Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Güne Alımlarla Başlayan Borsa Bir Ayın Zirvesini Gördü!

Borsa İstanbul’da işlem gören BIST 100 Endeksi, güne %0,45 artışla 107.404 puandan başladı. Alımlarla başlayan günün ikinci yarısında 108.202 puana kadar çıkan endeks, 18 Eylül’den bu yana geldiği en yüksek seviyeyi görmüş oldu.

Bugün küresel piyasalarda negatif bir seyir hakim. Katalonya’nın bağımsızlık mücadelesinde yaşanan gelişmeler yurt dışı borsalarında olumsuz bir havanın esmesine neden oldu. Buna karşın Borsa İstanbul’da oklar yukarı yönde hareket ediyor. Son bir ayın zirvesini gören BIST 100 Endeksi şu dakikalarda 108.006 puandan işlem görüyor.

BIST 100 Endeksi günün ilk yarısında müzayede işlemlerine verilen araya 107.895 puandan girdi. İlk yarıda toplamda 2 milyar dolarlık bir işlem hacmi gerçekleşti. Önceki kapanışa göre %0,91 artışla 969,42 puanlık bir artış meydana geldi.

Sektör endekslerinin hemen hepsinde artış oldu. Sadece iletişim endeksi %0,40 oranında geriledi. Bankacılık %1,16, holding %1,50 ve bilişim %2,41 oranında değer kazandı. Uzmanlar gelinen bu seviyeden sonra 108.300 seviyesini direnç, 105.500 seviyesini ise destek konumu olarak belirtiyor.

ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları 44 Yılın En Düşüğünde

Uzmanlar bugün piyasaların odağında ABD haftalık işsizlik maaşı başvuruları ile Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’nden gelecek olan haberleri merak ediyordu. ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan haftalık işsizlik başvurularında, bir önceki haftaya kıyasla 22 bin düşüş oldu.

Bu düşüşle birlikte işsizlik maaşı başvuruları 222 bine geriledi. Gelinen bu sayı ise 1973 yılından bu yana görülmüş en düşük seviye olarak kaydedildi.

ABD’de geçtiğimiz ay önce Harvey, ardından Irma kasırgası olmak üzere büyük doğal felaketler meydana geldi. Kasırgaların ardından kapanan iş yerleri nedeniyle istihdamda düşüş yaşanmıştı.

Kasırganın meydana getirdiği yaraların sarılması ve insanların yeniden işe dönmesiyle birlikte, işsizlik maaşı başvurularında düşüş oldu. Piyasaların beklentisi 240 bin artış olması yönündeydi. 4 haftalık ortalama başvurular ise 257 bin 750’den, 248 bin 250’ye indi.This post first appeared on Borsa Nasıl Oynanır, Nasıl Para Kazanılır?, please read the originial post: here

Share the post

Güne Alımlarla Başlayan Borsa Bir Ayın Zirvesini Gördü!

×

Subscribe to Borsa Nasıl Oynanır, Nasıl Para Kazanılır?

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×