Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Dolar ABD İstihdam Verileri Sonrası Düşerken, Borsa Haftayı Yükselişle Tamamladı

BIST 100 Endeki haftayı önceki kapanışa göre %0,94 artışla 93.699 puandan tamamladı. Borsa İstanbul 872,20 puanlık bir artış sergilerken toplam işlem hacmi 5,2 milyar lira oldu.

Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran %4,10 oranındaki artışıyla finansal kiralama ve faktoring olurken, en çok gerileyen %1,87 ile gıda ve içecek şirketlerinin hisseleri oldu. Bankacılıkta %2,63 ve holdingde %0,21 oranında yükseliş kaydedildi.

Kasım ayı enflasyon rakamlarının beklenenden çok daha iyi gelmesi Merkez Bankası’nın faiz indirebileceği söylentilerini doğurdu. Dolar kuru söz konusu olasılıkların tartışılması ile yükselişe geçerken, aynı zamanda küresel bazda riskten kaçış algısı da kur üzerinde dalgalanmaya sebep oldu.

İlginizi Çekebilir:
Stagflasyon Nedir? Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir?

Dün günü 5,36 seviyelerinden tamamlayan Dolar/TL ABD istihdam verilerinin beklentilerin altında gelmesi ile geriledi. Saat 18:48 itibarıyla 5,28 lirada seyrediyor. ABD verilerinden sonra düşüşe geçen dolar kuru önceki kapanışa göre %1,1 oranında değer kaybetti. BIST 100 Endeksi dolar kurundaki düşüşten bulduğu destekle yükselişe geçerek, haftayı pozitif tamamladı.

Önümüzdeki hafta piyasaların radarında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararı, büyüme ve cari işlemler dengesi verileri yer alacak. Analistler bu verilerin yanında uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in 14 Aralık’ta yapacağı Türkiye değerlendirmesinin de yakından izleneceğini bildirdi.

Teknik açıdan BIST 100 Endeksi’nde 92.500 puanın destek, 94.000 ve 95.500 puanın direnç konumunda olduğu ifade edildi.

ABD endeks vadeli kontratları beklenenden düşük çıkan istihdam verileri sonrasında dalgalanma gösterdi. Standard & Poor’s 500 Endeks vadeli kontratları ekonomik büyümenin yavaşlıyor olabileceği endişesi ile gel-gitler yaşadı.

ABD’nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi istihdam verilerinin FED’deki güvercinleri destekleyebileceği beklentilerini güçlendirmesi ile %2,86 seviyesine kadar indi. İstihdam verilerinin dışında ABD’nin Çin ile süren ticaret gerilimine dair gelişmeler de yatırımcıların odağında olmaya devam ediyor.

Her ne kadar geçen hafta sonu yapılan G20 Liderler Zirvesi’nde ateşkes yapıldığı duyurulsa da, Çinli teknoloji şirketi Huawei sahibinin kızının tutuklanması iki ülke arasındaki gerilimin yeniden tırmanmasına sebep olur endişesi ile tedirginlik yaratıyor.This post first appeared on Borsa Nasıl Oynanır, Nasıl Para Kazanılır?, please read the originial post: here

Share the post

Dolar ABD İstihdam Verileri Sonrası Düşerken, Borsa Haftayı Yükselişle Tamamladı

×

Subscribe to Borsa Nasıl Oynanır, Nasıl Para Kazanılır?

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×