Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Patrik radí: Jak předělat campervan na self-contained

Na Novém Zélandu je mnoho míst, kde můžete přespat v autě zdarma. Ve většině případů je ale požadováno, aby váš vůz byl certifikován jako self-contained. Za přespání na těchto místech bez self-contained certifikace hrozí pokuta 200 dolarů a při případném soudním stíhání až 10 tisíc dolarů. 

Patrik si své auto na self-contained sám přestavěl a o zkušenost se svým kutilským dílem se s vámi podělí v tomto článku. 

Autor: Patrik Vlnas

Co je potřeba k certifikaci auta jako self-contained

Podmínkou certifikace je dokázat, že jste se svým autem soběstační a můžete s ním minimálně 3 dny nocovat bez potřeby doplňovat Vodu, využívat jiné WC a mít možnost uskladňovat odpadky. Certifikaci aut provádí pověřený inspektor NZMCA (jakéhosi novozélandského motoristického klubu).

Asociace NZMCA na oficiálním webu uvádí přesné podmínky pro splnění certifikace a také seznam komisařů dle lokalit, kteří vám auto prohlédnou.

V autě musíte mít:

  • Přenosné WC (chemické) viz např. Trademe.co.nz (vyhledávácí výraz: „portable toilet“), The Warehouse, Burnsco. Pro případ certifikace musí být na přístupném místě a připevněný k podlaze (zajištěný, aby se nepohyboval a mohl být používán).

Mé řešení: Campmaster portable toilet zakoupený na Trademe.co.nz za 55 NZD.

  • Dřez – cokoliv ho bude připomínat a bude funkční. Buď normální dřez nerezový, nebo lze nahradit plastovým lavorem (s dírou) apod. Nejlépe seženete něco již použitého v lokálním Recycle Centru (informujte se na webu nebo v i-Site), případně v hobby marketech jako Mitre10 či Bunnings Warehouse.
  • Barely na užitkovou vodu – na 1 osobu je potřeba 12 litrů. Pokud chcete auto certifikovat pro 1 osobu, stačí malé barely (Recycle Centra mají spousty 20l), pokud pro dvě osoby, jsou potřeba min. 24 litrové barely (Recycle centra anebo Bunnings Warehouse či Supercheap Auto).
  • Barel na čistou vodu – je potřeba zatemnit/zabarvit, aby na vodu nešlo přímé světlo. My ho máme nabarvený bílou barvou. Viděli jsme i barel oblepený černou páskou. Barel na čistou vodu je potřeba pomocí „fresh water hose“ či „drinking water hose“ napojit ke kohoutku u dřezu. Hadice ke kohoutku musí být speciální, přímo na pitnou vodu.

My ji koupili v Bunnings Warehouse 10m za 40 NZD, průměr 12mm. Samotný kohoutek ke dřezu jsme neřešili, protože jsme jej v autě již měli, nicméně v Burnsco, hobby marketech nebo v Recycle Centrech se dají najít. Dobrý je pumpovací kohoutek (viz Google: „caravan hand water tap“), prodávají se i na TradeMe (je potřeba chvíli zkoušet různá vyhledávací hesla). Sehnat se dá i s automatickou pumpou 12V připojenou k autobaterii. Na pumpovacím kohoutku bývá standardně 12mm přípojka na hadici, takže není problém s připojením. Ještě je potřeba nahoře na Barelu udělat odvzdušňovací ventil, aby v barelu při pumpování nevznikal podtlak. Stačí koupit tenkou cca 10 cm hadičku (já použil brčko) a udělat díru do barelu či víčka od barelu a nasadit ji tam.

Mé řešení: 20l barel z recyclu, 3/4 závit a male spojka nasazená na dolní ventil barelu, 12mm male-male uzávěr a oranžová zahradní spojka na rychlé odpojení / připojení k hadici vedoucí do pumpovacího kohoutku u dřezu. Odvzdušňovací ventil z brčka na vrchu víčka skrz do barelu.

  • Barel na špinavou vodu – musí být stejně velký jako barel na pitnou vodu. Do tohoto barelu vede odpad ze dřezu a musí mít „trap“ tedy koleno, aby v autě nebyl zápach ze špinavé vody. Odpadní trubky a koleno lze zakoupit nové v Mitre10 či Bunnings Warehouse, často je mají i v Recycle Centrech. Alternativou je použít gumovou odpadní hadici (stejnou, jaká se používá na pračky) a z ní „koleno“ vymodelovat – opět v instalatérské části Mitre10 nebo Bunnings Warehouse. Dle certifikace musí mít „špinavý“ barel možnost vypustit vodu v případě evakuace (tzv. evacuation hose). Dole do barelu je tedy potřeba namontovat výpustní ventil a hadici z auta ven (klidně zahradní). Nebo k ventilku připevnit kohoutek či uzávěr a někde v autě mít uzavíratelný box a v něm stočené klubko cca 2-3m zahradní hadice. Tím se prokáže, že máte možnost špinavou vodu v případě nouze vypustit z auta ven a hotovo. Nakonec je potřeba nahoře barelu udělat stejný odvzdušňovací ventil jako u barelu na čistou vodu.

Mé řešení: odpadní hadice namodelovaná do tvaru „kolena“ („smell trap“), vedoucí dále do barelu na špinavou vodu, kde je ve víčku cca 15mm díra a šroubovací oboustranná spojka na hadici do barelu (lze protáhnout hadici skrz bez spojky a natvrdo přilepit nebo použít jinou redukci – účelem je dotáhnout odpad do barelu a utěsnit kvůli zápachu a prosakování). Evacuation hose a odvzdušňovací ventil lze udělat stejně jako u barelu na čistou vodu – viz výše.

  • Odpadkový koš – musí to být uzavíratelná nádoba, aby nevypouštěla zápach. My jsme pro účely certifikace použili klasickou zavírací bedýnku z Bunnings Warehouse. Velikost a provedení je čistě na vás.

Mé řešení: plastová přepravka s víkem z Bunnings Warehouse s odpadkovým pytlem uvnitř.

Jak probíhá certifikace

Kontaktujte inspektora NZMCA v místě, kde budete provádět kontrolu. Sjednejte si schůzku a inspektor vám prohlédne v autě všechno vaše nové self-containment vybavení. Pokud nebude s ničím zásadní problém, vyplní si vaše údaje, zaplatíte mu na místě $55, nalepí vám modrou nálepku self-contained na auto a cca do týdne nechá zaslat poštou certifikát a kartičku na přední okno.

Certifikace se takto provádí znovu každé 4 roky. Slyšel jsem od jiných lidí, že místo komisaře NZMCE jeli ke 2 pověřeným instalatérům, kteří mohou provádět self-containment prohlídky. Ti jim zadarmo prohlídli auto, vyplnili papíry a oni je potom sami zaslali do kanceláře NZMCA spolu s $55. Obratem jim přišel dopis s certifikátem a kartičkou. Já sám jsem zažil pouze první variantu a mohu ji doporučit, protože to bylo velmi krátké a i když jsem neměl vše dokonalé, tak pan komisař k tomu přistoupil pragmaticky.

Vlastní náklady na self-contained certifikace:

barely2 x $35
hadice$40
koncovky a spojky$10
WC$50
koš$10
certifikace$55
celkem$235

Další náklady (odhaduji, ale sám jsem neřešil)

dřez$20
pumpovací kohoutek$50
celkem$70

Celkové náklady tedy odhaduji kolem $300. Nicméně vzhledem k tomu, že budete moct daleko častěji spát zdarma v kempech pro self-contained vozidla (normální kemp pro 2 cca $15-35), tak se vám investice vrátí po prvním měsíci cestování, nemluvě o větší volnosti, kterou vám self-contained vozidlo nabídne. Místo vhodná pro kempování najdete v aplikacích Campermate či Wikicamps.

Hodně štěstí při vašich přestavbách a doufám, že se bude Novým Zélandem brzy prohánět daleko více self-contained aut a užijete si cestování opravdu naplno!

O Patrikovi

Jmenuji se Patrik Vlnas a cestuji po Novém Zélandu. V Praze jsem vystudoval informační technologie a jako software engineer jsem si užíval zajímavé práce se zajímavými lidmi v rámci své flexibilní pracovní doby. Kdy jindy, než teď, ve 25 letech a se skvělou přítelkyní, jsem vyrazil na Nový Zéland. Prodali jsme auto, opustili byt, rozdali výpovědi na teplých židlích a zakoušíme nyní nástrahy života s hlavou otočenou dolů a peněženkou procházejícími novozélandskými dolary. Poznávání neznáma, chápání cizích zvyků, chození přírodou a překonávání hor je nám teď blíže než kdy jindy.

Více o mě: www.vlnas.com, https://www.facebook.com/patrik.vlnas, https://cz.linkedin.com/in/patrikvlnas.

Chcete se také podělit se svým příběhem nebo radou?

Rádi byste se podělili o zajímavý článek či video se čtenáři CZECHKiwis.cz? Napište nám.

Příspěvek Patrik radí: Jak předělat campervan na self-contained pochází z CZECHKiwis.cz



This post first appeared on CZECHKiwis.cz, please read the originial post: here

Share the post

Patrik radí: Jak předělat campervan na self-contained

×

Subscribe to Czechkiwis.cz

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×