Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Dodatki do kawy i herbaty: cynamon, wanilia, guarana



Dodatki urozmaicają charakter ulubionego naparu i pozwalają puścić wodze kulinarnej fantazji. Stanowią doskonały sposób na to, aby rozwinąć repertuar wrażeń smakowych i oryginalnie ubarwić aromat dowolnego gatunku i każdej odmiany kawy czy herbaty.


Cynamon
Cynamon to starożytna przyprawa o charakterystycznym zapachu i smaku pozyskiwana z suszonej kory cynamonowca. Wyróżnia się szczególnym słodkawym smakiem i zniewalającym zapachem – tak silnym, że wpływa on na aromat każdej potrawy czy napoju, do którego zostanie dodany.


Ojczyzną cynamonowego drzewa jest Cejlon, na którym uprawiano tę roślinę już ponad dwa tysiąclecia temu! Wedle znanego podróżnika, Marco Polo, drzewa cynamonowe porastające tę wyspę, od wieków stanowiły podstawowe źródło tej aromatycznej przyprawy. Dla jej pozyskania korzysta się z kory cynamonowca, która po ususzeniu zwija się, a następnie cięta jest na mniejsze fragmenty i sprzedawana najczęściej w formie lasek cynamonowych.


W dzisiejszych czasach cynamonowce, nie bez ludzkiej pomocy, skolonizowały także wiele innych krajów obszaru subtropikalnego, gdzie odnaleźć można plantacje tej rośliny.


Starty na proszek cynamon to przyprawa uniwersalna. Można ją dodawać zarówno do naparów herbacianych i kawowych, jak i do deserów, ciast czy nawet ryżu lub mięsa.


Jednak nie tylko podniebienie może skorzystać na stosowaniu cynamonu. Naukowcy z Kansas State University wykryli, że przyprawa ta posiada zdolność zwalczania bakterii E.coli. Inne z kolei testy wykazały, że cynamon może mieć właściwości przeciwgrzybiczne i antybakteryjne. Niektóre badania wskazują, że wystarczy spożywanie pół-łyżeczki cynamonu dziennie, by skutecznie zwalczać poziom złego cholesterolu we krwi. Do tego cynamon zawiera mangan, wapń, żelazo oraz błonnik. Jest to więc idealna przyprawa, racząca zmysły i wspomagająca organizm.


Wanilia
Wanilia to wiecznie zielona roślina o żółto-białych kwiatach. Pod względem botanicznym jest storczykiem, ale w przeciwieństwie do ozdobnego kuzyna jej kwiatostan nie pachnie. Wspaniały aromat wydziela natomiast pęknięty owoc, przyjmujący formę długich strączków.


Wanilia to popularna przyprawa wzbogacająca zarówno smak naparów kawowych i herbacianych, jak i deserów, lodów oraz licznych potraw.


Guarana
Guarana to pnącze, które wytwarza największe ilości kofeiny wśród roślin żyjących na naszej planecie. Całą tę energię ukrywa następnie w swych owocach. Napar przygotowany na ich podstawie poprawia kondycję i wprawia w dobry nastrój. To podobnie jak kawa, lecz guarana zawiera nawet cztery razy większe stężenie kofeiny niż popularny czarny napój. Uważa się przy tym, że odmiana kofeiny wytwarzana przez guaranę jest o wiele mniej szkodliwa niż ta, którą można spotkać w ziarnach kawowca. Co więcej – jej działanie utrzymuje się nawet do 6 godzin!


Guarana jest gatunkiem pnącza występującego w amazońskiej dżungli. Swą nazwę zawdzięcza indiańskiemu plemieniu Guarani, które to ponoć po raz pierwszy zaobserwowało niezwykłe, orzeźwiające i energetyzujące działanie jego owoców. Czerwonoskórzy odkrywcy uznali roślinę za „dar od Boga”. Mimo że Indianie cieszyli się mocą guarany już od setek, a może nawet tysięcy lat, dla Europy długo pozostawała ona tajemnicą. Dopiero w pierwszych latach XVIII wieku niemiecki lekarz, Christian Paullini zbadał ją, opisał i sprowadził na Stary Kontynent.


Sproszkowaną guaranę można parzyć zarówno samą (choć nie każdemu musi odpowiadać jej smak) lub też jako dodatek do kawy czy herbaty. Nie ma również przeszkód by odrobinę proszku dosypać np. do gorącej czekolady, a nawet dodać do ciasta. Guarana pobudza przecież także kulinarną wyobraźnię!


Guarana podwyższa wytrzymałość, dzięki czemu podczas treningów można ćwiczyć dłużej i spalić większe ilości tłuszczu. Jej spożywanie wskazane jest przy wysiłkach krótkich oraz tzw. beztlenowych. Guarana pomaga także przy dłuższych wysiłkach, zwiększa bowiem zapasy energii oraz oszczędza glikogen w wątrobie i mięśniach, spalając tkankę tłuszczową. W czasie stosowania diety obniża odczucie głodu.

Źródło: Kraina herbaty





This post first appeared on Kolorowy świat Kawy I Herbaty, please read the originial post: here

Share the post

Dodatki do kawy i herbaty: cynamon, wanilia, guarana

×

Subscribe to Kolorowy świat Kawy I Herbaty

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×