Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

BGC Partners’in BIST 100 Endeksi için 2021 Beklentisi 1860 Puan

BGC Partners'in BIST 100 Endeksi için 2021 Beklentisi 1860 PuanKasım ayının ilk haftasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomide yeni dönem vurgusu açıklamaları Türk lirası varlıklarını desteklerken, olumlu tablo yeni yılın ilk günlerinde de devam ediyor. Merkez Bankası başkanının şeffaflık ve öngörülebilirlik prensibi ile hareket edileceğini belirten sözleri de uluslararası yatırımcıların TL varlıklarına olan ilgisinin artmasını sağladı.

Salı gününe %0,87 yükselişte 1549 puandan kapanan Borsa İstanbul yeni güne %0,66 artışla 1559 puandan başladı. Günün ilk yarısında 1567 puanla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan BIST 100 endeksi şu dakikalarda %0,46 değer kazancıyla 1556 puandan işlem görüyor.

En fazla kazandıran sektör endekslerinde %2,75 artışla metal eşya ve makine başı çekiyor. Analistler teknik açıdan 1500 puanın destek, 1580 puanın direnç seviyeleri olarak takip edildiğini belirtiyor.

Borsa Rekor 1567 Puan
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Türk varlıklarına yönelik 2021 tahminlerini açıklayan BGC Partners, bu yıl BIST 100 endeksinin %21 yükselerek 1860 puana çıkacağını tahmin ediyor. Yapılan değerlendirmede Türkiye’nin ekonomi yönetiminde atacağı yeni adımların, normalleşmeyle birlikte iktisadi faaliyetlerde yatay iyimserlik yaratacağı söylendi. Bu doğrultuda 2021 yılında Türkiye gayrisafi yurt içi hasılasının %4 büyümesi bekleniyor.

İç piyasalarda siyasi karışıklığın etkisinin az olması beklenen 2021’de yurt dışında ABD ile AB ilişkileri, Doğu Akdeniz ve Suriye meselelerinin izleneceği aktarıldı. Coronavirüs nedeniyle alınan tedbirlerin ve desteklerin bütçe açığını artıracağı, bunun GSYİH’ye oranının %4’lerde olması öngörülüyor.

2021’in ortasına doğru enflasyonun %15 civarında olması ve daha sona yavaş yavaş azalacağı tahmin ediliyor. Tüm bu gelişmeler doğrultusunda Türk lirasındaki değer kaybının kontrol altına alınacağına dikkat çekiliyor.

Coronavirüs salgını sonrası hisse senedi piyasalarının daha çok destek bulacağı belirtilen raporda, bankaların kredibilitesinde de iyileşme olacağı kaydedildi. Merkez Bankası’nın ise yılın ikinci yarısında 300 baz puanlık faiz indirimi yapacağı tahmin ediliyor.

İlginizi Çekebilir:
Borsa Yatırım Fonu Nedir? Avantajları Nelerdir?

Normalleşme adımlarıyla birlikte hem yerli hem de yabancı yatırımcıların Türk varlıklarına olan ilgisinin artması, yüksek faizin iç talepteki negatif etkisinin dengeleneceği öngörülüyor.

Pandeminin etkilerinin geride kalmasıyla özellikle hizmet ve turizm sektöründe toparlanma beklenirken, bu alanda faaliyet gösteren şirket hisse senetlerinin primleneceği düşünülüyor. Kısa vadede pozitif performans beklenen Türk şirketleri ise; Akbank, BİM, Garanti Bankası, Tüpraş, Türk Telekom, Anadolu Efes, Kardemir, Şişecam, Koç Holding ve Yataş olarak sıralandı.

The post BGC Partners'in BIST 100 Endeksi için 2021 Beklentisi 1860 Puan first appeared on Borsa Nasıl Oynanır: Borsanın Oyun Olmadığını Öğretiyoruz.This post first appeared on Borsa Nasıl Oynanır, Nasıl Para Kazanılır?, please read the originial post: here

Share the post

BGC Partners’in BIST 100 Endeksi için 2021 Beklentisi 1860 Puan

×

Subscribe to Borsa Nasıl Oynanır, Nasıl Para Kazanılır?

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×