Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Egzamin FCE – co daje i dlaczego warto go mieć?

Home

Egzamin FCE – co daje i dlaczego warto go mieć?

Egzamin FCE (First Certificate in English) to międzynarodowy egzamin potwierdzający znajomość języka angielskiego na poziomie B2 według Europejskiego Systemu Kształcenia Językowego (CEFR). Jest to jeden z najbardziej popularnych egzaminów językowych na świecie, uznawany przez wiele szkół, uczelni i pracodawców jako potwierdzenie znajomości języka angielskiego. Egzamin FCE – co daje i dlaczego warto go mieć?

Znajomość języków otwiera nowe ścieżki kariery i możliwości pracy oraz studiowania za granicą, jednak sama w sobie nie wystarcza. Pracodawcy i uczelnie przyjmujące zagranicznych studentów wymagają certyfikatów potwierdzających umiejętności kandydatów, a jednym z najbardziej wszechstronnych jest egzamin FCE. Co daje i dlaczego warto go mieć?

Kurs językowy przygotowujący do egzaminu FCE >>
_

_

Jakie są korzyści z egzaminu FCE?

Otrzymanie certyfikatu FCE ma wiele korzyści. Potwierdza on poziom języka angielskiego w oficjalny sposób, co może pomóc w aplikacji na studia, pracę lub przeprowadzkę do kraju, gdzie język angielski jest używany. Po drugie, zdanie egzaminu FCE to ogromna satysfakcja i dowód na własne umiejętności językowe. Przygotowanie się do egzaminu wymaga pracy nad czterema podstawowymi umiejętnościami językowymi: czytaniem, pisaniem, mówieniem i słuchaniem, co prowadzi do ogólnego rozwoju językowego.

Istnieje również B2 First for Schools które nie różni się ilością zadań czy przewidywanego na nie czasu, tylko zakresem materiału bardziej dostosowanym do zainteresowań młodzieży w wieku szkolnym.
_

Co daje egzamin FCE (B2 First)?

Ukończenie egzaminu FCE przynosi wiele korzyści:

  • Honorują go tacy pracodawcy jak Adidas, Coca-Cola, KPMG International czy Credit Suisse.
    _
  • Uznaje go ponad 150 uczelni wyższych w Polsce i 2000 uniwersytetów zagranicznych oraz umożliwia studia pierwszego stopnia w języku angielskim w krajach nieanglojęzycznych.
    _
  • Pozwala na branie udziału w programach wymiany międzynarodowej (np. Erasmus), zaliczyć zajęcia z języka angielskiego na studiach w Polsce i uzyskać zwolnienie z egzaminów końcowych z języka angielskiego.
    _
  • Wraz z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym pozwala uczyć języka angielskiego w polskich przedszkolach i klasach 1-3 szkoły podstawowej.
    _
  • Urząd Służby Cywilnej uznaje go jako potwierdzenie znajomości języka angielskiego wymaganej od swoich pracowników.
    _
  • Ministerstwo Edukacji aprobuje go jako świadectwo znajomości języka angielskiego wymaganej od pilotów wycieczek.
    _
  • Jest wydawany bezterminowo – nie trzeba go odnawiać i jest ważny całe życie.
    _

Jak wygląda egzamin?

Przed przystąpieniem do egzaminu należy sprawdzić terminy dostępne na dany rok i wybrać formę zdawania oraz centrum egzaminacyjne. Części pisemne można zdawać papierowo lub komputerowo, jednak część ustna zawsze przeprowadzana jest w wersji tradycyjnej.

B2 First jest płatne – ceny sesji ogólnodostępnych wahają się od 630 zł do 690 zł. W przypadku sesji zamkniętych dla szkół i firm należy zapytać się organizatora o wycenę.

Egzamin składa się z czterech części mających za zadanie ocenić umiejętności egzaminowanego we wszystkich obszarach umiejętności językowych.
_

_

Zamierzasz podejść do egzaminu B2 First? Szukasz kogoś, kto mógłby Ci pomóc w przygotowaniach? Sprawdź ofertę naszych kursów w choices®!
_

Kiedy mogę się spodziewać wyników i jak je rozumieć?

Wyniki egzaminu B2 First są dostępne online na przeznaczonym do tego portalu prowadzonym przez Cambridge Assessment English, wydział University of Cambridge zajmujący się wydawaniem certyfikatów znajomości językowej. Czas oczekiwania na wyniki wersji papierowej wynosi około 4-6 tygodni a wersji komputerowej 2 tygodnie. Dane do logowania i data opublikowania wyników egzaminu podawana jest w indywidualnych planach sesji egzaminacyjnej (Confirmation of Entry) przesyłanych na e-maile uczestników.

Aby zdać egzamin na poziomie B2 należy uzyskać minimum 60% procent (160-172 punktów) w wyniku ogólnym. Co prawda niższa wyniki, od 45% do 59% (140-159 punktów) również dają ocenę pozytywną, ale kwalifikującą do poziomu B1. Od 44% praca nie zostaje zaliczona.
_

Wyniki egzaminu, tak zwane Statement of Results, składają się z czterech części:

  • poziomu zaawansowania według CEFR
  • oceny (od najwyższej do najniższej: A, B, C, poziom B1)
  • wyników z pięciu umiejętności ocenianych na egzaminie (czytania, pisania, słuchania, mówienia i stosowania struktur językowych)
  • wyniku ogólnego – średniej z wyników opisanych powyżej.

Zależności między punktami, poziomami i ocenami przedstawia poniższa tabelka.
_

_

Ważne: progi są wyliczane z wyniku ogólnego – niezaliczenie jednej części nie wyklucza zdania całego egzaminu!
_

Jak się przygotować do egzaminu B2 First?

Po wybraniu terminu, formy i centrum egzaminacyjnego oraz uiszczeniu opłaty, pora na przygotowania. Przede wszystkim należy:

  • Dobrze zapoznać się z terminami, lokalizacjami, zasadami oceniania, limitami słów i czasem trwania każdej z części
    _
  • Bardzo uważnie czytać polecenia
    _
  • Utrwalać gramatykę i słownictwo; bardzo pomaga czytanie anglojęzycznych książek, postów czy artykułów na lubiany przez siebie temat i wypisywanie słów bądź fraz które są nowe lub ciekawe
    _
  • Przećwiczyć pisanie różnych rodzajów tekstów użytkowych oraz sposoby ich planowania i organizacji
    _
  • Rozróżniać język formalny od nieformalnego i stosować je w poprawnym kontekście – na przykład podczas pisania podania lub e-maila do kolegi/koleżanki
    _
  • Rozwijać umiejętność słuchania i wyłapywania informacji, w czym mogą pomóc anglojęzyczne podcasty, filmy oraz audiobooki
    _
  • Doskonalić płynne rozmawianie po angielsku, nawet gdy temat jest trudny. Umiejętność wytłumaczenia, że nie ma się pojęcia w danej kwestii, połączenia jej z czymś łatwiejszym do opisania lub przedstawienia co inna osoba z naszego otoczenia (krewny, przyjaciel lub koleżanka) miałaby do powiedzenia, przydaje się w takich sytuacjach.
    _

Egzamin FCE – czy warto?

Podsumowując: egzamin FCE, obecnie B2 First, to jeden z najszerzej akceptowanych certyfikatów znajomości języka angielskiego na świecie.

Można zdawać go w dowolnym momencie życia, będąc nastolatkiem lub dorosłym, a wersje dostosowane do grup wiekowych nie różnią się niczym oprócz doboru tematów. Aprobują go międzynarodowi pracodawcy i szkoły wyższe, pozwalają na zaliczenie zajęć z języka angielskiego oraz zwalniają z egzaminów końcowych, dają niektóre uprawnienia (na przykład do pracy jako pilot wycieczek czy nauczyciel edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej).

Co prawda egzamin nie jest bezpłatny a jego koszt wynosi od 630 do prawie 700 złotych, jednak nigdy nie wygasa – a to niewątpliwy plus.

Wymaga wcześniejszego, rzetelnego przygotowania, ale istnieje duża oferta zajęć z języka angielskiego która zaspokaja najróżniejsze potrzeby: mogą być prowadzone online lub stacjonarnie, indywidualne bądź w grupach. Niektóre szkoły oraz firmy organizują własne sesje zamknięte, nierzadko pomagając swoim uczniom albo pracownikom w przyszykowaniu się do egzaminu.

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione zalety i możliwości jakie daje B2 First, można śmiało stwierdzić, że warto.
_

Egzamin FCE – co daje i dlaczego warto go mieć?

Interesują Cię inne certyfikaty znajomości języka angielskiego? Sprawdź nasze Centrum Egzaminacyjne Pearson! Aktualności oraz więcej informacji na nasz temat znajdziesz na naszym Facebooku i Instagramie!

Anna Kaczmarek

Przyszła filolożka języka angielskiego ze specjalizacją tłumaczeniową z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Od początku istnienia choices® wiedzieliśmy, że nauczanie języków obcych online będzie z każdym rokiem zyskiwać coraz bardziej na popularności, ponieważ zalet kursów językowych online nie przebije żaden kurs stacjonarny! Można śmiało powiedzieć, że kursy online to już standard! Wierzymy w najlepsze wybory i właśnie dlatego takie wam proponujemy!

Sprawdź nasze kursy językowe!

Kursy języka angielskiego ➔

Kursy języka duńskiego ➔

Kursy język francuskiego ➔

Kursy języka hiszpańskiego ➔

Kursy język japońskiego ➔

Kursy języka niemieckiego 

Kursy języka norweskiego 

Kursy języka rosyjskiego 

Kurs języka szwedzkiego

Kursy języka włoskiego 

Polish language courses ➔

Formularz zgłoszeniowy

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Najnowsze wpisy

  • Egzamin FCE – co daje i dlaczego warto go mieć?
  • Nauka języka za granicą
  • Kurs języka rosyjskiego na poziomie podstawowym
  • Czym jest certyfikat DELF?
  • Kurs językowy online
  • Tworzenie i tłumaczenia napisów filmowych

W ramach naszego wsparcia językowego oferujemy szeroki zakres usług komplementarnych, takich jak:

Tłumaczenia pisemne

Tłumaczenia ustne

Tłumaczenia audiowizualne

Transkrypcja

Doradztwo językowe

Warsztaty dla biznesu

Napisy do filmów

Lokalizacja grafiki

Transkreacja i copywriting

Dubbing i voice-over

Skontaktuj się z nami, a my dokonamy wyceny!

Zadzwoń do nas +48 733 222 022 lub zostaw nam swoje namiary. Skontaktujemy się z Tobą niebawem!

Choose File

The post Egzamin FCE – co daje i dlaczego warto go mieć? appeared first on choices® | edukacja i usługi językowe.



This post first appeared on EnglishToGo, please read the originial post: here

Share the post

Egzamin FCE – co daje i dlaczego warto go mieć?

×

Subscribe to Englishtogo

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×