Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Innowacja definicja. Etapy procesu innowacyjnego (etapy innowacji)

Innowacja i proces jej rozwoju


Innowacja definicja– (ang. innovation) w jednym z nowoczesnych znaczeń to „nowy pomysł, twórcze myśli, nowe wyobrażenia w formie urządzenia lub metody”.

Innowacja Jest często postrzegana jako zastosowanie lepszych rozwiązań, które spełniają nowe wymagania, nieokreślone potrzeby lub istniejące potrzeby rynku.

Taka innowacja odbywa się poprzez dostarczanie bardziej efektywnych produktów, procesów, usług, technologii lub modeli biznesowych, które są udostępniane rynkom, rządom i społeczeństwu.

Innowacja jest czymś oryginalnym i bardziej skutecznym, a w konsekwencji nowym, który „włamuje się” do rynku lub społeczeństwa. Innowacja jest związana z wynalazkiem, ale nie jest tym samym, ponieważ innowacja jest bardziej skłonna do praktycznego wdrożenia wynalazku (tj. nowej / ulepszonej zdolności) do wywarcia znaczącego wpływu na rynek lub społeczeństwo i nie wszystkie innowacje wymagają wynalazku.

Innowacje często [ilościowo] przejawiają się w procesie inżynieryjnym, gdy rozwiązywany problem ma charakter techniczny lub naukowy.

Przeciwieństwem Innowacji jest eksnowacja.

Innowacje są dziś przedmiotem wielu prac o charakterze praktycznym jak i licznych publikacji, przybliżających ich pojęcie, rodzaje, cechy charakterystyczne czy zasady tworzenia.

Definicja innowacji przyjęta w podręczniku OSLO

Podręcznik Oslo (ang. Oslo Manual) jest międzynarodowym podręcznikiem metodologicznym z dziedziny badań statystycznych innowacji. Opracowany wspólnie przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju OECD oraz Eurostat.

W powszechnym użyciu jest dziś pojęcie innowacji, przyjęte własnie w podręczniku OSLO, opierającym się na ujęciu opracowanym przez Organization for Economic Co-operation and Development (OECD) a wydanym przez Unię Europejską.

Mówi że innowacja to „wdrożenie nowego lub znaczącego udoskonalenia produktu (wyrobu lub usługi) lub procesu, nowej metody marketingowej lub nowej metody organizacyjnej w praktyce gospodarczej, organizacji miejsca pracy lub stosunkach z otoczeniem”.

Do zapamiętania:

  • innowacje określić można jako produktowe (ang. product innovation), procesowe
    (ang. process innovation), marketingowe (ang. marketing innovation) oraz organizacyjne (ang. organizational innovation),
  • wynalazek, nowy pomysł lub rozwiązanie, musimy traktować jako ideę innowacji, która staje się innowacją po jej wdrożeniu do praktyki gospodarczej, organizacji miejsca pracy lub stosunków z otoczeniem. Nie jako innowację,
  • aby możliwe było wdrożenie idei innowacji do praktyki, konieczne jest jej przekształcenie (transformacja) w trakcie procesu rozwoju idei innowacji lub krócej, procesu rozwoju innowacji.


Idee innowacji pochodzą z wielu źródeł. Podobnie jak w przypadku nowych
produktów, źródła te mają charakter wewnętrzny, gdy wynikają z kreatywności pracowników organizacji oraz zewnętrzny, gdy pomysły na tworzenie innowacji pochodzą spoza organizacji. Uwzględniając inspiracje do kreowania innowacji wyróżnia się:

Poniższy fragment pochodzi z http://minib.pl/category/1-2014/
  1. wynalazki i rozwiązania uzyskiwane w procesach tworzenia nowej wiedzy, jako efekt badań podstawowych, badań stosowanych oraz prac badawczo-rozwojowych, dzięki czemu powstają innowacje, określane jako napędzane technologią (ang. technology push),
  2. pomysły na innowacje w formie spostrzeżeń i sygnałów pochodzących od klientów, dostawców, pośredników, konkurentów, partnerów biznesowych oraz z innych źródeł o charakterze rynkowym, inspirujących do tworzenia innowacji, określanych jako ciągnione przez rynek (ang. market pull). Warto pamiętać o skutkach wdrażania różnych rodzajów innowacji dla realizacji procesów rozwoju innowacji jak i dla opracowujących je podmiotów.
  3. Innowacje napędzane technologią prowadzą częściej do zmian wymuszających
    odrzucenie dotychczasowych rozwiązań, inspirując do kreowania tzw. innowacji radykalnych, nazywanych też przełomowymi lub nieciągłymi (ang. radical innovation). Przykładem takiej innowacji było zastąpienie telefonii analogowej telefonią cyfrową, zapewniającą znacznie wyższą niezawodność i jakość połączeń oraz możliwość realizacji nowych funkcji (np. dostęp do Internetu). Powstanie innowacji napędzanych technologią jest często warunkowane szeroką współpracą partnerów z różnych dziedzin i branż, takich jak przykładowo przedstawiciele nauki i przedsiębiorcy.
  4. Innowacje ciągnione przez rynek mają częściej charakter tzw. innowacji przyrostowych, określanych też jako ciągłe (ang. incremental innovation). Powstają one dzięki doskonaleniu rozwiązań istniejących, jak np. stałe podnoszenie pojemności pamięci komputerów, umożliwiające coraz szybszą i pewniejszą realizację zamierzonych funkcji oraz poszerzenie obszaru ich zastosowań. Innowacje ciągnione przez rynek znacznie częściej są przygotowywane i komercjalizowane siłami własnymi wdrażających je podmiotów.
  5. Znane jest pojęcie otwartej innowacji9 (ang. open innovation), która powstaje
    w efekcie współpracy, często nieformalnej, różnych partnerów zewnętrznych. Wykracza ona poza granice firmy a jej wyniki są dostępne często wszystkim zainteresowanym, również spoza grupy uczestników procesu. Pozwala to ograniczyć ryzyko i czas realizacji przedsięwzięcia oraz kreować optymalną wartość dodaną tak jego uczestnikom, jak i innym interesariuszom.

W praktyce różne źródła, rodzaje i podejścia wzajemnie się uzupełniają.


Jako podsumowanie tego do o czym do tej pory rozmawialiśmy jest to, że innowacja powstaje w procesie rozwoju, służącym przekształceniu idei innowacji w innowację, która jest podstawą innowacyjnych produktów, oferowanych na rynku w powszechnym obrocie rynkowym.

Poszczególne fazy procesu rozwoju innowacji. Etapy procesu innowacyjnego (etapy innowacji)

  1. Badania podstawowe – prace podejmowane dla rozwoju istniejącej wiedzy
    naukowej. Nie służą celom praktycznym, ani komercyjnym. Najczęściej na tym etapie pochodzi z pasji badacza i dążeniem do wyjaśnienia zaobserwowanego zjawiska lub zweryfikowania postawionej hipotezy badawczej. Jeśli wyniki badań podstawowych wydają się być użyteczne do zastosowania w praktyce, można podjąć decyzję o przejściu do fazy badań stosowanych. Zdarza się to nierzadko, że z różnych powodów wiedza wygenerowana w fazie badań podstawowych nie posiada takiego potencjału.
  2. Badania stosowane, inaczej badania przemysłowe, to prace mające na celu wykorzystanie wyników badań podstawowych w praktyce, dzięki właściwej weryfikacji i dokładnemu rozpoznaniu charakterystyk opracowanych rozwiązań oraz ich doskonalenie. W związku z tym, że dość często badania stosowane prowadzone są we współpracy z partnerami przemysłowymi, na tym etapie ważna jest właściwa ochrona i prawidłowe zabezpieczenie praw własności intelektualnej przysługujących każdemu z nich.
  3. Prace rozwojowe służą dostosowaniu innowacyjnych rozwiązań do wymogów i warunków produkcji konkretnego przedsiębiorcy zainteresowanego ich wdrożeniem lub też branży, w której rozwiązanie znajdzie zastosowanie. Kiedy uzyskane wyniki okazują się pomyślne, przygotowywane są pierwsze, wstępne założenia biznesplanu. Biznes plan jest podstawą do podjęcia decyzji o przejściu do kolejnej fazy procesu. Rzadko zdarza się przejście do fazy od razu po przeprowadzeniu Badań stosowanych. Wtedy etap Prac rozwojowych pomija się. Zależy to od wielu czynników takich jak np: je specyfika rozwiązania, potrzeba rynku, cele inwestora itp.
  4. Wdrożenie -faza, służąca bezpośredniemu przygotowaniu innowacyjnego rozwiązania do wprowadzenia na rynek, np dopracowanie parametrów produktu, technologii, metody organizacyjnej czy marketingowej, przeprowadzenie badań rynku, testów w skali technicznej, uzyskanie koniecznych certyfikatów innowacyjnych produktów, dopracowanie biznesplanu przedsięwzięcia, negocjacje umów, czasem powołanie spółki spin-off. Jeśli udziałowcem w spółce jest uczelnia, wyjątkowo ważna jest w tej fazie rola Centrum Transferu Technologii, zazwyczaj zaangażowanego w proces rozwoju innowacji na wszystkich jego etapach.
  5. Nowe produkty – skupiamy się na kilku fazach, takich jak: nowe wyroby, usługi, marketing, sprzedaż. Występuje tu:
  1. kumulacja kapitału, wiedzy i czasu, zainwestowanych we wszystkich dotychczasowych działaniach,
  2. konieczność wyjścia poza bezpieczne warunki laboratoryjne (czy to na uczelni czy w przedsiębiorstwie),
  3. realna weryfikacja założeń, na których oparto realizację przedsięwzięcia.

W przypadku pomyślnego zakończenia można śmiało mówić o sukcesie innowacji.

W praktyce wiele innowacji, szczególnie powstających siłami wewnętrznymi przedsiębiorstw, nie wymaga realizacji wszystkich faz procesu rozwoju. Zależy to od wielu czynników, m.in. od takich, jak charakter problemu wymagającego rozwiązania, stopień jego nowości, doświadczenie w przeprowadzaniu procesów rozwoju innowacji czy wielkość i charakter dysponowanych zasobów.

Co może być podstawą innowacji, przykładowe produkty.

Przykładowe produkty w procesie rozwoju idei innowacji mogą przyjmować postać:

  • patentu (wynalazku),
  • projektowania przemysłowego,
  • modelu użyteczności,
  • technologii,
  • modelu biznesu,
  • oprogramowania,
  • know-how,
  • wyników badań,
  • modelu technicznego,
  • prototypu,
  • wyrobu,
  • usługi (badania zleconego, ekspertyzy), itp.

Wycena innowacji

Zamów poniżej dla siebie, swojej firmy lub pracowników

+48 790-768-482
[email protected]

Pisząc wiadomość e-mail prosimy w tytule wpisać- innowacja definicja lub etapy rozwoju innowacji

Jeśli chcesz więcej artykułów informacyjnych jak ten „innowacja definicja” i „etapy rozwoju innowacji” to daj nam znać w komentarzach poniżej.



This post first appeared on Lifestyle, Business, Consulting And Coaching, please read the originial post: here

Share the post

Innowacja definicja. Etapy procesu innowacyjnego (etapy innowacji)

×

Subscribe to Lifestyle, Business, Consulting And Coaching

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×