Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Pamięć Ziemi

Człowiek i jego wpływ na naszą planetę. W jaki sposób swoim działaniem, zamierzonym, zaplanowanym, przypadkowym odciskamy piętno na naszej planecie. Zostawiamy ślady, które z czasem mogą zostać zasłonięte przez naturę oraz takie, których już nigdy nie uda się naprawić a ich istnienie nie tylko zmienia lokalny krajobraz ale również wpływa na życie wszystkich organizmów na Ziemi. Pamięć Ziemi – ludzkie ślady.


Największa dziura w Polsce

Oczywiście nie dziura zabita deskami. Gmina Kleszczów, w granicach której znajduje się większość kopalni bełchatowskiej od lat plasuje się na samym początku najbogatszych gmin w Polsce. Mówię o największej w naszym kraju i jednej z większych w Europie dziur w Ziemi. Ponad 12 kilometrów długości, 3 szerokości i 200 metrów głębokości – jak wierzyć wyliczeniom ludziom z National Geographic, zmieści się tam 5 000 boisk piłkarskich….

Kopalnia nie zmienia krajobrazu tylko „w głąb”. Z wydobytej ziemi obok usypane zostało sztuczne wzniesienie – Góra Kamieńska. Ma 395 metrów wysokości i jest najwyższym wzniesieniem w środkowej Polsce. Pomysłowa gmina szybko wykorzystała nadarzająca się okazję i góra służy do uprawiania sportów i turystyki, znajdują się tam szlaki piesze i rowerowe, trasy narciarskie a nawet ośrodek sportowy.

Żeby jednak nie było tak różowo – kopalnia odkrywkowa ma bardzo duży negatywny wpływ na lokalne środowisko. Po wyczerpaniu złóż (szacuje się około 2035-40 na ten moment) planuje się utworzyć na miejscu wykopu ogromne jezioro.

Zobacz w Google Maps

Okrągłe USA

Jak wyglądają Stany z powietrza? Drapacze chmur i ogromne miasta? Ogromne prerie? Też. Ale głównie to pola uprawne… okrągłe od automatycznych zraszaczy.

Ale nie tylko. Obok ciągnących się kilometrami okrągłych pól znajdują się tam również farmy a raczej już fabryki zwierząt. Za ogrodzeniami znajdują się tysiące zwierząt, to również jest dobrze widoczne z góry. Poniżej zdjęcia wykonane przez Mishka Henner’a, który początkowo nie zdawał sobie sprawy, na co patrzy. Przemysł mięsny, wyciskający (dosłownie) z farm i zwierząt ile tylko się da.

Gdybyście się zastanawiali co to za „barwne” substancje spływające do zbiorników – to odchody zwierząt.

Nuklearne testowanie

USA, Nevada. Niecałe 200 kilometrów od Las Vegas znajduje się poligon na którym wojsko testowało swoją broń atomową. Do tej pory ziemia jest podziurawiona kraterami po wybuchach. 6 lipca 1962 roku przeprowadzono test w wyniku którego wyrwano w powietrze 12 milionów ton ziemi. Po wybuchu powstał krater liczący sobie 390 metrów średnicy i 100 głębokości. Nazwany został „Sedan Crater”, jest atrakcją turystyczną i widać go z orbity….

Jeśli chcecie przeczytać o największej zdetonowanej bombie atomowej (której moc była dziesięciokrotnie większa niż wszystkich arsenałów użytych podczas II wojny światowej) możecie przeczytać tutaj: Car wśród bomb

Pamiątka po Wielkiej Wojnie

Verdun, jedna z największych i najbardziej krwawych bitew w historii. Minął od niej wiek, na miejscu zniszczonych lasów wyrosły nowe, pola bitew zostały zaorane lub zabudowane. Oprócz zabezpieczonych fortów i cmentarzy niewiele zostało „realnych” śladów.
Jednak ziemia pamięta. Wystarczy spojrzeć na wszystko z góry, pozbywając się blokujących widok drzew – nagle przenosimy się na usiane lejami po wybuchach i przekopane okopami pole bitwy.


Zapraszam również na linkowskaz, gdzie opisałem genezę i przebieg bitwy – „Najbardziej podziurawione miejsce świata”

W hołdzie Mussoliniemu

Sto kilometrów na zachód od Rzymu, na zboczu góry obok miasteczka Antrodoco zostało w 1939 roku zasadzone 20 000 drzew. Część z nich tworzy prostokąt a część litery „DVX” skrót od „Duce”, tytułu wodza, przyjętego przez Mussoliniego. Napis jest dobrze widoczny i do tej pory utrzymywany przez władze.

W hołdzie wodzowi – Pamięć Ziemi

Zobacz w: Google Maps

Wykarczowane płuca

Amazonia zajmuje obszar 7 milionów kilometrów kwadratowych, prawie 5,5 mil to las deszczowy. Nie ma chyba potrzeby kolejny raz pisać, jak ważną rolę w całym ekosystemie odgrywa roślinność skupiona w tym miejscu. Wspomnę tylko o trochę mniej znanym fakcie – do 40% światowych leków farmaceutycznych, ziołowych i kosmetyków pochodzi właśnie z lasów deszczowych. Znamy prawie 3000 roślin, których działanie pomaga w walce z rakiem – bez zaskoczenia, 70% rośnie wyłącznie w Amazonii. Oczywiście mówimy tylko o tych roślinach, które znamy.

Poniżej film przygotowany przez NASA oraz Goddard Space Flight Center

Każdej sekundy znikają niemal dwa akry lasów deszczowych – drewno na eksport, ziemia pod uprawę. W samej Brazylii przed 1970 lasy deszczowe zajmowały 4,1mil km², w 2015 ich o 18,8% mniej (3,3 km²). Przez 45 lat intensywnej gospodarki człowieka wycięte zostało 770 000 km² puszczy.

Największy podpis świata

Trzymając się jeszcze tematyki „podpisywania ziemi przy użyciu drzew”. Wiadomo, że jak trzeba coś zrobić z rozmachem to albo USA albo Chiny. Tym razem w Teksasie, kilka kilometrów na zachód od miasteczka Bastrop znajduje się ogromny napis „Luecke”. Właściciel ziemi podczas wycinki znajdującego się tam lasu miał taką fantazję i zostawił swój podpis…. widoczny z kosmosu…

Wykarczowany las i podpis właściciela – Pamięć Ziemi

Co się okazało, jest to bardzo przydatny znak – wykorzystywany jest w ruchu lotniczym oraz przez NASA do kalibracji sprzętu i położenia.

Ps. a widzieliście największe rzeźby świata? Budowany przez kolejne pokolenie potomków emigranta z Polski pomnik wodza Indian lub wyższy od pałacu kultury i nauki Budda? Zapraszam –  Największe rzeźby na świecie

Zobacz w: Google Maps


To wszystko w tym wpisie, mam nadzieję, że przypadł Wam do gustu. Dajcie znać, czy „Pamięć Ziemi” powinna mieć kolejne odsłony i oczywiście zapraszam w niedzielę na nowe „Linki na niedzielę”.

Artykuł Pamięć Ziemi pochodzi z serwisu Linkowskaz.pl.



This post first appeared on Linkowskaz.pl, please read the originial post: here

Share the post

Pamięć Ziemi

×

Subscribe to Linkowskaz.pl

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×