Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Borsa Heykelleri – Dünyanın Önemli Simgeleri

Borsa Heykelleri - Dünyanın Önemli SimgeleriDünyanın önde gelen borsalarını tamamlayan heykeller New York’tan, Frankfurt’a, Milano’dan İstanbul’a kadar uzanıyor. Borsa nasıl oynanır hakkında bilgileri sizlere sunduğumuz sitemiz içerisinde bu heykellere de yer vermek istedik ve bu yazıyı hazırladım.

Borsa binaları ve heykel söz bir arada kullanıldığı zaman elbette akla önce Wall Street’te New York Borsası’nın önünde bulunan boğa Heykeli akıllara gelmektedir. Ama biraz araştırma yapıldığı zaman gerçekten de ilginç hikayesi olan ve borsalar ile özdeşleşmiş birçok heykelin olduğunu görüyoruz.

New York Borsası – Boğa Heykeli (Charging Bull)

New York Borsası - Boğa Heykeli (Charging Bull)Aklımıza ilk gelen heykel olarak Charging Bull’a yer vermek istedik. Heykelin yaratıcısı Sicilya asıllı heykeltıraş Arturo Di Modica. 1941 Ocak doğumlu olan Arturo, Sicilya’nın Vittoria şehrinde doğmuştur. 1960 yılında Floransa’ya, İtalya’nın en ünlü heykeltıraşlarının ve ressamlarının arasında olmak adına ailesinden ayrılmıştır. Arturo Di Modica, modern çağın yaşayan en büyük heykeltıraşlarından birisidir.

Arturo Di Modica’nın bugünkü ününü kazanmasında, Wall Street’e New York Borsası’nın önüne bir gecede diktiği Charging Bull heykeli ilk sırada yer almaktadır. Bu boğa heykeli kısa sürede bir şehir efsanesi haline gelmiş ve uluslararası bir simge olmuştur. Arturo’nun heykellerinde taşlara nasıl kusursuz detaylar işlediği herkes tarafından kabul görmüştür ve bu boğa heykeli de gerçekten bu ünü hak ediyor.

Arturo, bu boğa heykelini 1986 yılında Wall Street çökmesine karşı bir panzehir olarak can verdi. Bilindiği gibi boğa erkeklik ve cesaretin simgesidir. Bunun yanında borsada boğaların hakimiyeti söz konusu olduğunda piyasalar iyimserdir ve fiyatlar yukarı yönlüdür. Heykeltıraş, Charging Bull için Manhattan’ın Soho semti Crosby Caddesi’nde bulunan atölyesinde 2 yılında fazla bir süre harcadı. Boğanın ana materyalini oluşturan dökme bronz, büyük bir zahmetle tamamen el kaynakları ile birleştirildi. Boğanın büyüklüğü düşünüldüğü zaman gerçekten bir sabır örneği olduğunu anlayabilirsiniz.

Wall Street Charging Bull

1989 yılında tamamlanan Wall Street Boğası, 3,5 ton ağırlığında ve 5,5 metre boyunda. Cesaret verici bu heykel Arturo tarafından yalnızca New York’a değil, tüm dünyaya hediye edildi. Arturo, 15 Aralık 1989 yılı Cuma günü birkaç arkadaşının yardımıyla sabahın erken saatlerinde New York Borsası önüne bu heykeli dikti. Polisin 5 – 6 dakikada bir gerçekleştirdiği devriyesi nedeniyle heykelin 4,5 dakika içerisinde dikilmesi gerekiyordu. Cuma sabahı geldiğinde ise New York Borsası’nın yolunun büyük bir Noel ağacı ile engellendiğini gördüler. Arturo ve arkadaşlarını bu Noel ağacı engellememiş ve Noel ağacı altına bırakılan hediyeler gibi koca boğayı, tüm dünyaya hediye olarak bırakmışlar.

Wall_Street_Boga_Heykeli_Amerika_Borsa_Simgesi

Borsa önüne bırakılmasının ertesi günü boğa, dünya üzerindeki ününü kazanmıştı bile. Büyük ve heyecanlı bir seyirci kitlesi, koşturan medyacılar, herkes bu gizemli heykelin nereden geldiğini anlamaya çalışıyordu. Fakat gün sonunda Charging Bull New York Borsası’nın önünden kaldırıldı ve Wall Street yakınındaki Bowling Green Parkı’nda bugünkü yerini aldı.

O günden bu güne New York Borsası ve Wall Street’in simgesi haline gelen boğa turistlerin son derece ilgisini çekmeye devam ediyor. Borsanın dibe vurduğu 1986 yılından bu yana borsacı ve finansçılara cesaret vermeye devam ediyor. Heykelin maliyetinin 350 bin dolar olduğu biliniyor.

Wall Street Boğa Heykeli Panoramik Görünüm

Frankfurt Borsası – Boğa ve Ayı Heykeli (Bulle und Bar)

Dünyanın en büyük borsalarından olan Frankfurt Borsası’nın anıtsal yapısı 19. yüzyılda kökenlidir. Borsa 2007 yılında yeniden yapılandırılmış ve modernize edilmiştir. Frankfurt Borsası önünde bulunan boğa ve ayı heykelleri “Bulle und Bar” olarak bilinmektedir. Diğer borsalarda olduğu gibi borsanın iniş ve çıkışını sembolize etmektedir.

Bu boğa ve ayı heykeli 1988 yılında Reinhard Dachlauer tarafından tasarlanmış ve dikilmiştir.

Frankfurt Borsa Binası Boğa ve Ayı Heykeli

Milano Borsası – Orta Parmak Heykeli (Middle Finger)

Belki de heykeller arasında en çok tepki alan ve birçok kişinin rahatsızlık duyduğu heykel Milano Borsası önünde bulunmaktadır. Orta parmak şeklinde olan heykel, 11 metre boyunda ve mermerden yapılmış. Bu cesur heykelin yaratıcısı, moda şehri olarak şıklığıyla anılan Milano’da büyük tartışmalara neden oldu.

Milano Borsası Orta Parmak Heykeli Uzak Acıdan Görünüm

L.O.V.E adı verilen heykel çağdaş İtalyan sanatçı Maurizio Cattelan tarafından yapılmış. Sanatçının çalışmaları incelendiğinde genel olarak rahatsız edici, şaşırtıcı ve hicivli tasvirler içerdiği görülmektedir. Milano Borsası önünde bulunan bu kışkırtıcı heykel hem beğeni topluyor hem de eleştirilere maruz kalıyor.

Maurizio Cattelan heykel hakkında verdiği bir röportajda, finans dünyasına duyulan sevginin bir göstergesi olduğunu ve özellikle de hayal gücünü tasvir eden bir eser olduğunu belirtiyor. Sanatçının mizacını yaptığı açıklamalardan da anlamak mümkün değil mi?

Milano Borsa Binası Middle Finger Orta Parmak Heykeli - İtalya Borsa Simgesi

Londra Borsası – The Source

Londra Borsası’nın sembolü olan “The Source” sekiz kat yüksekliğinde kinetik bir heykel. Bu heykel, her sabah Londra piyasalarının açılışını izleyen dünya çapındaki milyonlarca izleyiciyi temsil ediyor. The Source, gerçekten de kendine hayran bırakacak cinsten bir heykel. Cam tavandan başlayarak 162 kare kablo ile birbirine bağlanan küreler, aşağı – yukarı bağımsız hareket edebilecek şekilde tasarlanmış. Yani bu kürelerden bir animasyon gerçekleştirmek mümkün.

Londra Borsası’nın ziyaretçilere açık olan bölümünde sergilenen bu kinetik heykel, sonsuz bir dizi oluşturuyor. İşlem gören hisse senetleri, yükselen isimler, DNA sarmalı, 32 metre yükseklikte yüzen daha birçok şekil, The Source’un ihtişamını gözler önüne seriyor.

londra-borsasi-the-source

Aynı zamanda Londra Borsası’nın önünde Iron Duke heykeli de bulunmaktadır.

londra-borsas-iron-duke

Borsa İstanbul Heykelleri

Her ne kadar başarılı heykeltıraş ve sanatçılarımızın olmasına rağmen borsamızın simgesi haline gelen bir heykelin olduğunu söylemek biraz zor. İstanbul’da bulunan borsamız, aslında tam anlamıyla İstanbul ile özdeşleşmiş diyebiliriz.

borsa-istanbul-boga-ve-ayi-heykelleri

Dünyanın Çeşitli Borsalarından Heykel ve Simgeler

Dünyanın daha birçok borsasının önünde sembolik heykeller bulunmaktadır. Bunlar gerek tarihi açıdan önem taşır gerek belli bir olay sonrasında oraya dikilirler. Sizin için seçtiklerimiz ise şu şekildeler;

Bombay Borsası Boğa Heykeli

Bombay Borsası Boğa Heykeli

Chicago Borsası Anıt Amerika

Chicago Borsası Anıt Amerika

Chicago Borsası At Heykeli

Chicago Borsası At Heykeli

Endonezya Borsası Boğa Heykeli

Endonezya Borsası Boğa Heykeli

Euronext Paris Borsa Heykeli – Fransa Simgesi

Euronext Paris Borsa Heykeli - Fransa Simgesi

Hong Kong Borsası Exchange Square Heykeli

Hong Kong Borsası Exchange Square Heykeli

Pasifik Borsası Heykeli

Pasifik Borsası Heykeli

ST Petersburg Borsasi Neptun Heykeli

ST Petersburg Borsasi Neptun Heykeli

Singapur Traderlarini Tasvir Eden Heykeller

Singapur Traderlarini Tasvir Eden HeykellerThis post first appeared on Borsa Nasıl Oynanır, Nasıl Para Kazanılır?, please read the originial post: here

Share the post

Borsa Heykelleri – Dünyanın Önemli Simgeleri

×

Subscribe to Borsa Nasıl Oynanır, Nasıl Para Kazanılır?

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×