Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Vanlife: Zažijte Nový Zéland ve vlastnoručně přestavěné obytné dodávce

Vanlife, cestovatelský trend zažívající boom v posledních letech. Na sociálních sítích vás ohromují fotky krásných obytných dodávek vlastní výroby vyšperkovaných do posledního detailu. Se zatajeným dechem si představujete, jaké dobrodružství každý den zažívají lidé, na které čeká svoboda a dobrodružství. Pokud je tento způsob života vaším snem, přestaňte snít. Vydejte se na Nový Zéland!

Obytná dodávka se na Novém Zélandu stává nepostradatelným dopravním prostředkem, domovem a útočištěm. Připravili jsme pro vás kompletního průvodce přestavbou vlastní výroby včetně praktických tipů a vychytávek.

Život v domě na čtyřech kolech

Vydali jste se na Nový Zéland a strávíte zde rok svého života. Chcete poznat rozmanité krásy této vzdálené země, jenž se rozprostírají na území přibližně 3,5 x větším než celá Česká republika. Procestujte ji a žijte v dodávce, důvodů je mnoho:

 • veřejná doprava je dostupná pouze do větších měst, a proto je zde běžné spoléhat se na svůj automobil
 • jste mobilní a nezávislí
 • ušetříte slušné peníze za ubytování
 • je praktické cestovat se svým dočasným domovem a mít vše potřebné stále po ruce včetně zásob jídla a vody
 • při správném načasování před odjezdem z NZ můžete prodejem získat slušné peníze.

Ruku v ruce s cestováním v autě jdou i nevýhody

 • většinou bez toalety a sprchy
 • zvýšené riziko ztráty cennosti při vykradení na parkovišti
 • ponorková nemoc při více lidech na delší dobu
 • omezené skladovací prostory
 • v zimě chlad ve vozidle
 • je to stroj – může se pokazit.

Nejčastější řešení, jak cestovat a žít v autě na Novém Zélandu

Autopůjčovna

Pokud se chystáte na Zéland na dovolenou Nebo období kratší než 2 měsíce, nejjednodušší je auto si půjčit. Nemusíte ztrácet čas hledáním auta k nákupu, stresovat se z toho zda auto před odletem prodáte a navíc případné technické problémy za vás vyřeší půjčovna. Přestože autopůjčoven je na Zélandu spousta, i tak v hlavní sezoně (přes českou zimu) může být vozů nedostatek, zejména u těch kvalitních a spolehlivých půjčoven. Ceny se odvíjejí dle sezóny a typu vozu, pro nabídku na míru od spolehlivých půjčoven kontaktujte CZECHKiwis. Alternativně se podívejte na online vyhledávač, v tom případě si vždy přečtěte hodnocení konkrétní půjčovny.

[box type="auta"]

Přátelé

Pokud už máte na Novém Zélandu známé, zeptejte se jich, zda by vám auto nemohli půjčit. Předem si ale jasně stanovte podmínky a řešení případných mimořádností, abyste přáteli zůstali i po vašem výletu.

Pořízení vlastního vozu

Nejoblíbenější varianta pro dlouhodobé cestování po Zélandu. Koupit si na Novém Zélandu auto není až tak složité. Přehledně jsme vše popsali v článku Nákup auta na Novém Zélandu

Non Self Contained a Self Contained

Pro cestovatele jsou na Zélandu vozy rozděleny s tzv. Self contained (zkratka SC) certifikací a vozy bez této certifikace Non Self Contained  (zkratka  NSC).

Proč je toto rozdělené důležité znát? 

Nový Zéland je rok od roku navštěvovanější destinace cestovatelů, a proto si místní vláda přírodu chrání čím dál více pravidly. Napříč zemí naleznete oficiální místa, kde je možnost zaparkovat a přespat s vaším vozem. Vozy SC musí splňovat určité požadavky, a tak legálních míst na kempování je daleko více oproti NSC.

Tyto požadavky na vybavení jsou kontrolovány čím dál více přímo na místech agenturami a hlídači. Hrozí pokuty řádově v tisících korun českých (obvykle 200 NZD a více).

[caption id="attachment_8785" align="alignleft" width="780"] Self Contained auto nabízí daleko více legálních parkovacích míst přes noc[/caption]

Nabízí se několik možností:

  • Koupíte si auto NSC a smíříte se s nevýhodami pro tento typ vozidel.
  • Koupíte si vozidlo, které už SC je a buď ho začnete rovnou používat, nebo si ho upravíte k obrazu svému, nicméně stále dle požadavků SC certifikace,
  • Koupíte si vozidlo a na SC domov si ho proměníte sami.

Vlastní přestavba auta na self contained je obrovská životní zkušenost a dobrodružství. Zároveň zvyšujete hodnotu auta, takže při prodeji na konci pobytu i něco vyděláte.

Velkou výhodou je pořídit vozidlo:

 • Se zvýšenou střechou – máte ve vozidle více prostoru, ale drtivá většina cestovatelů má střechu klasickou a jsou spokojení
 • U dodávky boční dveře do nákladového prostoru z obou stran – více možností jak vše uspořádat 
 • Pohon 4x4 bude určitě výhodou na štěrkových cestách (gravel roads), nicméně opět si ve většině případů poradíte i s klasickým náhonem na přední kola.
 • Automatická převodovka / manuál – cestovatelé obecně preferují pohodlí automatu, je to tedy výhoda při prodeji
 • Benzín / diesel – Na NZ platíte s naftovým motorem tzv. Road User Charges (aktuálně 68 NZD / 1000km), diesel je však podstatně levnější a spotřeba je často nižší než u benzínových motorů.
 • Ročník 2000 a mladší, protože tzv. WoF (něco jako STK v ČR) musíte provádět pouze jednou ročně, u starších vozů co 6 měsíců.

[caption id="attachment_8787" align="alignnone" width="780"] Když přijde na přestavbu auta, kreativitě se na Novém Zélandu meze nekladou[/caption]

V minulosti byla nejčastěji přestavovaným autem Toyota Estima a to jak v self contained i non self contained variantách. Spolu se zpřísňováním pravidel však již dnes prakticky není možné Estimu certifikovat jako self contained. Spolu s rostoucím zájmem o self contained vozidla tak sláva Estimy stále upadá. Všem, kteří nyní koupí Estimu se self-contained certifikací hrozí, že jakmile platnost certifikace vyprší, již auto jako certifikované znovu neprodají a prodají se ztrátou.  Stejný problém se týká i dalším menších backpackerských aut jako např. Honda Odyssey, Mazda MPV atd.

Z dodávek je k přestavbě na self contained často používaná Toyota Hiace. Tyto dodávky jsou zde často využívány i místními podnikateli pro jejich spolehlivost. Samozřejmě zde najdete mnoho dalších značek, záleží jen na vašem výběru.

[caption id="attachment_8789" align="alignleft" width="780"] Toyota Hiace (vlevo) a Toyota Estima (vpravo) Velmi oblíbené vozy mezi backpakery na Novém Zélandu[/caption]

Certifikace Self Contained: Jak na to

Přestavět auto splňující všechny podmínky pro SC certifikaci zní jako pořádná výzva. Ale podmínek, které je třeba splnit, moc není. Hlavní roli hraje výběr firmy, která bude nakonec o udělení certifikace rozhodovat.  Příběhů, kdy se občas inspektoři snaží na neznalých vydělat, jsme již slyšeli mnoho. Je proto na místě projet si recenze cestovatelů, se kterou firmou byli spokojeni. Následně firmu navštívit nebo kontaktovat a pro jistotu si ověřit aktuální podmínky, které se občas mění (a také někdy může lišit jejich interpretace konkrétním inspektorem). 

Autor tohoto článku, Marek Balicki měl dobrou zkušenost s Vanco Motorhomes, kterou podle jeho slov k certifikaci používají i Zélanďané, kteří vozy předělají a dále je nabízí cestovatelům.

"Zeptal jsem se osobně na podmínky, za kterých mi certifikaci udělí, sdělil jsem jim svou konkrétní představu přestavby. Po pár týdnech jsem se s hotovou přestavbou vrátil zpět, zaplatil 60 NZD a za 10 minut bylo hotovo. Certifikace na další 4 roky udělena," říká Marek.

[box type="pojisteni_whs"]

Minimální požadavky pro získání certifikace jsou:

 • Nádrže na pitnou vodu: 4 l na osobu a den (minimálně 12 l na osobu); např. pro 2 osoby je zapotřebí 24 litrů na 3 dny a pro 4 osoby po dobu 3 dnů je zapotřebí 48 litrů
 • Umyvadlo: odpad vedený přes zápachovou uzávěrku / lapač vody připojený k uzavřené a utěsněné nádrži na odpadní vodu
 • Šedá / černá nádrž na odpadní vodu: 4 l na osobu a den (minimum 12 l na osobu, větrané a monitorované, pokud je kapacita menší než nádrž na čerstvou vodu)
 • Odpadní hadice: (3 m pro namontované nádrže) nebo dostatečně dlouhá pro připojení k uzavřené přenosné nádrži
 • Uzavíratelný kontejner na odpad (odpadkový koš s víkem)
 • WC (přenosné nebo pevné): minimální kapacita 1 l na osobu a den (3 l čistá kapacita nádrže na osobu)

[caption id="attachment_8791" align="alignnone" width="780"] Náhled na jednu z variant  řešení odpadního potrubí[/caption]

Přenosná toaleta musí být při cestování dostatečně zajištěna. Dále musí být použitelná v motorovém karavanu nebo karavanu, včetně dostatečného prostoru pro hlavu a lokty, kdykoli je to nutné, a to i s rozloženým lůžkem (zní to možná krkolomně, ale jde o novou regulaci). Poslední dobou probíhají kontroly zaměřené často právě na dostupnost toalety i při rozloženém lůžku. Tento požadavek je hlavní důvod proč Toyota Estima a spol. již při certifikaci neobstojí. Ve skutečnosti  cestovatelé často vozí toaletu s sebou pro možnou kontrolu, ale nepoužívají, protože vykonávat potřebu v kuchyni / obývacím pokoji a ložnici v jednom, se jim příliš nechce. Parkovací místa s veřejnými toaletami jsou tak velmi populární i mezi majiteli self contained vozů.

"V mém případě nebyla potřeba žádná výpustní hadice a barva nádrží také nehrála roli. Zápachovou uzávěru také nechtěli, odpad mohl být sveden z umyvadla hadicí přímo do odpadní nádrže. Slyšel jsem o komisařích, kteří pro změnu chtěli potvrzení správného provedení od instalatéra," říká Marek.

Oficiální přehled požadavků najdete na tomto odkazu.

Kde se do přestavby pustit

K přestavbě potřebujete nářadí. Můžete si jej pořídit a pak na různých místech tvořit. Lepší variantu doporučuji přes místní obyvatelé. Většina statků a farem je doslova kutilský ráj a mají nástroje snad na všechno. To jde potom přestavba jako po másle, ideálně když v autě nemusíte pár dnů spát a jen stavět.

[caption id="attachment_8811" align="aligncenter" width="780"] Přestavba vozu na farmě od místních poskytne většinou  dostatek prostoru i vybavení[/caption]

Jak se ale k místním dostat? Například dobrovolnictví typu WWOOFING nebo třeba opečovávání domů a zvířat typu house sitting. Další výhodou je, že jste v kontaktu s místními, takže se lépe zorientujete v novém zélandském prostředí a většinou vám rádi poradí, kde co sehnat.

Nevíte, co je to WWOOFING a jak na něj? Přečtěte si článek WWOOF: Zažijte Nový Zéland očima místních a vydejte se pracovat jako dobrovolník na farmu. Pro více informací o house sittingu si přečtěte náš článek Jak ušetřit na Novém Zélandu.

Materiál potřebný pro přestavbu

Dost materiálu lze brát z odpadu, třeba:

 • Palety, když si dáte trochu práce, vypadají moc pěkně a většinou jsou zdarma
 • Pro koberce jsem byl v kontejneru za prodejnou koberců, krásné nové odřezky a opět odpad
 • Kamarádka na farmě mě obdarovala starým umyvadlem ležící ve slámě a taky vytopenou plovoucí podlahou i s izolací, což se mi velmi hodilo.

[caption id="attachment_8812" align="aligncenter" width="780"] Spoustu stavebního materiálu můžete na Zélandu pořídit zdarma[/caption]

A kde levně pořídit ten zbytek?

 • Velké kutilské obchody najdete v každém větším městě. Koupíte zde dřevo, kovy, doplňky. Dřevěné odřezky (třeba i přes 1,5 m) jsem dostal zdarma. Příkladem největších obchodů jsou Mitre 10, Bunnings Warehouse, Placemakers.
 • Doplňky jako příbory, polštáře, plastové boxy, oblečení, peřiny pořídíte například ve velkém obchodním řetězci The Warehouse nebo v K-Martu.
 • Nejlevnější doplňky naleznete v obchodech s názvem 2 Dollar Shop.
 • Za návštěvu stojí i tzv. Opportunity Shops – Second Handy, občas tam lze narazit na něco zajímavého.
 • Veškerou elektroniku a autodoplňky pořídíte například v řetězcích Jaycar Electronics, Supercheap Auto nebo Repco. V těchto obchodech vám i ochotně poradí co potřebujete pro váš typ vozidla.

Jak dlouho stavět

Četl jsem pár článků a také poslouchal podcasty o párech, kteří si stavěli svoje hnízdečko skoro celý rok pobytu na Zélandu a pak jej už museli prodat a odcestovat. 

Mě to přijde docela škoda. Zde to bude váš domov pro jeden rok. Rok lze prožít i jinak než jen pracovní dřinou na autě. Když se přestavby pustíte s jasnou představou, vhodným místem i nářadím, za pár dnů max týdnů může být hotovo.

Inspirace

V ČR naleznete web Nomadem.cz, který sdružuje lidi, jenž si staví obytné dodávky, jen většinou pro podmínky ČR a dlouhodobě. Nicméně nápady a řešení tam najdete ve všech směrech. Nespočet videí naleznete na youtube. V mém případě jsem si projížděl NZ inzeráty dodávek ve Facebook skupinách, prohlížel fotky interiéru. Všechny nápady, které se mi líbily, jsem následně realizoval v mé jedinečné dodávce.

Čím začít

 • Udělejte si nákresy pro reálnější představu, vyberte vhodné materiály, stanovte si priority, finanční rozpočet, čas, který tomu chcete dát a také cíl. Myslete na svoji bezpečnost ať už při práci nebo vhodné a bezpečné uchycení toho, co budujete. Při případných dopravních nehodách vás nedostatečně připevněné předměty můžou smrtelně zranit!!!

[caption id="attachment_8813" align="aligncenter" width="780"] Začátky jsou těžké...[/caption]

 • Vykliďte celé auto, ukliďte a proveďte případné opravy
 • Popřemýšlejte odkud a kam povedete elektrické kabely, kde bezpečně umístit druhou baterii, která musí být dostatečně upevněná, abyste prošli WoF. 
 • Na místě je pořídit elektronický chránič baterie, který zajistí, abyste si nevybili při nabíjení elektroniky svou primární baterii na startování.
 • Voltmetr – zobrazí aktuální napětí ve vašich autobateriích.
 • Solární panely – hodí se zejména při dlouhodobém kempování na jednom místě, kdy baterie nedobíjíte během jízdy.
 • Měnič napětí – převede napětí z 12 V na 220 V, abyste mohli nabíjet svou elektroniku pomocí klasických elektrických zástrček (měnič napětí pro své fungování také spotřebovává elektriku a tak další možností je pořídit si pro svou elektroniku nabíjecí kabely pro 12 V)
 • Lednice na 12 V – spotřebovává značné množství elektriky (ale i vypnutá má slušné izolační vlastnosti a v rozpáleném autě udrží čokoládu v pevném skupenství).
 • Osvětlení – LED osvětlení spotřebuje málo energie a na trhu najdete mnoho variant včetně světel měnící barvu.
 • Elektrická sprcha – Prodávají se 12 V verze, výsuvné hadice dostatečně dlouhé i na sprchování kolem auta.
 • Ohřev vody – Zařízení většinou fungující přes plynovou tlakovou nádobu, nevýhodou je vyšší pořizovací cena ale pak máte teplou vodu všude a to se fakt vyplatí.

Autor článku za zařízení s elektrikou spojené utratil asi 1100 NZD. Teplou vodu ani elektrickou sprchu nemá. "Doporučuji shlédnout pár videí, které vám pomůže s bezpečnou instalací, nebo poproste někoho o pomoc či si zaplaťte pro klid v duši odborníka. Pro tuto práci se hodí speciální nářadí, mně pomohl majitel farmy, na které jsem pomáhal," říká Marek.

Začít od podlahy 

 • Do výplní konstrukce, pokud máte tu možnost, umístěte něco zdraví nezávadné jako izolaci (použil jsem podklad pro plovoucí podlahu jenž byl už jen odpad). Téma izolace je velmi obsáhlé se spoustou protichůdných rad a názorů. Největší tepelné úniky jsou přes skla, což se stejně špatně řeší. Variantou je použít nezávislé topení, které je ale opět finančně nákladné a na NZ jsem ho u nikoho v autě ještě neviděl. Zimu řešíme kvalitním spacákem.
 • Podlaha – Hrubá dřevotříska alespoň 1 cm – slouží jako další část izolace podlahy a také později k přichycení části linky, postele, skříňky. Z praktických důvodů jsem zvolil konečný povrch PVC kvůli snadné údržbě.
 • Stěny – Stěny poskytují velkou plochu. Můžete je obložit dřevem, nebo zavěsit kapsáře, nebo zajímavě pomalovat.
 • Strop – Uvnitř vozu vás může trápit kondenzace na stropu. Zvolil jsem si thermo závěsy (thermal curtains), mají lehce izolační vlastnosti a dále se do nich snadno zašívají dekorace, světla. 

[box type="air"]

[caption id="attachment_8816" align="aligncenter" width="780"] Izolace vhodnými materiály snižuje tvorbu kondenzace a pomáhá omezit tvorbu plísně.[/caption]

 • Přehrazením předních míst od nákladního prostoru zvýšíte bezpečnost v případě dopravní nehody, kdy vás předměty z nákladního prostoru mohou zranit.  Úplným přehrazením ovšem přijdete o možnost využití středového zpětného zrcátka a také musíte pokaždé do zadní části chodit venkem, což v případě špatného počasí či spaní ve městě může být nevýhodou. Mé řešení bylo kompromisem. Vyřezal jsem okénko, kterým se v případě potřeby protáhnu.
 • Postel bude zřejmě nejčastěji využívaná část, proto si vyberte variantu, která vám bude nejvíce sedět. Po Zélandu se často cestuje v párech, proto při prodeji jsou žádané velké postele. Můžete si vyrobit postel závěsnou, zasouvací, skládací, pevnou nebo už jsem viděl i patrovou pro 4 lidi. Pak už jen vybrat příjemnou matraci, ať se vám pohodlně spí. No a perličkou je ideální umístění s volným výhledem u otevřených dveří na dech beroucí panorama.
 • Chytře řešené úložné prostory dokáží velmi usnadnit následný život ve vašem pojízdném obydlí. Rozmyslete si, zda budete chtít cestovat i se surfovacími prkny, či jiným nejen sportovním náčiním a zda je chcete vozit na střeše či uvnitř například pod stropem. Pod mou postelí je prostor skrývající mé odpočívající skládací kolo, na kterém jsem vyrazil na cestu kolem světa.
 • Kuchyň. Druhá nejpoužívanější část nákladního prostoru. Nabízí se dvě základní možnosti, vařit uvnitř či venku. Nejvíce praktikovaný kompromis je umístění kuchyňky do zadní části k pátým dveřím, které pří otevření zároveň chrání před slabším deštěm. Pokud chcete vařit uvnitř, za pár dnů to tam bude zajímavě vonět. Lze si koupit i skládací stoleček, na kterém se pak venku také pohodlně vaří nebo vybudovat speciální výsuvný kuchyňský šuplík.

[caption id="attachment_8817" align="alignnone" width="780"] Je to krásný pocit, když vaše nové obydlí začíná dostávat ty správné tvary.[/caption]

 • Přenosnou toaletu, kterou nejspíše nepoužijete, můžete použít jako další úložný prostor nebo vytvořit bobek na sezení. V případě kontroly stále použitelný a umístitelný na podlahu i při rozložené posteli.
 • Využití pátých dveří může mít mnoho podob. Po obvodu připevněte třeba sprchovací závěsy a máte krásnou předsíň či sprchovací kout.
 • Na Novém Zélandu mají bohužel také komáry a navíc i štípající mušky (sand flies). Proto dalším doplňkem za teplých večerů je umístění moskytiér do oken. Jedna z možností je koupit síťku a tenkými proužky magnetů připevnit po obvodu oken.
 • Udělejte si to útulné. Velmi příjemná část, vytvořit si svůj domov dýchající pro vás specifickou atmosférou. Kreativitě se meze nekladou, použijte fotky, mapy, vlajky, obrázky, kresby, nápisy, ať se zde cítíte příjemně a útulně.

[caption id="attachment_8818" align="alignnone" width="780"] Je to krásný pocit, když vaše nové obydlí začíná dostávat ty správné tvary.[/caption]

Bezpečí na prvním místě

Na Zélandu není předepsaná povinná výbava tak, jak ji známe z ČR. Jediné, co by vaše vozidlo mělo mít oficiálně, je rezervní pneumatiku a nářadí pro tuto výměnu. Bohužel nic dalšího, což jako záchranář a hasič těžce nesu a výrazně doporučuji pár extra dolarů investovat, může vám to zachránit život nebo vaše vozidlo.

 • Hasící přístroj – v počáteční fázi požáru při správném použití velmi efektivní (vaření, závada na motoru)
 • Reflexní vesta umístěná na dosah pro každého člena posádky
 • Lékárnička pro první pomoc, náhradní pojistky a vědět kde je pojistková skříň, náhradní žárovka do světel, opravdu použitelné rezervní pneu.
 • Pojištění vozu zde není povinné, ale přijde mi to jako zbytečné riskování.

Bezpečnostní vychytávky

 • Přívěšek na klíče s řezačem pásu a rozbíječem skla zároveň.
 • Po každém vaření vyjmout plynovou láhev z vařiče a zamezit tak nechtěnému úniku a otravě ve spánku.
 • Rezervní klíč uschovat pečlivě v autě – v případě ztráty primárního klíče velmi užitečné.
 • Už při stavbě vytvořit úkryt pro cennosti – např. za dřevěnou stěnou dostatek místa pro notebook i peníze.
 • Bezpečí pro přírodu – například používání přírodních mýdel a čistících prostředků.

Kde zaparkovat

Nejjednodušší varianta je používat aplikace CamperMate, WikiCamps se seznamem oficiálních parkovacích míst pro kempování i s dodatečnými informacemi.

Obecně doporučuji hledat rovné místo na zaparkování dříve a za světla, v závětří, příjemné je v ranním stínu, protože slunce zde dokáže vaše vozidlo proměnit rychle v ranní saunu. 

[caption id="attachment_8819" align="alignnone" width="780"] Hotovo? Tak hurá hledat ty nejkrásnější parkovací místa![/caption]

[box type="studium"]

Co bych v další přestavbě udělal jinak

 • Sprcha – pokud bych žil v autě každý den i přes zimu, tak i teplou vodu.
 • Menší umyvadlo – v mém případě využívám pouze jako úložný prostor, je zde dostatek toalet.
 • Elektrika – ušetřil bych peníze za měnič napětí, nabíječky pořídil čistě na 12 V a radši investoval na větší kapacity druhé baterie a solárních panelů. Je to ale otázka osobních preferencí.
 • Postel pro dva – výhoda při dalším prodeji.
 • Úkryt pro cennosti.

Jděte do toho

Udělali jste si lepší představu, jak to tady na Novém Zélandu s obytnými vozy chodí? Jste  připraveni vytvořit si vlastní domov na kolech? Pokud stále váháte, že třeba neumíte pořádně pracovat s nářadím, nikdy jste to nedělali, nemáte dost zkušeností….. ruku na srdce – kdo takové zkušenosti má? Je to výzva a jedinečná příležitost si něco takového v životě vyzkoušet a k dlouhodobému poznávání Nového Zélandu to zkrátka patří a finančně se to také vyplatí!

[caption id="attachment_8820" align="alignnone" width="780"] Jděte do toho, je to boží![/caption]

[alert color="green"]Autorem článku je Marek Balicki. Zdravotnický záchranář, hasič, lektor první pomoci i freedivingu již třetím rokem cestující po světě se svým skládacím kolem. V každé projeté zemi navštěvuje záchranáře a hasiče a následně sdílím zkušenosti se všemi, které téma cestování či záchranářství zajímá. Vyrazil z Evropy přes Střední Asii až do Japonska. Na Filipínách si postavil vlastní loď, proplul s ní mnoho filipínských ostrovů a od konce října 2018 vydělává na Novém Zélandu peníze na pokračování své cesty po světě. Koupil si tu Toyotu Hiace ročník 2000 a přestavěl ji k obrazu svému bez předchozích zkušeností. Koncem roku 2019 opět vyrazím do světa. Příhody a zážitky Záchranáře na cestách můžete na Facebooku, Instagramu, Youtube nebo webu.[/alert]

 •  

The post Vanlife: Zažijte Nový Zéland ve vlastnoručně přestavěné obytné dodávce appeared first on CZECHKiwis.cz.This post first appeared on CZECHKiwis.cz, please read the originial post: here

Share the post

Vanlife: Zažijte Nový Zéland ve vlastnoručně přestavěné obytné dodávce

×

Subscribe to Czechkiwis.cz

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×