Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

3 wyzwania, z jakimi musi zmierzyć się Bitcoin na drodze do masowej adopcji

3 kroki do zwiększenia adopcji:

Natychmiastowa weryfikacja transakcjiObsługa większej ilości Transakcji na sekundęObniżenie opłat transakcyjnych przy wysokich wolumenach transakcyjnychNatychmiastowa weryfikacja transakcji

Aby zostać globalnym systemem typu peer-to-peer, Bitcoin musiałby umożliwić swoim użytkownikom niemal natychmiastową weryfikację transakcji. Obecnie średni czas, w jakim to się odbywa, wynosi od 8 do 10 minut.

Źródło: bitinfochars.com

Zauważmy, że został on znacznie wydłużony podczas hype’u na kryptowaluyty z 2017 roku. Wówczas to sieć ta była tak zatłoczona, że średni czas weryfikacji transakcji w BTC wynosił nawet do 30 minut. Niektórzy musieli czekać jeszcze dłużej.

Oczywiście społeczność skupiająca się wokół Bitcoina jest świadoma tego, że takie problemy występują i trzeba je rozwiązać. Pomocną dłonią w tym przypadku staje się Lightning Network (LN). Rozwiązanie to pozwala na tworzenie kanałów mikropłatności, w których jedynie końcowy wynik zapisywany jest na blockchainie Bitcoina. To z kolei zmniejsza liczbę transakcji w sieci BTC. Dzięki LN czas potwierdzania może zostać znacznie skrócony.

Obsługa większej ilości transakcji na sekundę

Aby stać się globalnym systemem płatności Bitcoin musi sprostać i temu wyzwaniu. Dla porównania Visa jest w stanie obsłużyć aż 24 tysiące transakcji na sekundę, podczas gdy w przypadku BTC jest to zaledwie 7 tps.

Można stwierdzić, że to porównanie nie jest całkowicie odpowiednie. Bitcoin jest bowiem systemem zdecentralizowanym, podczas gdy Visa należy do tych scentralizowanych.

Nie zmienia to jednak faktu, iż trzeba stawić temu czoła. W tym przypadku problem może zostać rozwiązany również przez LN. Kanały mikropłatności powinny pozwolić Bitcoinowi na obsługę znacznie większej liczby transakcji na sekundę.

LN może sprawić, że sieć Bitcoina będzie bardziej skalowalna wraz ze wzrostem implementujących go węzłów.

Obniżenie opłat transakcyjnych przy wysokich wolumenach transakcyjnych

Aby zabezpieczyć sieć Bitcoina oraz umożliwić weryfikację transakcji górnicy udostępniają swoją moc obliczeniową. Nie robią tego jednak charytatywnie. W zamian dostają nagrodę, która stanowi dla nich zachętę do dalszej pracy. Obecnie jest to 12,5 BTC za blok (nagroda ta zmniejsza się przy twz. halvingu).

Opłaty transakcyjne są zróżnicowane w zależności od ich liczby w sieci Bitcoina oraz innych parametrów. Użytkownik może przykładowo zapłacić więcej po to, by jego transakcja znalazła się wyżej w kolejce. Aktualnie uśredniona cena za przesłanie BTC wynosi 0,3 USD. Choć wydaje się to stosunkowo dużą kwotą, warto mieć na uwadze to, że opłaty transakcyjne nie zależą od wielkości przenoszonej kwoty.

Źródło: bitinfocharts.com

W 2017 roku pojawił się jednak problem. W momencie, gdy wolumen transakcji osiągnął rekordowy poziom,  mogły one wynieść średnio nawet do 34 USD. Tak wysokie opłaty w chwilach szczytu stają się rażącym problemem w samej adopcji.

Wybiegając daleko w przyszłość, gdy po roku 2140 wszystkie BTC zostaną wydobyte, blockchain Bitcoina będzie musiał być zabezpieczany za pomocą samych opłat transakcyjnych. Jest to poważny problem, który będzie musiał zostać rozwiązany.

Zobacz również: 4 oznaki mówiące o tym, że ten moment należy do Ethereum



This post first appeared on Cryptoweb.pl - Informacje Ze świata Kryptowalut, please read the originial post: here

Share the post

3 wyzwania, z jakimi musi zmierzyć się Bitcoin na drodze do masowej adopcji

×

Subscribe to Cryptoweb.pl - Informacje Ze świata Kryptowalut

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×