Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Flaga – część pierwsza

Tags: siauml flaga jest

flaga państwowa jest chyba najbardziej rozpoznawanym symbolem danego kraju. o ile niewielu kojarzy hymn czy nawet godło to powiewający podczas uroczystości prostokąt (zazwyczaj ale nie zawsze) materiału szybko jest kojarzony z danym krajem. Jednak ile wiemy o nich? Jaką mają historię, co reprezentują i do czego nawiązują?

Flaga część pierwsza – Zapraszam do wpisu poświęconego flagom z różnych miejsc świata.

Hiszpania

Flaga Hiszpanii

Flaga Hiszpanii – Znajduje się na niej godło królewskie otoczone dwoma słupami – jeden to Skała Gibraltarska a drugi to Abyle w Ceucie, fragment lądu leżący po drugiej stronie cieśniny, wspólnie tworzą „wrota” na ocean. Znajdujący się na nich napis „Plus ultra” (łac. wciąż dalej) mówi o tym, że Jest to naród żeglarzy i nawiązuje do odkrycia Nowego świata. Kolumny zwieńczone są dwiema koronami – królewską i cesarską.

Znajdujący się na niej herb opisuje cztery księstwa, które zjednoczyły się w walce o wyzwolenie w czasach rekonkwisty. Kolejno od górnego prawego rogu: Kastylia (zamek – teren ten od wieków kojarzony był z tego typu budowlami), León (lew), Aragonia (słupy), Nawarra (łańcuchy z połączonym w środku szmaragdem). Dodatkowo u dołu znajduje się owoc granatu, symbol Grenady, ostatniej twierdzy Maurów, zdobytej w 1492 roku.
W środku znajduje się herba aktualnie panującej dynastii Burbonów. Całość zwieńczona jest koroną El Timbre – symbolem monarchii oraz krzyżem – symbolem wiary chrześcijańskiej.

Arabia Saudyjska

Flaga Arabii Saudyjskiej

Flaga Królestwa Arabii Saudyjskiej. Tło – zielony kolor jest jednym z symboli islamu. Tekst znajdujący się na fladze to szahad, wyznanie wiary w języku arabskim („Nie ma Boga prócz Allaha, a Mahomet jest jego prorokiem”).

Znajdująca się pod nim szabla oznacza surowość w przestrzeganiu i egzekwowaniu prawa.

Szahad przez muzułmanów uznawany jest za święty, dlatego flaga nie pojawia się np. na koszulkach. W 2002 roku FIFA planowała użycie piłki z namalowanymi wszystkimi flagami uczestników. Saudyjscy przedstawiciele oprotestowali ten pomysł – kopanie szahadu było dla nich niedopuszczalne.

Flaga Arabii Saudyjskiej (oraz Somalii, Iranu) nigdy nie jest opuszczana do połowy – obniżenie jej uznawane jest za bluźnierstwo, podobnie wieszanie jej pionowo – kraje te nie posiadają takiej wersji swoich flag.


Przeczytaj o niesamowitej potyczce. Czterystu husarzy i pancernych walczyło z całą armią, kilkudziesięcioma tysiącami tatarów – i się nie poddało. Husaria za płotem


Wielka Brytania

Flaga Wielkiej Brytanii

Co wyjdzie z połączenia Anglii, Szkocji, Irlandii? „Union Jack” czyli flaga Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W 1603 roku doszło do połączenia unią personalną Anglii i Szkocji. Aby podkreślić ten fakt  połączono czerwony krzyż świętego Jerzego (Anglia) z białym krzyżem świętego Andrzeja (Szkocja). W 1801 roku dodany został krzyż świętego Patryka – patrona Irlandii. Tym sposobem trzy flagi złączyły się w jedną.

Walia, która również wchodzi w skład unii nie doczekała się swojego symbolu. Argumentuje się to faktem, że w momencie zawiązywania unii Anglii i Szkocji kraj ten był częścią jednego z nich, nie  był niezależnym państwem.

Co ciekawe, właściwa nazwa to „Union flag” flaga unii. Jednak większość przyzwyczaiła się i używa nazwy „Union jack”, proporzec unii – wykorzystywanej jako symbol na okrętach wojennych.

Unia Europejska

Flaga Unii Europejskiej

W 1953 roku, gdy kształtowały się podstawy Unii Europejskiej postanowiono rozpisać konkurs na jej flagę. Francuski rysownik, Arsène Heitz wysłał projekt przedstawiający dwanaście pięcioramiennych gwiazd na niebieskim tle. Jako gorliwy chrześcijanin zainspirował się wieńcem gwiazd nad głową Maryi Panny (nawiązanie do Niewiasty obleczonej w słońce z Apokalipsy).

Oficjalna wykładnia mówi o dwunastu nieodwracalnych złotych gwiazdach rozłożonych w okręgu. Mają symbolizować solidarność i harmonię pomiędzy narodami. Liczba ma nawiązywać do starożytnej symboliki gdzie 12 było doskonałością i całością. Nie ma to związku z liczbą krajów członkowskich (gdy przyjmowano flagę było już 14 państw członkowskich). Krąg na którym ułożono gwiazdy oznacza jedność.

Co ciekawe w momencie gdy jeszcze nie rozstrzygnięto konkursu na flagę, Rada Europy ufundowała w  kościele w Strasburgu witraż przedstawiający Matkę Bożą oraz … właśnie wieniec 12 gwiazd. Chyba również nieprzypadkowe jest to, że flaga została uznana za oficjalną 8 grudnia 1955 roku, w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Warto tutaj pamiętać, że ojcowie założyciele Unii Europejskiej – Konrad Adenauer, Alcide de Gasperi czy Robert Schuman byli głęboko wierzącymi katolikami.


Przeczytaj również: Czemu pokazujemy środkowy palec a nasi żołnierze salutują tylko dwom – Historia gestów.


Grenlandia

Flaga Grenlandi

Ciekawe ilu z Was wie, że Grenlandia ma swoją flagę oraz że zaskakująco miło się kojarzy w naszym kraju.

W 1978 roku Dania zrównała Grenlandię z resztą ziem wchodzących w skład Królestwa Danii. W związku z tym, postanowiono przeprowadzić konkurs na wyłonienie flagi.
Przysłano 555 propozycji (293 pochodziły od mieszkańców wyspy). Wybrana została Erfalasorput co w lokalnym języku oznacza „Nasza flaga”.

Wygrała biało-czerwona flaga. Biel symbolizuje lodowce i pokrywę śnieżną, czerwień – ocean. Czerwone półkole na górze to otaczające wyspę fiordy a białe na dole – pływające dookoła góry lodowe. Pomysłowe i bardzo pasujące do Grenlandii.

Jeśli gdzieś w Waszych głowach narodziło się pytanie „czemu woda jest jako czerwony kolor” śpieszę z odpowiedzią (sam się nad tym zastanawiałem). Kolorystyka oczywiście nawiązuje do barw flagi Danii – podkreślając więzi łączące ją z Grenlandią.

Grenlandia jako jedyna kraina skandynawska (nordycka) nie posiada w swojej fladze krzyża skandynawskiego (posiadała go propozycja, która zajęła drugie miejsce w konkursie). Proponowana flaga miała być zielona z białym krzyżem – adekwatna ale… ta jest ładniejsza.

Stany Zjednoczone

Flaga USA

Skoro było o Unii Europejskiej to teraz pora na jej starszego brata. Flaga USA nazywana jest różnie, najpopularniejsze to Stars and Stripes (Gwiazdy i pasy), Old Glory (Dawna chwała) oraz The Star Spangled Banner (Flaga rozświetlona gwiazdami).

Tak ważny element w życiu amerykanów nie ma jednoznacznej historii powstania. Projekt i wykonanie nie zostało przypisane konkretnej osobie, istnieje kilka legend, jednak brak konkretnych faktów.

Wiadomo jednak, że flaga USA zmieniała się 26 razy w swojej historii! Aktualnie obowiązująca jest najdłużej „panującą” (od 1960 roku). Wcześniej zmieniała się ilość gwiazd, ich ułożenie, kształt i kierunek pasów.

Właśnie – trzynaście pasów oznacza trzynaście pierwszych kolonii założycielskich a 50 gwiazd – stany USA. Kolor biały oznacza czystość i niewinność, czerwień – niezłomność i męstwo, błękit – sprawiedliwość, wytrwałość, czujność.

Co ciekawe, amerykanie posiadają prawne usankcjonowanie spalenia swojej flagi – jako manifestację niezadowolenia obywatelskiego. Można również powiesić odwrotnie – wtedy jest to znak niebezpieczeństwa. Gdy nie ma powodu do pokazywania swojego buntu względem rządu to w specjalne dni, w bazach wojskowych przy odpowiedniej obstawie i z honorami można spalić przyniesione stare flagi.


Jeśli chcecie się dowiedzieć jak powstał hymn USA oraz co ma wspólnego z jego flagą to zapraszam do wpisu o ciekawych hymnach z całego świata – Tutaj


 Nepal

Flaga Nepalu

Wspomniałem we wstępie, że nie zawsze flaga musi być prostokątna. Przykładem jest Nepal, który ma dwa trójkąty – jeden umieszczony pod drugim. Oznaczają one dwie równe sobie religie – buddyzm i hinduizm oraz/lub szczyty Himalajów (nic dziwnego, 80% kraju to góry o średniej wysokości 6000 metrów). Wpisane w nie są symbole słońca i księżyca – podobnie jak kształt flagi i one mają podwójną symbolikę – nawiązują do rodów premiera i króla oraz wyrażają życzenie, aby ich naród żył tak długo jak słońce i księżyc.

Kształt flagi nawiązuje do dawnych trójkątnych chorągwi azjatyckich.

Wyspa Man

Między Wielką Brytanią a Irlandią, znajduje się wyspa, należąca do archipelagu Wysp Brytyjskich. Wyspa Man nie stanowi państwa w prawnym rozumieniu tego pojęcia, jest nim … z tradycji. Formalnie nie należy ani do Wielkiej Brytanii ani do Unii Europejskiej jednak jej obywatele są członkami wspólnoty. Głową państwa jest monarcha brytyjski tutaj będący Lordem i sprawujący władzę przez gubernatora porucznika. Ot taki, ciekawy twór polityczno-terytorialny.

Ciekawa jest również flaga tego kraju. Na czerwonym tle widzimy triskelion, czyli jakiś element powtórzony trzy razy i tworzący wspólnie figurę. W tym wypadku jest to noga rycerza ze złotymi ostrogami… Zawołanie w kraju brzmi „Gdziekolwiek mnie rzucisz, będę stał” i flaga dobrze to prezentuje.


Zobacz również jak wyglądałaby Ziemia gdyby przestała się kręcić, jak wielkie są Stany, czy ufamy w Europie policji i jak wygląda Jowisz od dołu  – Palcem po mapie 2


Artykuł Flaga – część pierwsza pochodzi z serwisu Linkowskaz.pl.



This post first appeared on Linkowskaz.pl, please read the originial post: here

Share the post

Flaga – część pierwsza

×

Subscribe to Linkowskaz.pl

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×