Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Kryptowaluty w Polsce: Czy mogą zostać zakazane?

Ostatnio sporo słyszy się o Bitmarkecie, znanej giełdzie kryptowalut w Polsce, która niedawno została zamknięta. Nie tylko z tego powodu jest o niej głośno. 25 lipca zginął współzałożyciel giełdy, Tobiasz Niemiro.

Waluty wirtualne vs. prawo w Polsce

Prokuratura jeszcze dokładnie nie określiła okoliczności śmierci jednego z właścicieli Bitmarketu, jednak większość poszlak wskazuje na samobójstwo. Sprawa stała się głośna, co raczej nie dziwi, a za jej sprawą na usta wszystkich wyskoczyły kryptowaluty. W Polsce, jak i na całym świecie, funkcjonują zaledwie od dekady, od czasu powstania Bitcoina. Niektóre kraje, jak na przykład Chiny czy Indie, zabroniły (lub też chcą zakazać) kopania i transakcji z udziałem walut cyfrowych (w Chinach samo posiadanie krypto jest jeszcze legalne).

Najtrudniejszą sprawą dla polskiego prawa, jak się okazało, jest stworzenie nowych przepisów, lub dostosowanie starych, pod opodatkowanie kryptowalut. Dopiero w 2018 roku Ministerstwo Finansów stworzyło swoją wersję przepisów dotyczących podatków obejmujących waluty cyfrowe. Początkowa interpretacja obejmowała płatność 1% podatku PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych) podczas każdej transakcji kryptowalutowej. Jak można się było spodziewać, wywołało to spore oburzenie wśród „cyfrowej” społeczności.

Na ten moment udało się uregulować opodatkowanie krypto w Polsce. Jednak upadek Bitmarketu z powrotem zamieszał w rządowych kręgach. Czy wynikiem tej burzy może być całkowity zakaz kryptowalut w naszym kraju?

Walut cyfrowych nie da się tak łatwo zakazać

KNF (Komisja Nadzoru Finansowego) próbowała już kiedyś uregulować waluty cyfrowe w Polsce. Nie wyszło to tak, jak sobie Komisja wymarzyła. Prawnicy, których spytano, czy w ogóle taki zakaz jest prawnie możliwy, stwierdzili, że byłoby to ogromne wyzwanie dla rządzących.

W tej sprawie wypowiedział się Michał Szymankiewicz z kancelarii KG Legal Kijewski Graś:

Na straży realizacji tego prawa stoi art. 22 Konstytucji RP, zgodnie z którym ograniczenie wolności działalności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny. Przedsiębiorca może podejmować wszelkie działania, z wyjątkiem tych, których zakazują przepisy prawa. Nie powinniśmy w konsekwencji spodziewać się ograniczenia detalicznego obrotu walutami wirtualnymi w Polsce.

Co więcej, kwestie obrotu tymi walutami już zostały w Polsce częściowo uregulowane. Podmioty prowadzące działalność w zakresie giełd i kantorów kryptowalut są instytucjami obowiązanymi w rozumieniu ustawy z dnia 1 marca 2018 roku o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu i są zobowiązane monitorować transakcje z ich wykorzystaniem. Tam też pojawiła się definicja wirtualnej waluty (art. 2 ust. 2 pkt 26).

Jak widać, rynek kryptowalut w Polsce jest chroniony przez prawo, więc nie mamy się czego obawiać. Zarówno posiadanie, jak i kopanie czy też sprzedaż i kupno walut wirtualnych jest, i co najważniejsze, prawdopodobnie będzie dalej legalne.

The post Kryptowaluty w Polsce: Czy mogą zostać zakazane? appeared first on Tokeneo News – wszystko o kryptowalutach.

Zobacz cały wpis
Author: Agata Hofman



This post first appeared on Cryptoweb.pl - Informacje Ze świata Kryptowalut, please read the originial post: here

Share the post

Kryptowaluty w Polsce: Czy mogą zostać zakazane?

×

Subscribe to Cryptoweb.pl - Informacje Ze świata Kryptowalut

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×