş yapının takılması ve bunu müze yetkililerine bildirmesiyle ortaya çıktı. 

Göbekli Tepe'yi bu kadar önemli kılan unsurlardan biri; İngilizlerin gururla övündüğü Gizemli Stonehenge taş yapılarından 7.000, Mısır piramitlerinden 7.500 yıl önce yapıldığı tahmin edilmesidir. Bunun yanında tepeye inşa edilmiş gizemi hala çözülemeyen Ters L biçimindeki dikili taşların metal kullanılmadan o dönemin teknik altyapısıyla nasıl şekillendirildiği, hangi amaçla kullanıldığının hala merak konusu olması Göbekli Tepe'ye ilgiyi daha da arttırmaktadır.

Göbekli Tepe'yi inşa edenler hangi millettendi?

Taş devrinde kilden çömlek yapmayı bilmezken, tekerlek henüz icat edilmemişken bu tapınak nasıl tasarlandı ve inşa edildi?


Bu yapıyı inşa ederken kullanılan mühendislik bilgisinin nereden geldiği daha da önceleri nerelerde hangi yapıları inşa ederek bu bilgilere sahip oldular?


Bu gibi bir çok soru göbekli tepe için halen yanıt bulunamazken, sütunlar üzerinde tilki, akbaba, yılan ve özellikle anadolu'da günümüzde yaşamayan leopar gibi hayvanların  sütunlara işlenmesi de diğer bir ayrıntı.

Sözü daha fazla uzatmadan o belgeseli izleyelim. Eminim sizin için de fazlasıyla ilginç gelecektir.

sinema, teknoloji, internet dünyası, spor, hukuki konular, sorular


This post first appeared on MutlakButlan.com, please read the originial post: here

Share the post

Dünyanın en eski en gizemli yapısı: Göbekli Tepe

×

Subscribe to Mutlakbutlan.com

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×