Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Miről ismerhetjük fel munkatársunk alkohol vagy drogfüggőségét és hogyan segíthetünk neki?

Munkahelyünkön, ahol Nap Mint Nap együtt dolgozunk kollégákkal és beosztottakkal, bizonyára feltűnik, ha valami megváltozik az általunk jól ismert munkatárs viselkedésében. Sokszor nem is azonnal tudatosulnak azok a jelek, amelyek alkoholhasználati zavarra, Vagy rendszeres tudatmódosító szer használatára figyelmeztethetnek, ezért cikkünkben megvizsgáljuk, hogyan ismerhetjük fel ezeket a jeleket, és milyen megoldások léteznek.

Nagyon fontos észrevenni, ha valaki alkohol vagy drogfüggőségben szenved és erre remek lehetőségünk van akkor, amikor valakivel naponta, órákon át egy munkahelyen tartózkodunk. A felismerés és a kellő lépések megtétele segíthet például az alkoholizmus leküzdésében.

Egy vezető számára kulcsfontosságú, hogy megőrizze a munkahelyi biztonságot és hatékonyságot. Azonban, vannak esetek, amikor a függőség jelei rejtve maradnak, mert a kolléga látszólag józan a munkahelyén, teszi a dolgát nap mint nap. Viszont a felismerés hiányában a helyzet egész biztos, hogy romlani fog.

Jelek, amelyek alkoholhasználati zavarra, vagy rendszeres tudatmódosító szer használatára figyelmeztethetnek:

Változó teljesítmény
Az egyik legnyilvánvalóbb jele a problémának a teljesítmény változása. Ha valaki hirtelen kevésbé hatékony, gyakran hiányzik a munkából, vagy sok hibát követ el, az figyelmeztető jel lehet.

Hangulatingadozások
Az alkohol vagy drogok használata hatással van az egyén hangulatára. Ha valaki rendszeresen változó hangulatú vagy gyakran ideges, feszült, a háttérben függőség is állhat.

Visszahúzódás
A függőség hatására sokan válnak visszahúzódóvá, elkerülik a közösséget, nem szívesen beszélgetnek munkatársaikkal. Ha valaki hirtelen távol marad a csoportos tevékenységektől, vagy kerüli a kollégákat, az mindenképpen figyelmeztető jel.

Fizikai változások
Az alkohol és a drogok hosszú távú használata fizikai változásokat is okozhat, például romlik a megjelenés vagy súlyvesztést tapasztalunk.

Szokások és időzítés
Ha valaki rendszeresen szüneteket tart a munka során, hogy alkoholt vagy drogot fogyasszon, azt a orrunkkal is megérezhetjük. Bár ebben az esetben nem beszélhetünk munkahelyi józanságról sem.

Mi a megoldás?

Természetesen a megelőzés az elsődleges. A munkahelyeknek lehetőséget kell nyújtani a stresszkezelésre és a pszichés jóllét megalapozására, ezzel sokat tehetnek a függőség kialakulásának megakadályozásában az erre hajlamosabb személyeknél.

Amennyiben gyanakszunk valamire, fontos a nyitott és megértő kommunikáció. Beszéljünk a kollégával vagy beosztottal, fejezzük ki aggodalmunkat, és kérjük meg, hogy beszéljen őszintén a helyzetről.

Sok munkahelyen léteznek alkohol- és drogfüggőséggel foglalkozó segítő programok. A munkáltatók és HR osztályok segíthetnek a megfelelő erőforrások megtalálásában.

A professzionális segítség a leghatékonyabb. Szükség esetén irányítsuk a függőt olyan szakemberekhez, akik segíthetnek neki a kezelés megkezdésében. Az addiktológia éppen ezzel a problémával foglalkozik, így az addiktológus a legjobb szaktudással és tapasztalattal rendelkezik a függőség sikeres kezeléséhez.

Fontos, hogy megfelelően bánjunk az alkohol- és drogfüggőséggel a munkahelyi környezetben. A felismerés és a segítségnyújtás kulcsfontosságú, így megőrizhetjük a munkahelyi egészséget és biztonságot, illetve lehetőséget adhatunk a függőnek a gyógyulásra. A cél minden esetben az, hogy mielőbb visszatérhessen a józan, produktív életbe.



This post first appeared on Work Time Magazin, please read the originial post: here

Share the post

Miről ismerhetjük fel munkatársunk alkohol vagy drogfüggőségét és hogyan segíthetünk neki?

×

Subscribe to Work Time Magazin

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×