Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

ubezpieczenie w niemczech

1 maja Niemcy otworzyli swój rynek pracy dla obywateli krajów, które od 2004r. są członkami Unii Europejskiej. Od tego czasu również my Polacy mamy prawo do legalnej pracy w Niemczech. Nie jest do tego wymagane pozwolenie o pracę (Arbeitserlaubnis), wystarczy znaleźć pracodawcę i podpisać z nim stosowną umowę o pracę. Nie możemy jednak zapomnieć o obowiązku ubezpieczenia w Niemczech.

Jaką ochronę ubezpieczeniową uzyskujemy i ile ona kosztuje?

1. Ubezpieczenie zdrowotne (gesetzliche Krankenversicherung) Stawka ubezpieczenia wynosi 14,6%  + tzw. skladka dodatkowa, ktora jest ustalana przez dana kase chorych.  Osoby zatrudnione mają możliwość przejścia na ubezpieczenie prywatne, w przypadku gdy ich dochody brutto przekraczają tzw. Jahresarbeitsentgeltgrenze (4.125,00 euro/miesiąc)

 2. Ubezpieczenie pielęgnacyjne (Pflegeversicherung) Stawka wynosi 1,95% dochodu brutto, max. od 3.712,50 euro/miesiąc. Pracodawca i pracownik płacą po połowie stawki. Pracownicy bezdzietni płacą dodatkową stawkę w wysokości 0,25%

 3. Ubezpieczenie od bezrobocia (Arbeitslosenversicherung) Wysokość stawki to 3,0% dochodu brutto, max. od 5.500,00 euro/miesiąc. Pracodawca i pracownik płacą po połowie stawki. Prawo do świadczeń dla bezrobotnych utrzymuje się po przepracowaniu min. 12 miesięcy.

 4. Ubezpieczenie emerytalne (Rentenversicherung) Stawka wynosi 19,9% dochodu brutto, max. od 5.500,00 euro/miesiąc. Pracodawca i pracownik płacą po połowie stawki.

 5. Ubezpieczenia wypadkowe (gesetzliche Unfallversicherung) Składkę na państwowe ubezpieczenie wypadkowe w całości pokrywa pracodawca. Zatrudnienie zapewnia podstawową ochronę ubezpieczeniową, ale nie jest ona jednak kompletna.

Państwowe ubezpieczenie zdrowotne nie zapewnia ochrony w krajach, które nie podpisały z Niemcami odpowiedniej umowy o koordynacji systemów ubezpieczenia społecznego. Nie pokrywa kosztów transportu z zagranicy, tylko częściowo pokrywa koszty leczenia stomatologicznego. Ubezpieczenie wypadkowe dotyczy tylko i wyłącznie wypadków w pracy, w drodze do i z pracy.

Nie obejmuje życia prywatnego, gdzie statystycznie zdarza się najwięcej wypadków. Prawo do świadczeń w przypadku inwalidztwa utrzymuje się dopiero po 5 latach płacenia składek na ubezpieczenie społeczne.

Świadczenia należą się przy tym tylko w przypadku całkowitej lub częściowej niezdolności do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Wykonywany zawód nie ma przy tym żadnego znaczenia.

Wszystko to oraz wiele innych aspektów sprawia, że osoby zatrudnione powinny uzupełniać ubezpieczenie państwowe odpowiednim ubezpieczeniem prywatnym.

Oferujemy bezpłatne porady oraz wybór optymalnego rozwiązania i korzystnej oferty!

Adamczuk Agnieszka
Mobil:0049 152 26254230
E-Mail: [email protected]

Schönbornstr. 1 54295 Trier
Graeffstr. 5 50823 Köln
Deutschland

Website: www.pro-expert.eu

gewerbe, ubezpieczenia, ubezpieczenie na gewerbie, ubezpieczenie w niemczech, ubezpieczenie zdrowotne,This post first appeared on Ubezpieczenia W Niemczech, please read the originial post: here

Share the post

ubezpieczenie w niemczech

×

Subscribe to Ubezpieczenia W Niemczech

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×