Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

10 powodów by nie lubić języka angielskiego

Home » Blog Językowy by CHOICES » 10 powodów by nie lubić języka angielskiego

10 powodów by nie lubić języka angielskiego

Język angielski jest jednym z najpopularniejszych języków na świecie. Jest on używany w biznesie, technologii, nauce i wielu innych dziedzinach. Jednak, pomimo swojej popularności, ma on aspekty przez które pewni ludzie mogą go nie lubić. W tym artykule przedstawię przykładowych 10 powodów by nie lubić języka angielskiego z perspektywy osoby, której ojczystym językiem jest język polski, a która uczy się języka angielskiego jako obcego.

Skąd wynikają kłopoty w nauce języka angielskiego dla Półek i Polaków? Jak sobie z tym radzić i na co zwracać uwagę? Jakie są wyzwania?

Kursy języka angielskiego online >>
_

__

Brak konsekwencji w pisowni i wymowie

Jedną z pierwszych rzeczy, jakie mogą rzucić się w oczy osobie która uczy się języka angielskiego jako obcego jest różnica pisowni od wymowy. Łatwo zauważyć, że sposób w jaki słowa w języku angielskim są wymawiane często bardzo różni się od sposobu, w jaki są zapisane. Oprócz tego, często możemy spotkać się z nieregularną wymową. W języku angielskim wiele samogłosek ma nieregularną wymowę, co oznacza, że ich brzmienie nie jest zgodne z ich pisownią. Na przykład, słowo “read” może być wymawiane jako “reed” (czas przeszły) lub “red” (czas teraźniejszy), zależnie od kontekstu. Podobne przykłady możemy znaleźć wśród spółgłosek. Niektóre z nich w języku angielskim mają nieregularną wymowę. Na przykład, spółgłoska “gh” w słowie “though” jest nie wymawiana, a “gh” w słowie “enough” brzmi jak “f”.
_+

Trudność w opanowaniu akcentu

Kolejnym powodem, aby nie lubić języka angielskiego może być trudność, jaka spotyka uczniów z opanowaniem akcentu. Język angielski ma wiele dźwięków, których nie ma język polski, co zazwyczaj jest szczególnie problematyczne dla Polaków. Na przykład niektóre samogłoski, takie jak “i” w słowie “ship” lub “u” w słowie “put”, mogą być trudne do wymówienia poprawnie. Co więcej, język angielski jest językiem rytmicznym, co oznacza że intonacja wymawianych wyrazów i zdań ma duże znaczenie dla ogólnego kontekstu wypowiedzi. W języku polskim intonacja i akcenty różnią się od tych w języku angielskim, co powoduje większą trudność w naśladowaniu angielskiej intonacji.
_

Wyjątki w gramatyce

Sprawdź: Czasowniki nieregularne w angielskim.

Język angielski ma wiele wyjątków od zasad gramatycznych, co może być uciążliwe. Sposobem na opanowanie tych wyjątków jest po prostu “wykucie” ich na pamięć. Dla ucznia języka często te wyjątki nie mają sensu, mogą być mylące i wydawać się bez sensu. Na przykład, Istnieje wiele rzeczowników, które mają nieregularną formę w liczbie mnogiej. Na przykład: man (mężczyzna) – men (mężczyźni), woman (kobieta) – women (kobiety), child (dziecko) – children (dzieci). Dla odmiany, niektóre rzeczowniki w języku angielskim nie mają osobnej formy dla liczby mnogiej. Na przykład: sheep (owca), fish (ryba), deer (jeleń). Istnieją też wyjątki m.in. dla czasowników czy liczebników, co może być zniechęcające dla uczniów.
_

Liczba wyrazów homofonicznych

W języku angielskim istnieje wiele słów, które brzmią tak samo, ale mają zupełnie inne znaczenie. Często są to słowa regularnie używane w codziennych konwersacjach, co może zwiększyć szansę na występowanie nieporozumień i błędów w komunikacji. Przykładem takich homofonów są słowa “to, too, two” – gdzie “to” oznacza (do), “too” (też, zbyt), a “two” (dwa). Kolejnym popularnym przykładem jest “there, their, they’re” – “there” (tam), “their” (ich), “they’re” (oni są). Z tego powodu ważne jest, żeby zwracać szczególną uwagę na kontekst wypowiedzi.
_

Trudności w dostosowaniu się do różnych odmian angielskiego

Sprawdź: Najbardziej frustrujące różnice między brytyjskim a amerykańskim angielskim

Język angielski jest używany w wielu krajach, dlatego naturalne jest że ma on wiele odmian. Czasem może to jednak utrudniać naukę zamiast jej pomagać. Jest wiele aspektów w których język może się różnić, np. wymowa, słownictwo czy gramatyka. Na przykład, brytyjska i amerykańska wymowa często różnią się w przypadku niektórych dźwięków, jak “r” czy “a”. Dla uczących się języka angielskiego może być trudne dostosowanie się do różnych akcentów i rozpoznawanie różnic w wymowie.

Jednak, nie są to różnice niemożliwe do opanowania. Żeby poradzić sobie z nimi, warto otwierać się na różne odmiany angielskiego poprzez słuchanie różnych akcentów, czytanie materiałów z różnych regionów i rozmawianie z osobami o różnych odmianach angielskiego.
_

Dyskryminacja językowa

Język angielski jest aktualnie bardzo popularny i potrzebny do życia. Jednak, osoby które go nie znają, mogą czuć się wykluczone, gorsze od reszty. Często w środowisku zawodowym, gdzie znajomość tego języka ogromnie wpływa na postrzeganie potencjalnych pracowników przez pracodawców, osoby nieznające języka angielskiego mogą uważać się za dyskryminowane, co może wpływać na ogólny negatywny odbiór tego języka.
_

Trudności w zrozumieniu kulturowego kontekstu

Zrozumienie kulturowego kontekstu również może być trudnością podczas nauki języka angielskiego. Jednym z powodów jest wiele idiomatycznych wyrażeń i metafor, które są związane z konkretną kulturą. Kolejnym aspektem jest humor, który może znacznie różnić się w zależności od kultury. Dowcipy i żarty mogą być trudne do zrozumienia dla osób uczących się języka angielskiego, zwłaszcza jeśli nie mają wystarczającej wiedzy o kulturze, w której dany żart jest używany. Warto też zwrócić uwagę na zwyczaje społeczne, zasady etykiety i normy zachowania, które też mogą się znacznie od siebie różnić.
_

Negatywne doświadczenia w nauce w szkole

Niestety, wiele osób może przyznać się do przykrych doświadczeń nauki języka angielskiego w szkole. Często nasze przeżycia związane z tym przedmiotem szkolnym mają negatywny wpływ na ogólne postrzeganie języka i chęć nauki. Na przykład, wiele osób spotyka się z niekompetentnymi nauczycielami którzy nie potrafią przekazać wiedzy czy podejść w odpowiedni sposób do grupy uczącej się. Co więcej, brak indywidualnego podejścia i nacisku na praktyczne zastosowanie języka również gra w tym kluczową rolę. W grupie zajęciowej często jest za dużo osób, aby nauczyć się języka efektywnie, co może być nieprzyjemnym doświadczeniem zarówno dla nauczyciela jak i dla uczniów, a potem zaważyć na niechęci do języka.
_

Bariera językowa

Bariera językowa to przeszkoda lub trudność, z którą spotykają się osoby próbujące porozumieć się w języku obcym, gdy nie posiadają wystarczającej znajomości tego języka. Ucząc się języka obcego często czujemy, że brakuje nam słownictwa żeby zacząć mówić, co skutkuje barierą przed faktycznym użyciem języka w rozmowie. Są to stresujące sytuacje, które mogą zniechęcać do nauki. Jednak, dzięki praktyce i eksponowaniu się na sytuacje wymagające komunikacji w języku angielskim przełamanie bariery językowej jest możliwe, a nawet bardzo satysfakcjonujące.
_

Brak zainteresowania kulturą anglojęzyczną

Nauka języka angielskiego wiąże ze sobą naukę o kulturze krajów anglojęzycznych, ponieważ ciężko jest nauczyć się języka bez poznania kultury i zwyczajów danego kraju. Ten powód dotyczy osób, których ta kultura zwyczajnie nie interesuje, lub co więcej, wzbudza negatywne emocje. Może to być ogromnym zniechęceniem i utrudnieniem nauki języka angielskiego, co może sprawić że ten proces będzie nieprzyjemny.
_

10 powodów by nie lubić języka angielskiego

Pomimo tych wszystkich potencjalnych powodów, aby nie lubić języka angielskiego warto pamiętać, że tego typu preferencje to często kwestia indywidualna.Są one subiektywne i każdy ma swoje indywidualne powody, dlaczego pewien język może nie przypaść mu do gustu. Ważne jest szanowanie tych preferencji i znalezienie języka, który najlepiej odpowiada naszym zainteresowaniom i potrzebom.

Jeśli interesujesz się podobną tematyką, sprawdź więcej wpisów na naszym blogu. Obserwuj nas też na Instagramie i Facebooku i nie przegap żadnych nowości!

Agnieszka Łukasik

Filolożka języka angielskiego. Interesuje się nauką języków obcych, literaturą i pisaniem.

Od początku istnienia choices® wiedzieliśmy, że nauczanie języków obcych online będzie z każdym rokiem zyskiwać coraz bardziej na popularności, ponieważ zalet kursów językowych online nie przebije żaden kurs stacjonarny! Można śmiało powiedzieć, że kursy online to już standard! Wierzymy w najlepsze wybory i właśnie dlatego takie wam proponujemy!

Sprawdź nasze kursy językowe!

Kursy języka angielskiego ➔

Kursy języka duńskiego ➔

Kursy język francuskiego ➔

Kursy języka hiszpańskiego ➔

Kursy język japońskiego ➔

Kursy języka niemieckiego 

Kursy języka norweskiego 

Kursy języka rosyjskiego 

Kurs języka szwedzkiego

Kursy języka włoskiego 

Polish language courses ➔

Formularz zgłoszeniowy

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Najnowsze wpisy

  • Niezręczne błędy w tłumaczeniach z angielskiego
  • Inwersja stylistyczna w języku angielskim w pigułce
  • Dlaczego mówimy black and white
  • Nowe słowa w języku polskim
  • 10 powodów by nie lubić języka angielskiego
  • Różnice w emoji na świecie

W ramach naszego wsparcia językowego oferujemy szeroki zakres usług komplementarnych, takich jak:

Tłumaczenia pisemne

Tłumaczenia ustne

Tłumaczenia audiowizualne

Transkrypcja

Doradztwo językowe

Warsztaty dla biznesu

Napisy do filmów

Lokalizacja grafiki

Transkreacja i copywriting

Dubbing i voice-over

Skontaktuj się z nami, a my dokonamy wyceny!

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Choose File

The post 10 powodów by nie lubić języka angielskiego appeared first on choices® | edukacja i usługi językowe.



This post first appeared on EnglishToGo, please read the originial post: here

Share the post

10 powodów by nie lubić języka angielskiego

×

Subscribe to Englishtogo

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×