Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Komfortowy dom przez cały rok bez klimatyzacji. Czy to możliwe?

Nie uwierzysz, jakie to proste.

Planujesz budowę domu? Chcesz czuć się w nim komfortowo przez cały rok?

Przyjemna temperatura w salonie latem? I to nawet przy pełnym słońcu na dworze?

Zestaw tych zasad i wytycznych i to jak wielki mają wpływ na komfort termiczny może być szokiem dla wielu osób. Ale są to kwestie, które można i warto zastosować przy projektowaniu wymarzonego domu.

Główny winowajca nagrzewania budynku latem to oczywiście Słońce. Promieniowanie słoneczne szczególnie skutecznie wdziera się do budynku bezpośrednio przez przegrody przezroczyste – czyli wszelkiego typu przeszklenia.

Obecnie standardem jest szklenie trzyszybowe. Jednak można wybierać rodzaj szkła jaki zostanie zamontowany w oknie. Zdarza się, że Inwestorzy w obawie przed nagrzewaniem się budynku decydują się na szkło selektywne. Jest to rodzaj szkła o wysokiej przepuszczalności światła z jednocześnie niską przepuszczalnością energii słonecznej.

Ktoś mógłby rzec: EUREKA! Zastosuję taki rodzaj oszklenia i klimatyzacja będzie latem zbędna! Czy aby na pewno jest to lek na całe zło? Otóż chcąc optymalnie zaprojektować budynek energooszczędny, czy też pasywny tego typu oszklenia powinniśmy wręcz unikać! Wysoko skuteczna powłoka selektywna nie pozwoli na wykorzystanie promieniowania słonecznego do ogrzania budynku od jesieni do wiosny, gdy jest ono wręcz POŻĄDANE – stanowi to jedną z kluczowych zasad budowy domów pasywnych, o których pisaliśmy TUTAJ. . Rozwiązania należy szukać gdzie indziej…a do tematu ograniczenia promieniowania słonecznego poprzez okna można podejść na 2 sposoby.

1.       Zastosowanie osłon zewnętrznych. Do wyboru są tu m.in. żaluzje, markizy, pergole, jak i rolety fasadowe. Wybór będzie zależał od pożądanej estetyki czy zasobności portfela. Osłony te mogą pełnić również funkcję antywłamaniową (rolety zewnętrzne), jak i stanowić element architektury zewnętrznej, jak markiza nad tarasem, która nie tylko ograniczy nagrzewanie salonu przed duże okno tarasowe, ale również osłoni nas latem na tarasie.

Co kluczowe – osłony zewnętrzne będą w tym aspekcie kilkukrotnie lepiej poradzą sobie z ograniczeniem nagrzewania budynku przez okna niż osłony wewnętrzne.

2.       Zastosowanie odpowiedniego długiego okapu nad okami.

Odpowiednie wydłużenie okapu nie pozwoli na dostanie się promieniowania cieplnego latem. Z kolei zimą i w okresach przejściowych, gdy Słońce operuje na niższej wysokości wykorzystamy tę energię, co obniży zużycie energii na ogrzewanie.

 

 

Akumulacyjność cieplna budynku

Temat poruszyliśmy już w tym artykule. Bezpośrednio łączy się to z kwestią wykorzystania promieniowania słonecznego jesienią i wiosną, gdy Słońce niesie jeszcze sporo energii cieplnej w ciągu dnia, z kolei nocą temperatura potrafi spaść nawet w okolicę 0 stopni Celsjusza. Masywna konstrukcja budynku (żelbetowe stropy, masywne ściany z silikatów, czy też zastosowanie płyty fundamentowej) stanowić będzie „akumulator” energii cieplnej. Masywny budynek nagrzewać będzie się  za dnia i oddawać będzie tę energią nocą. Odczujesz to również latem – odpowiednio gruba i skuteczna izolacja cieplna ścian i dachu nie pozwoli na nagrzanie się przegród od słońca. Z kolei zastosowanie osłon okien czy wspomnianych okapów zabezpieczy przez napływem ciepła przez okna . Można by rzecz – jesteśmy uratowani…jednak pozostaje kwestia wentylacji, a dokładniej napływu ciepłego powietrza latem, które może być winowajcą utraty komfortu wewnętrznego…ale o tym w następnej części artykułu, gdzie poruszę również kwestię popularnych ostatnio pomp ciepła.

Ciekawostka: w parku badawczo-rozwojowym Baumit Viva w Austrii przez 2,5 roku dokonywano pomiarów warunków wewnętrznych w budynkach testowych o różnej konstrukcji. W ramach testów najwyżej oceniony został pod kątem komfortu termicznego dom o masywnej konstrukcji z dobrą izolacją cieplną. Dotyczyło to również okresu letniego – przy temperaturze zewnętrznej 36st. C osiągnięto temperaturę wewnętrzną na poziomie 24st. C. Najgorzej wypadł budynek nieocieplony o konstrukcji lekkiej, w którym temperatura wewnętrzna dochodziła do 30st. C.

The post Komfortowy dom przez cały Rok Bez Klimatyzacji. Czy to możliwe? appeared first on BUDO-LAND Andrzej Długokęcki.



This post first appeared on Budowa I Projekt Domu Szczytno, please read the originial post: here

Share the post

Komfortowy dom przez cały rok bez klimatyzacji. Czy to możliwe?

×

Subscribe to Budowa I Projekt Domu Szczytno

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×