Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Založení bankovního účtu

Založení bankovního účtu je jednou z prvních administrativních záležitostí, do které byste se měli pustit, pokud na Nový Zéland jedete na déle než na dovolenou. Aktivní bankovní účet je základním předpokladem proto, abyste si mohli požádat o daňové číslo IRD. A bez něj výplatu nedostanete.
Založení bankovního účtu na Novém Zélandu

Představení novozélandských bank

Většina bank nabízí vedení účtu a vydání platební karty zdarma. Mezi největší banky patří ANZ Bank, ASB, BNZ, KiwiBank a Westpac.
Mezi nabízenými službami jednotlivých bank nejsou velké rozdíly, za zmínku však stojí následující:

 • Banky ANZ, BNZ a Kiwibank vám umožní zřídit si účet online již z ČR a požádat i o vydání platební karty. Na účet si také můžete přes Transferwise nebo jinak poslat peníze ještě před příletem. Nepomůže vám to ale při žádosti o IRD číslo, neboť pro tu je potřeba mít plně funkční účet, který umožňuje vklady i výběry. Pro plnou aktivaci účtu (tak, abyste z účtu mohli peníze i vybírat) je však nutná návštěva pobočky. Výhodou je tedy hlavně to, že při první návstěvě pobočky rovnou dostanete platební kartu a nemusíte na ni čekat.
 • Zřízení účtu online nabízí i ASB, ale na pobočku se musíte dostavit do 7 dní a prokázat svoji adresu na Novém Zélandu, není proto nejvhodnější variantou, pokud si plánujete účet zřídit již z ČR.
 • Westpac nabízí k účtům debetní kartu, kterou při útratě sbíráte body (Airpoint dolary) ve věrnostním programu Air New Zealand. Za tyto body pak můžete mimo jiné nakupovat letenky. Většina ostatních bank nabízí účast v Air New Zealand věrnostním programu až u kreditních karet.
 • Banky čas od času nabízejí vedení kreditní karty na první rok zdarma. Pokud splňujete kritéria pro získání kreditní karty, vyplatí se nabídku využít. Když platíte kreditkou, velké prostředky můžete úročit na spořících účtech. Dále některé karty nabízejí účast ve věrnostním programu Air New Zealand nebo australských aerolinek Qantas a útratou sbíráte body.
 • Spolu s běžným účtem se rozhodně vyplatí založit u banky i spořící účet, protože úrokové sazby na NZ jsou výrazně zajímavější než v ČR. Aktuální úrokové sazby můžete najít na webových stránkách jednotlivých bank.
Pánské trekové boty Asolo Trekker

Postup založení účtu

Když máte jasno, u jaké banky chcete účet založit a jaký typ účtu vám nejvíce vyhovuje, můžete si účet založit online nebo přímo na pobočce. Návštěvě pobočky se však nevyhnete ani v případě zakládání online. Banka má totiž povinnost zkontrolovat vaši identitu při fyzické návštěvě. Je to jeden z požadavků legislativy, která má bránit praní špinavých peněz.

Založení bankovního účtu online

Tuto možnost nabízejí a rozumnou časovou prodlevu mezi online založením a návštěvou pobočky vám umožní ANZ, BNZ a Kiwibank.

Tip: Pokud si účet zakládáte u ANZ nebo Kiwibank, stačí, když prokážete adresu v ČR – zejména, pokud o účet požádáte online ještě z ČR. Jen pozor, banka by měla dokumentu rozumět, takže si nechte některý z výpisů vystavit v angličtině (např. od české banky to jde jednoduše online). Výše uvedenou informaci jsme si při přípravě článku potvrdili přímo s jednotlivými bankami.

ANZ, BNZ

 1. Vyplníte online formulář žádosti na webu banky
 2. Po příletu na NZ se dostavíte na pobočku banky, kde jim ukážete:
  • Cestovní pas
  • Dokument dokládající vaši adresu (tzv. proof of address)

Kiwibank 

 1. Vyplníte online formulář žádosti na webu banky.
 2. Ještě z ČR odešlete bance e-mailem vyplněný formulář žádosti, scan cestovního pasu a scan dokladu vaší adresy v ČR
 3. Po příletu se dostavíte na pobočku banky, kde jim ukážete svůj cestovní pas a aktivujete tak účet

Založení bankovního účtu na pobočce

Bankovní účet vám na pobočce založí po předložení cestovního pasu a dokumentu dokládajícího vaši adresu (tzv. proof of address). Musíte však počítat s tím, že na platební kartu k účtu si pár dní počkáte.

Proof of address pro účely založení bankovního účtu

Každá z bank má svůj, mírně odlišný a jinak detailní seznam toho, jaké dokumenty akceptuje. Obecně ale platí, že s výpisem z bankovního účtu, účtem za plyn / elektřinu, potvrzením na hlavičkovém papíru místa, kde jste ubytováni nebo oficiálním dokumentem NZ úřadu (například NZ Immigration) nešlápnete vedle. Dokument by neměl být starší než 3 měsíce a měl by být v angličtině.

Pánské trekové boty Asolo Trekker

Slyšeli jsme příběhy, kdy někteří lidé platí nemalé částky v hostelech či hotelech za to, aby zde získali proof of address. Pokud chcete jednoduše získat ověření NZ adresy, můžete si ji nechat ověřit přes RealMe. Během 3-5 pracovních dní vám přijde dopis s verifikačním kódem, který můžete přinést do banky.

Přímo banka vám může zaslat poštou dopis na definovanou adresu a když jej donesete zpět, adresa je potvrzena. Je to ale na ochotě konkrétního pracovníka banky a na domluvě. Tento tip nám poskytli v ASB Bank, když jsme se jich vyptávali na proof of address pro účely tohoto článku.

Jak jsme již zmínili výše, pokud si účet zakládáte u ANZ nebo Kiwibank, stačí, když prokážete adresu v ČR – zejména, pokud o účet požádáte online ještě z ČR.

Příspěvek Založení bankovního účtu pochází z CZECHKiwis.czThis post first appeared on CZECHKiwis.cz, please read the originial post: here

Share the post

Založení bankovního účtu

×

Subscribe to Czechkiwis.cz

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×