Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Palcem po mapie # 4

Palcem po mapie # 4

Kolejna selekcja ciekawych i zaskakujących map. Polska, Europa, Świat. W tym wydaniu porównanym Plutona z Australią, poszukamy miejsca na bezpieczne wakacje, zastanowimy się czy są religijni przestępcy, wspomnimy dawną Amerykę, dogadamy się w ojczystym języku. Palcem po mapie # 4, zapraszam!

Porównanie populacji danych krajów

Palcem po mapie # 4 zaczynamy od mapy populacji. Który kraj ma podobną liczbę ludności – osiem grup, ciekawostka – Polska zbliżona do Kanady, Rosja do Etiopii i Nigerii.

Niebezpieczna Europa

Czyli Gdzie lepiej nie wybierać się na wakacje – mapa stworzona w oparciu o dane o ryzyku zagrożenia terrorystycznego. Polska zaprasza

Przestępczość a religijność

W oparciu o dane Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego z 2015 oraz z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Widać dużą „odwrotną” zależność pomiędzy religijnością a przestępczością. Dodatkowo zaznaczone zostały granice II RP i zaborów.

Wierni na tle granic Polski

Dodatkowa mapa, uzupełniająca poprzednią – tyle lat od II RP a pewne zależności nadal bardzo widoczne.


Przeczytaj również „Co w głowie siedzi”. Nasz mózg potrafi się zepsuć i zafundować nam bardzo niecodzienne problemy.


Cieniowana Europa

W trzecim numerze „Palcem po mapie” była mapa „Zacienione USA”. Nadeszła pora na Europę – kontynent w oparciu o cienie, jakie rzucają góry, wyżyny i pagórki przed zachodem słońca w trakcie przesilenia letniego.

Ataki terrorystyczne w Europie

Ataki terrorystyczne w Europie, w których zginęła przynajmniej jedna osoba. Widać doskonale gdzie są kwestie niepodległościowe (Irlandia Północna, Kraj Basków), problemy narodowościowe (kocioł bałkański) czy spory graniczne (wschodnia Ukraina, Gruzja).


Powstał o nich film i książka, jednak przez wiele lat byli tematem zakazanym. Polscy żołnierze w Iraku dokonali wyczynu godnego pamięci. O pierwszej od czasów II wojny światowej bitwie naszych żołnierzy przeczytacie w „Psy z Karbali”


Ameryka Północna przed kolonizacją

Jak wyglądał „podział” Ameryki Północnej przed przybyciem i wmieszaniem się w te sprawy ludzi z Europy.

Rozświetlona Europa

Mapa zanieczyszczenia nieba światłem – czyli gdzie prawie nie widzimy gwiazd nocą.

Gdzie się mówi po polsku

Gdzie w Europie używa się naszego języka – zaskoczenia dużego nie ma. Brakuje jeszcze Chicago gdzie język polski jest trzecim najpopularniejszym wśród mieszkańców. Pokrywa się ona z mapą „Dwujęzyczna Polska„ z pierwszego wydania serii.


Przeczytaj również „Do ostatniej śruby” – o stoczniach w Bangladeszu i ludziach, którzy w nieludzkich warunkach i bez specjalnego sprzętu rozbierają do ostatniej śruby ogromne kontenerowce.


Pluton i Australia

Powierzchnia Plutona to 16 650 000 kilometrów², Australia ma 8 600 000 km². To trochę tłumaczy czemu Pluton stracił swoje miejsce wśród planet naszego układu.

Artykuł Palcem po mapie # 4 pochodzi z serwisu Linkowskaz.pl.



This post first appeared on Linkowskaz.pl, please read the originial post: here

Share the post

Palcem po mapie # 4

×

Subscribe to Linkowskaz.pl

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×