Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Az elmúlt évtized könyvei 50 – 41

Tags: hogy volt nagyon

Tavaly szeptemberben határoztam el, Hogy ha már lezárul egy évtized, akkor ismét össze lehetne szedni a kedvenc könyveinket. Azt gondoltam, hogy jöjjenek olvasók és szavazzanak arról, hogy mit szerettek azok közül a könyvek közül, amelyek Magyarországon 2010.január 1. és 2019. december 31. között megjelentek.
Többen érdeklődtek és végül kicsit több mint egy tucatnyian küldték el nekem a toplistáikat. Azt mondtam, hogy max. 50 könyvet lehet jelölni, de legalább 10 a kötelező. Így végül 380 szavazat érkezett 280 különböző könyvre, ami jó sok, úgyhogy a végén azért örültem, hogy a nagy lelkesedésből végül csak 14-en maradtak, akik könyvcímeket és értékeléseket küldtek.
Az első 10 elég egyértelmű lett, az 50-11 helyezett között volt néhány holtverseny jómagam pedig az adatok feldolgozása alatt találkoztam sok olyan címmel, ami ismeretlen volt számomra, mert nem olvasok a témában.
Akárcsak 10 éve, ismét 5 részletben fogom megmutatni a top 50-t.

Nagyon köszönöm azoknak, akik velem játszottak, remélem nektek is izgalmas lesz a végeredmény Jöjjön akkor a top50 első etapja.

#50 Anna Gavalda: Édes életünk

Mathilde, Yann, Anna és az olvasó – mind egyek vagyunk. Fiatalok és kevésbé fiatalok, helykeresők és harmóniára vágyók, menekülők és otthonteremtők. Felszínességbe és lájkokba menekülünk, hogy ne kelljen kapcsolatot teremteni, szmájlikkal kommunikálunk, hogy ne kelljen érzéseket kifejezni, próbáljuk felvenni a tempót, rohanni a világgal, nehogy elrohanjon mellettünk, mert akkor aztán lemaradunk. És nem vesszük észre, hogy miközben rohanunk valami után, módszeresen elrohanunk az életünk mellett – igen, mi rohanunk el mellette, amikor meg sem adjuk neki a lehetőséget arra, hogy valami értékes süljön ki belőle. Nem ő rohan el mellettünk… Gavalda könyve egy rövidre vágott, szellősen szedett, franciásan elegáns, de azért alaposan orrba vágó stoptábla: eddig és ne tovább! (Ilweran)

#49 Celeste Ng: Amit sohase mondtam el

Celeste Ng nem csak a bevándorló családok kirekesztettségének, ill. a vegyes házasságok problémáinak a kérdésével foglalkozik, hanem a szülők által a gyerekekre terhelt vágyakról és célokról. Mindezt nagyon szépen bontja ki a szemünk előtt – hideg távolságtartással, de végtelenül érzékenyen, elemzően – a család minden szereplőjének nézőpontját bemutatva. (Dóri)

Kőkemény könyv az Amit sohase mondtam el. Nagyon-nagyon fontos témákat gyúr össze, olvasmányos, egy pillanatig sem unalmas és igazán elgondolkodtató. A legnagyobb üzenete számomra a kommunikáció, a kimondás fontossága és az, hogy szülőként a gyermekekre nem szabad a saját elcseszett lehetőségeinket, múltunkban kihagyott vágyainkat ráerőltetni, mert annak nagyon nem jó vége lesz. (Nikkincs)

#48 Patrick Ness – Siobhan Dowd: Szólít a szörny

Hihetetlenül fontos és rendhagyó könyv ez. Szépirodalmi igényességgel megírt történet, amit kortól függetlenül mindenkinek csak ajánlani tudok, akinek vannak elhallgatott éntörténetei. (Könyvekkel suttogó)
Torokszorító élmény volt elolvasni a könyvet, főleg az utolsó oldalakat. Meglepőek voltak a mesék, és utólag átgondolva annyi bölcsesség van benne, hogy értem már miért nyert több díjat. (Dóri)

#47 Emma Donoghue: A szoba

Az egyik legkegyetlenebb történet, aminek a brutalitása abban rejlik, hogy valós alapok nyugszik. Nagyon torokszorítós, hidegrázós, ugyanakkor megható is. (Nikkincs)
Elbűvölő gyermeki szemszög, izgalmas és ugyanakkor elgondolkodtató sztori, amiben sokkal több van egy szimpla amerikai filmes megmenekülésnél. Igazi lélekhullámvasút. (Pupilla)

#46 Fodor Marcsi – Neset Adrienn: 50 elszánt magyar nő

Rendkívül fontos kiadvány a hazai könyvpiacon, talán az egyik legfontosabb. Ugyanis nem igazán tudok olyan kisiskolásoknak szóló kiadványról, ami a történelem fontosabb nőalakjait állítja középpontjába. Fontosnak tartom, hogy az alapvetően férfi központú történelemszemlélet mellett helyet kapjanak a női alakok is, hiszen a lányoknak is szükségük van példaképekre, és ez a kiadvány a tanú rá, hogy lenne miből válogatni. Külön tetszett benne, hogy a kötetben igyekeztek több féle szempont alapján válogatni, így igazán színes lett a paletta, illetve hogy a kortársak se maradtak ki a válogatásból. (Könyvekkel suttogó)

Legjobb lenne, ha ezek közül a nevek közül sok a tananyag részét képezné. Mert nagyon fontos, hogy mindenki tisztában legyen vele, az emberiség múltjában, jelenében és jövőjében is mindkét nem képviselőjének jelentős szerepe van, volt és lesz is. (Lobo)

#45 – 44 Grecsó Krisztián: Harminc év napsütés

Sok írás nagyon tetszett, szó szerint mélyre hatolt, hiszen ezek a publikációk vagy szívszorítóak, vagy szívbemarkolóak, de mindenképpen nagyon helyesek. … Az egyik novella napokig bennem maradt, mert eléggé megrökönyödtem rajta. És ami a vicces, egy apró kis banális dolog miatt. (Ildikó)

Grecsó történeteinek erőssége szerintem az, hogy az olvasójuk vagy pontosan ugyanazokat az élményeket élte át, amikről ő is ír – vagy – mint az én esetemben – érdeklődéssel olvassuk, ugyanakkor elindítja bennünk is az emlékezést: a mi családunkban milyen volt egy disznóölés, milyen karácsonyi hagyományok vannak, stb. (Dóri)

#45 – 44 Kavagucsi Tosikadzu: Mielőtt a kávé kihűl

Érződik, hogy ez egy színpadra szánt, zárt helyszínen játszódó kamaradarab, ami az emberi kapcsolatokat és érzelmeket helyezi a középpontba. (Dóri)

Életem egyik legkülönlegesebb története is, amibe belecsöppenhettem. Üdítően friss, mégis kellemesen régimódi. Kivételes regény, olvassátok. (Pupilla)

#43 Dan Simmons: Terror

Ez a könyv a lény és a lány nélkül is remekmű. Embertpróbáló feladatot vállaló tengerészeknek állít emléket, akik soha nem értek haza, és iszonyatos kínokat éltek át életük utolsó hónapjaiban. (Nima)

Simmons jóízűen játszadozik velünk úgy hatszáznegyven oldalon át; mint ágy alól leselkedő szörnyeket figyelő kisgyermekeket dobál minket erre-arra: hol elhisszük, hogy egy emberfeletti méretű jeges szörny tizedeli a legénységet, hol biztosak vagyunk benne, az emberek őrületének játéka az egész. (Ilweran)

#42 – 41 Helene Wecker: A golem es a dzsinn

Nagyon szerettem ennek a regénynek a világát, a két eltérő nemzetiség bemutatását, a mellékszereplőket, és a befejezés is jó volt. Nincs semmi sablonos amerikai fantasy megoldás benne, látszik hogy az írónő testközelből ismeri ezeket a meséket. (Dóri)

Ennek a történetnek meg kell adni a módját: a lelassult délutánokat vagy a nyugodt kora estéket. És akkor ez a könyv tényleg beborít téged a világával, amibe aztán folyton visszavágysz. Helen Wecker regénye egy szépirodalmi igényességgel megírt, sokrétegű történet, ami meseszerű, de talán pont ettől még igazabb.(Könyvekkel suttogó)

#42 – 41 Sarah Winman: Bádogember

A Bádogember a barátság, az önfeláldozás és a feltétel nélküli szeretet regénye is, ami már-már giccses módon öleli körbe négy főszereplőnket. (Dóri)

Komplex kis regény ez, szerethető karakterekkel, akik maguk is jóval összetettebbek annál, mint amit először gondolunk róluk. Könyves kalandozások

Annyi minden volt benne idegen és távoli, mégis annyira ismerős volt az egész, és ez talán azért lehet, mert olyan tapinthatóan mutatja meg az ember valóját, olyan nyersen adja körbe az érzelmeket. Pupilla

Folytatása következik …



This post first appeared on Bare Fit Sweat Proof T Shirts By Chuck Strogish, please read the originial post: here

Share the post

Az elmúlt évtized könyvei 50 – 41

×

Subscribe to Bare Fit Sweat Proof T Shirts By Chuck Strogish

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×