Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Kredyt hipoteczny w złotówkach czy w innej walucie? Co jest korzystniejsze?

Z punktu widzenia kredytobiorcy najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę podczas oceny kredytów mieszkaniowych są koszty, z jakimi wiąże się zawarcie takiego zobowiązania. Swego czasu sporą popularnością cieszyły się kredyty w walutach obcych. Czy to nadal scenariusz wart rozważenia? Sprawdźmy!

Drogie kredyty złotowe i wysokie stopy

Jeszcze do niedawna kredytobiorcy mogli cieszyć się bardzo atrakcyjnymi warunkami dotyczącymi spłaty zobowiązań. W maju 2020 roku stopa referencyjna znajdowała się na rekordowo niskim poziomie 0,10%. Obecnie Jest jednak zdecydowanie wyższa: od września 2022 roku wynosi 6,75%. Co to oznacza z perspektywy przeciętnego kredytobiorcy? 

Przede wszystkim zdecydowanie wyższe koszty odsetek, a więc również wyższe raty opłacane na rzecz banku. Osoby, które dopiero myślą o wzięciu kredytu, muszą natomiast liczyć się ze zdecydowanie niższą zdolnością kredytową. 

Może więc okazać się, że o zakup wymarzonego domu czy mieszkania będzie trudniej. Znalazło to rzecz jasna przełożenie na liczbę udzielanych kredytów. Według raportu AMRON-SARFiN w 2022 roku zawarto o 50% mniej kredytów niż w roku 2021. W związku z tym wiele osób zaczyna szukać alternatyw dla drogich i trudno dostępnych kredytów złotowych.

Na czym polegają kredyty w walutach obcych?

Oczywiście wysoka stawka WIBOR, która decyduje o oprocentowaniu kredytów ze zmiennym oprocentowaniem na polskim rynku, dotyczy wyłącznie kredytów rozliczanych w polskich złotych. Kuszące wydaje się wobec tego zaciągnięcie kredytu w walucie, dla której polityka monetarna jest bardziej liberalna, a stopy procentowe po prostu niższe. 

Przykładowo: wskaźnik SARON obowiązujący dla kredytów we frankach szwajcarskich wynosi 1,0846% w przypadku SARON 3M i 0,8642% dla SARON 6M. Różnica jest więc spora. Korzystniej wypadają również stopy procentowe innych wykorzystywanych na zachodnich rynkach walut. W takiej sytuacji przewalutowanie kredytu i jego rozliczenie w innej walucie mogłoby być więc korzystne i umożliwić uzyskanie sporych oszczędności. 

Myślisz o kredycie w obcej walucie? Postaw na wiedzę

Kredyt w walucie obcej wiąże się jednak ze zdecydowanie większym ryzykiem. Aby uniknąć potencjalnych problemów, postaw na sprawdzone informacje, które znajdziesz na blogkredytowy.pl. 

Dobrym rozwiązaniem może stać się również konsultacja z doświadczonym doradcą kredytowym. Dokładne poznanie warunków kredytu i potencjalnego ryzyka związanego np. z wahaniem kursów walut pozwoli Ci podjąć odpowiednią decyzję. 

Niestety w niedawnej historii nie brakuje przykładów, w których osoby spłacające kredyty w walutach obcych musiały mierzyć się ze sporymi problemami. Na myśl przychodzą bez wątpienia tak zwani frankowicze, a więc kredytobiorcy spłacający kredyty zaciągnięte we frankach szwajcarskich, w przypadku których wartość zobowiązań drastycznie wzrosła ze względu na skok wartości tej waluty.

Kiedy kredyt w walucie obcej jest możliwy? 

Historie frankowiczów znalazły przełożenie również na obowiązujące przepisy, w tym rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego, której zadaniem jest między innymi regulowanie rynku kredytowego. Obecnie zaciągnięcie kredytu w Walucie Obcej Jest możliwe wyłącznie w przypadku osób osiągających dochody w tej walucie. 

Równocześnie niewiele banków posiada tego typu produkt w swojej ofercie. Należy pamiętać, że tacy kredytobiorcy nie uzyskają kredytu w polskich złotych. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest konsultacja z doradcą, który pomoże podjąć najlepszą decyzję i znaleźć odpowiednie rozwiązanie.



This post first appeared on Zarabianie W Internecie, please read the originial post: here

Share the post

Kredyt hipoteczny w złotówkach czy w innej walucie? Co jest korzystniejsze?

×

Subscribe to Zarabianie W Internecie

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×