Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Linki na niedzielÄ™ 87

87 numer. Kolejne linki na niedzielę. Jak zawsze zaprasza do zbioru ciekawostek napotkanych w podróżach po różnych zakamarkach internetu. W tym tygodniu zapraszam do opowieści o innej Afryce oraz praktycznego zbioru porad jak nie dać się okraść ani zjeść podczas noclegu pod namiotem. W do poczytania znajdziecie reportaż o Turkmenistanie oraz opowieść ratownika medycznego. Historią stanie się to, co zawdzięczamy krzyżakom oraz pałace, które doprowadziły ich właścicieli do bankructwa (i nie tylko). Technologicznie – o elektrowniach atomowych i sprawdzaniu czy nie jesteś robotem. Wywiady – Marcin Gortat i wspomnienie jednego z najbardziej rozpoznawanych komików z Francji. Nauka zajmie się superbakterią i płaską Ziemią. Do tego propozycje filmów, zdjęcia i jeszcze kilka dodatków. Zatem zapraszam – Linki na niedzielę 87.

87 Zdjęcia

Jest na świecie taka firma, która zajmuje się produkowaniem wyjątkowych „kocich mebli”

Chętnych na zakupy odsyłam na amazon a galeria pochodzi z BoredPanda

Robert Gondek jest podróżnikiem zakochanym w Afryce. Odwiedził dziesięć krajów, zdobył sześć najwyższych szczytów tego kontynentu. Dzięki znajomości języka suahili nie ma problemów z porozumiewaniem się z mieszkańcami Afryki Środkowej i Wschodniej, dzięki czemu ma możliwość zobaczenia miejsc niedostępnych dla zwykłych turystów.

O przygotowaniach do wyprawy, nieznanych obliczach Afryki, niebezpieczeństwie, podziałach, biedzie opowiada w wywiadzie „Inna Afryka”

Całość możecie przeczytać tutaj

Druga i ostatnia część Praktycznej Pogadanki dotycząca nocowania na dziko. Jeszcze więcej konkretów i porad dotyczących noclegów na dziko, bezpieczeństwa i spotkań z zwierzętami.

Do przeczytania

Wszystkie media należą do państwa, w nocy obowiązuje godzina policyjna. Nieliczne kina, cyrki i księgarnie podlegają cenzurze. Woda, energia, sól są darmowe, benzyna dotowana, kraj dzięki swoim złożom naturalnym nie należy do biednych. Jednak ponad połowa obywateli jest bezrobotna, a wykształceni należą do nielicznych.

Można by długo wymieniać rankingi, w których Turkmenistan – pustynny kraj bogaty w gaz, ropę i węglowodory, o populacji liczącej zaledwie pięć milionów osób – zajmuje mało zaszczytne miejsca pod koniec tabeli. Freedom House umieścił go na liście dziesięciu krajów o najgorszej sytuacji pod względem wolności prasy, a Indeks Wolności Ekonomicznej w 2015 roku sklasyfikował na 172 z 178 pozycji. Dzięki zyskom ze sprzedaży złóż władzom udało się zbudować potężny aparat represji i z powodzeniem kontrolować społeczeństwo, tłumiąc wszelkie formy sprzeciwu.

Nuda na pustyni

Dzień z życia ratownika medycznego czytuję regularnie. Dobrze pisane, wyraziste postacie, wartka fabuła, znane nam realia. Wrzucę cytat z ostatniej części ( VI) a poniżej znajdziecie odnośniki do poszczególnych części. Miłego czytania

Po pięciu latach pracy w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego stwierdziłem, że trzeba mieć naprawdę mocną psychikę, żeby ten zawód uprawiać. Pomyśleć można – fakt, trudna robota, ale da się to robić. Ale w pewnym momencie zdajesz sobie sprawę, że otaczają Cię tylko negatywne emocje. Ból, płacz, cierpienie, śmierć, wypadek, zawał, zgon, powieszenie, postrzelenie, pobicie, krwawienie, nawet durny kaszel – wszystkie przypadki są nacechowane negatywnie. Dokładając do tego reakcję rodziny, bliskich, emocje są potęgowane. A ty musisz zachować twarz i zimną krew.

Jeden dzień na dyżurze ratownika medycznego:
| część pierwsza | druga | trzecia | czwarta | piąta | szósta |

Do posłuchania

Historia

Wybudowali 120 murowanych zamków i warowni, przeprowadzili wielką akcję osadniczą, lokowano miasta i wsie na prawie niemieckim, zaszczepiając kulturę mieszczańską. Profesor Samsonowicz twierdzi, że własnie dzięki nim Polacy zaczęli mieć istotny kontakt z rycerską kulturą Europy Zachodniej – to od Krzyżaków zaczerpnięto budowę zamków na styl zachodni, w miastach pojawiły się nowinki z miast pruskich.

Co Polska zawdzięcza Krzyżakom

Historia trzech pałaców, które doprowadziły swoich budowniczych do ruiny

Reklama

Technologia

Katastrofa w Czarnobylu spowodowana została ludzką głupotą. Od tego czasu minęło 30 lat. Kolejne 30 cofnie nas do momentu opracowania reaktora RBMK, użytego w nieszczęsnej elektrowni. Od tego czasu minęło 60 lat, opracowano dwie kolejne generacje reaktorów. Czasy i technologie zmieniły się diametralnie.

Polska dyskusja o energii atomowej niezmiennie rozbija się o mur zbudowany z cegieł złej woli oraz ignorancji. Najgłośniej protestujący wiedzą o elektrowniach atomowych tyle, że są to elektrownie i że są atomowe. Opinię tych osób kształtuje wspomnienie o Czarnobylu. Konstatacja jest banalna: tam wybuchło, to i tu wybuchnie. Zawsze uważałem, że niewiedza i ignorancja jest źródłem zła wszelkiego, dlatego… przyjrzyjmy się elektrowniom atomowym czwartej generacji.

Nowoczesne elektrownie atomowe

„Kliknij aby zaznaczyć, że nie jesteś robotem”

Wywiad

Marcin Gortat jest jednym z najlepiej zarabiających sportowców z naszego kraju. Jednocześnie jest w czołówce najbardziej hojnych. Pieniądze nie zawróciły mu w głowie, stara się zapewnić sobie i innym lepszą przyszłość.

Nie tyle wywiad co wspomnienie. Louis Germain David de Funes de Galarza – znany bardziej jako Louis De Funes urodził się w 1914 roku a zmarł w 83. Znamy go z ekranów jako pełnego energii, ekspresji, wybuchowego, machającego rękami i robiącego niesamowite miny. Jednak w życiu prywatnym był bardzo cichym i nieśmiałym człowiekiem a w pracy był zagubiony i zjadany przez tremę. Pochodził z arystokratycznej rodziny, kultywował religijność i tradycjonalizm.

Cichy i nieśmiały człowiek

Do obejrzenia

Tornado, blisko, wietrznie, krzykliwie.

Cytat # 87

 |Prawda jest córką czasu | Veritas temporis filia est |

Film

Lubicie filmy Science Fiction? Do tego z nieoklepanym scenariuszem typu „przybyli kosmici, zniszczyli pół planety, pojawia się bohater i po problemie”?

Zachęcam do obejrzenia „Nowego początku” – dobrze nakręcony, przemyślany, intrygujący i pozostawiający z pytaniami. Bardzo dobry film.

Nauka

W sierpniu 2016 roku w szpitalu w Nevadzie pojawiła się siedemdziesięciokilkuletnia kobieta. Podróżowała wcześniej po Indiach, gdzie złamała kość udową. Po powrocie do USA trafiła do szpitala – rana wolno się goiła, doszło również ogólne złe samopoczucie. Okazało się, że w jej organizmie rozwija się infekcja bakteryjna.

Indyjski szczep bakterii Klebsiella pneumoniae okazał się bardzo odporny na antybiotyki. Niewzruszenie mnożyła się po użyciu czternastu leków. Kolejne badania wykazały odporność na kolejne dwanaście, łącznie z lekami „ostatniej szansy” – bardzo mocnymi antybiotykami, które same w sobie są groźne dla chorego.

Niestety pacjentka zmarła w wyniku sepsy.

Superbakteria oporna na aż 26 antybiotyków

Trudno mi uwierzyć, aby w naszych czasach istnieli ludzie potrzebujący naukowego potwierdzenia kulistości naszej planety. Jednak SciFun zrobił o tym film – aby, jeśli ktoś kiedyś spotka płaskoziemianina to mógł go oświecić.

Na koniec

Podobno świnka zdała sobie właśnie sprawę, że nie jest świnką morską tylko kawią domową…

To wszystko w 87 wydaniu Linków na niedzielę. Jak zwykle wielkie dzięki, że wpadliście i zapraszam ponownie, cześć!

Artykuł Linki na niedzielę 87 pochodzi z serwisu Linkowskaz.pl.



This post first appeared on Linkowskaz.pl, please read the originial post: here

Share the post

Linki na niedzielÄ™ 87

×

Subscribe to Linkowskaz.pl

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×