Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Freelancer – jak nim zostać i na czym polega freelancing?

Choć jeszcze kilka lat temu freelancing zdawał się być tylko przejściową modą, która nie zniesie porównania ze stabilną pracą na etacie, dziś stanowi coraz powszechniejszą formę podejmowania pracy. Czym właściwie jest, kto może się na niego zdecydować i co jeszcze warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat.

Kto to jest freelancer?

Freelancer to angielskie określenie, które w naszym kraju tłumaczone Jest jako wolny strzelec. Osoba zajmująca się freelancingiem wykonuje więc wyznaczone przez zleceniodawcę zadania na podstawie umowy innej niż umowa o pracę. W rezultacie w wielu przypadkach może się cieszyć znacznie większą swobodą dotyczącą zarówno wyboru konkretnych zleceń, jak i miejsca, z którego pracuje. Po raz pierwszy określenie to pojawiło się już w XIX wieku w jednej z powieści szkockiego pisarza, Waltera Scotta. Wówczas oznaczało wędrownego rycerza z lancą, który parał się pracą dorywczą w miejscach, w których się zatrzymywał, zamiast pracować nieustannie pod tym samym sztandarem. W gruncie rzeczy dzisiaj termin ten oznacza bardzo podobne zjawisko.

Czym może się zajmować freelancer?

Wolny strzelec to ktoś, kto w dzisiejszych czasach może wykonywać coraz więcej zawodów, ale niektóre z nich już od lat wiodą prym w tej kategorii. Wśród freelancerów najwięcej jest dzisiaj grafików, tłumaczy, copywriterów, dziennikarzy, korektorów, projektantów stron internetowych, programistów, przedstawicieli branży IT, trenerów personalnych, fotografów, coachów, psychologów czy szkoleniowców.

Bardzo ważny jest tutaj fakt, że wolny strzelec musi być specjalistą w swojej dziedzinie, a więc mieć wykształcenie lub bogatą wiedzę związaną z działalnością, którą się zajmuje, czy często po prostu talent. Ten ostatni przydaje się szczególnie w przypadku zawodów artystycznych, ale również w przypadku dziennikarstwa, które rzadziej wymaga skończonych studiów dziennikarskich, a częściej wrodzonego zainteresowania ludźmi i światem czy humanistycznych inklinacji. Katalog zawodów dobrych dla freelancerów poszerza się sukcesywnie dzięki rozwojowi technologii, ponieważ Internet i media społecznościowe stanowią znakomite narzędzie do pozyskiwania klientów.

Skąd pozyskiwać zlecenia dla freelancerów?

Nie da się ukryć, że wspomniany wyżej Internet jest dzisiaj kluczowym narzędziem pozwalającym freelancerom na w miarę płynne i łatwe pozyskiwanie zleceń w najróżniejszych branżach. Na przykład portal Useme pozwala nie tylko na znalezienie zleceń, ale również jest jedynym w Europie portalem pozwalającym na pełne rozliczenie podatkowe podwykonawców, faktury, prawo do reklamacji oraz legalizację zatrudnienia.

Strona freelancer.pl to miejsce w sieci, w którym spotykają się potencjalni klienci i wykonawcy konkretnych zleceń, podobnie jak witryna Oferia. W przypadku fotografów, grafików czy projektantów stron najistotniejsze jest posiadania własnego portfolio, a tutaj z pomocą przychodzą media społecznościowe.

O ile kilka lat temu bardzo ważne było posiadanie własnej strony internetowej, dzisiaj większość fotografów i grafików korzysta przede wszystkim z Instagrama i Facebooka, do których potencjalni klienci mają najszybszy dostęp i na których można z łatwością utrzymywać z nimi kontakt. Warto również reklamować swoje zdjęcia na grupach tematycznych oraz śledzić grupy, w których pojawiają się ogłoszenia dotyczące pracy twórczej w danym województwie czy na terenie kraju, o ile dany fotograf jest mobilny.

Proz. com to serwis, który znacząco ułatwia pracę freelancerom pracującym z branży językowej i pozwala im na znajdowania zleceń na tłumaczenie różnorodnych tekstów. Copywriterzy mogą za to korzystać z popularnych serwisów, takich jak Giełda Tekstów czy Good Content, a także reklamować swoje usługi na poszczególnych grupach w mediach społecznościowych.

Czy freelancer w Polsce może założyć działalność i opłacać ZUS?

W przypadku działalności prywatnej freelancerzy rozliczają się z klientem na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, które nie podlegają składkom ZUS. Wówczas w gestii danej osoby leży to, aby samodzielnie opłacać sobie składki zdrowotne i zadbać o swoją przyszłość w zakresie emerytury. Freelancer nie musi zakładać działalności gospodarczej, ale jest to możliwe i w wielu przypadków pozwala na swobodniejsze rozwijanie własnej marki czy budowanie wizerunku. Założenie własnej działalności gospodarczej wiąże się jednak z bezwzględną koniecznością płacenia składek ZUS oraz gromadzenia faktur czy dowodów zakupów. W niektórych zawodach nieodzowna staje się wówczas również kasa fiskalna. Przed założeniem działalności warto jednak przemyśleć wszystkie za i przeciw. Jeśli miesięcznie praca freelancera generuje tylko tyle pieniędzy, ile potrzebuje on na utrzymanie, zakładanie firmy nie jest najlepszym pomysłem. Trzeba pamiętać o tym, że własna działalność gospodarcza wiąże się z dodatkowymi kosztami, które trzeba uwzględnić w miesięcznych zarobkach.

Praca jako freelancer – jakie są wady i zalety?

Do największych zalet pracy w charakterze wolnego strzelca należy duża swoboda działania oraz elastyczne godziny pracy. W przypadku wielu umów z klientami możliwe jest bowiem realizowanie zlecenia albo w wybranym wspólnie terminie albo w godzinach wybranych wyłącznie przez freelancera, który musi zdążyć przed określonym w umowie deadlinem.

Graficy, tłumacze, projektanci stron internetowych czy specjaliści branży IT mogą pracować z domu, ale też z dowolnego miejsca na Ziemi. Wielu dobrze prosperujących freelancerów w tych branżach zwiedza świat, pracując przez kilka godzin, a resztę czasu poświęcając na poznawanie nowych miejsc. Swoboda freelancera przejawia się również w możliwości wyboru poszczególnych zleceń. Nie ma tutaj mowy o surowym szefie, który wyznacza pracownikowi mniej lub bardziej przyjemne zadania z nierealnym do zrealizowania terminem, a samodecyzyjność jest czymś, czego wolny strzelec potrzebuje, aby pozostawać kreatywnym i produktywnym.

Istnieje w związku z tym mylne przekonanie, że freelancer to ktoś, kto wstaje w południe, pracuje kilka godzin, a później znów oddaje się przyjemnościom – to tylko mityczny stereotyp. W rzeczywistości taka forma pracy ma również sporo wad i nie jest dobra dla każdego. Jedną z największych wad freelancingu jest konieczność znajdowania zleceń i strach przed tym, że w którymś momencie ich zabraknie. Freelancerzy muszą również samodzielnie zadbać o księgowość, jeśli prowadzą działalność gospodarczą, a także miewają problemy z egzekwowaniem zapłaty za wykonane zlecenia. Ponadto praca freelancera wymaga ogromnej samodyscypliny i umiejętności organizacji swojego czasu i pracy tak, aby była ona efektywna.

Artykuł Freelancer – jak nim zostać i na czym polega freelancing? pochodzi z serwisu Zarabianie przez Internet.



This post first appeared on Zarabianie W Internecie - Poradnik Karol Jaszewski, please read the originial post: here

Share the post

Freelancer – jak nim zostać i na czym polega freelancing?

×

Subscribe to Zarabianie W Internecie - Poradnik Karol Jaszewski

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×