Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Inspiracje miesiąca – wrzesień 2016

Wrzesień 2016. Kilka miesięcy nie było inspiracji, jest to chyba najbardziej zaniedbany dział. Co ciekawe, nie z braku inspiracji tylko z kolejki innych wpisów – dużo tematów, mało czasu. Ale w ten czwartek trochę dopieszczę „Inspiracje” i podzielę się z Wami tym, co mnie dobrego spotkało we wrześniu.


Do przeczytania

Walt Disney – Potęga Marzeń

Potęga Marzeń – wrzesień 2016

Był biednym chłopakiem z małego miasteczka. Jego rodzice ledwie wiązali koniec z końcem a on i jego rodzeństwo musieli ciężko pracować przed i po szkole. Dodatkowo ciężki charakter ojca, doświadczenia z wojny i bieda towarzysząca przez większość jego dzieciństwa. Jak to się stało, że z takiego środowiska wyszedł człowiek, który stał się jednym z ojców współczesnych bajek animowanych, twórcą takich kultowych postaci jak Myszka Miki.

Biografia Walta Disneya, opowieść o jego dzieciństwie, upadkach i wzlotach, drodze do sławy. Poznajemy głównego bohatera jako upartego młodzieńca walącego do drzwi wielkich wytwórni, człowieka z ogromnym tupetem, którego nie powstrzymywał brak wykształcenia lub pieniędzy na nowe buty. Wreszcie wymagającego ale i uczciwego pracodawcę i ojca.

Wokół Walta Disneya narosło wiele legend, wiele prawdziwych historii nigdy nie trafiło do oficjalnych wiadomości. Warto poznać historię jednego z najbardziej rozpoznawalnych ludzi na świecie.

Książka do kupienia tutaj


Do obejrzenia

Źródło nadziei ( Water diviner )
Russell Crowe w moim rankingu aktorów znajduje się bardzo wysoko. Ostatnio podskoczył oczko wyżej – okazało się, że z pochodzenia Jest Nowozelandczykiem a jak już stali czytelnicy wiedzą, Nowa Zelandia jest tym co Linkowskaz lubi.

Od 25 kwietnia 1915 roku do 9 stycznia 1916 pod Gallipoli trwała bitwa pomiędzy Turcją a Ententą. Zginęło tam prawie 130 tysięcy ludzi, w tym Australijczycy i Nowozelandczycy. Wśród poległych znalazło się trzech braci Connor.
Cztery lata później ich ojciec wyrusza do Turcji aby odnaleźć swoje dzieci i pochować je „w domu”. Natrafia na liczne komplikacje, od nieznajomości kultury i języka, przez wrogość lokalnych mieszkańców i niechęć administracji wojskowej aż po odnalezienie miejsca spoczynku i kolejny konflikt pomiędzy Grecją a Turcja.

Film pokazuje tragedię rodziców, którzy tracą swoje dzieci, bezradność ojca zarzucającego sobie, że nie zrobił ze swoich chłopców mężczyzn oraz miłość rodzinną. Pokazuje piękno Turcji ale również okrucieństwo wojny.

Źródło nadziei zostało wyreżyserowane przez Russela, dodatkowo zagrał tam główną rolę – więc się napracował.


MIEJSCE

Berlin

Pierwszy raz wybrałem się do stolicy naszego zachodniego sąsiada. Miałem i nadal mam bardzo mieszane uczucia związane z pobytem w tym mieście.
Z jednej strony mimo dwudziestu siedmiu lat od upadku muru berlińskiego nadal bardzo widoczny jest podział na część wschodnią i zachodnią. Wschodnia ma klimat naszych miast obarczonych odbudową w czasach socrealizmu, tylko jeszcze jeszcze bardziej zaniedbana. Dodatkowo berlińczycy mają ogromny wyrzut sumienia związany z biedniejszą stroną ich miasta – zaskoczyło mnie jak wiele osób mieszkających w Berlinie tłumaczyło mi, że „teraz jest tam jeszcze biednie ALE za kilka lat już będzie super”, nawet bez zahaczania z mojej strony o ten temat. Z drugiej Berlin dużo zyskuje na tak jasnym podziale – mam wrażenie, że to trochę jak miasto wybudowane w SimCity – tutaj będzie część przemysłowa a potem autostrada oddzielająca i część mieszkalna. Zachodnia część Berlina jest piękna. Stare kamieniczki, monumentalne budowle wkomponowane w miasto, wcale nie tak wysoka zabudowa i rzeki… wykorzystanie ich w tym mieście jest fantastyczne. Nadbrzeża są zabudowane, jak nie ma tam knajpek to są przystanie lub wystawione leżaki.

Berlin – wrzesień 2016

Dodatkowo komunikacja… może nie jest zbyt piękna (wagoniki metra….. ) ale za to funkcjonalna. Tramwaje, metro, pociągi, autobusy, taksówki wodne, statki wycieczkowe, rowery miejskie a nawet samochody miejskie, pozazdrościć.


Do nauki

Jeśli lubicie grać a jednocześnie macie ochotę na naukę podstaw programowania to zapraszam na stronę CodeCombat. Nie uczyni ona z was programistów ale pozwoli zrozumieć podstawy i przestawić myślenie na trochę inny tryb.


Dodatkowo cała nauka odbywa się jakbyśmy grali w jakąś grę przygodową. Nasza postać przemierza krainy (las, zamek, pustynia, podziemia etc) gdzie wykonuje kolejne zadania, zdobywa doświadczenie, zbiera kosztowności, kupuje lepsze przedmioty i odblokowuje umiejętności (typu „wykrywanie przeciwników”).
Bardzo przyjemna zabawa ucząca czystości kodu i podstawowych pojęć.


Do zobaczenia (serial / program)

Program „Sonda” prowadzony przez Kurka i Kamińskiego w latach 1977 do 1990 propagował wiedzę, naukę i wychowywał kilka pokoleń Polaków. Wydawałoby się, że w epoce dostępu do wiedzy przez Internet coś takiego niespecjalnie będzie przyciągać ludzi. Jednak ku mojemu zaskoczeniu „Sonda 2” prowadzona przez Tomasza Rożka (znanego dziennikarza naukowego oraz z kanału na Youtube „Nauka. To lubię”) wciągnęła mnie na kilka odcinków za jednym posiedzeniem.

„Sonda 2” nie dostarcza jakiejś bardzo profesjonalnej, specjalistycznej wiedzy – to absolutnie nie jest zadanie tego programu. Pierwsze odcinki poświęcone sondom Voyager, sztucznej inteligencji czy nowoczesnemu miastu pokazują nam, że „Sonda 2” zarysowuje temat, daje znać, że coś takiego istnieje – a po resztę, chętni muszą sięgnąć sami. To jest też fajne – bo tak zdobyta wiedza smakuje najlepiej.

Sonda 2 – wrzesień 2016

Sonda emitowana jest w TVP2 oraz można zobaczyć wszystkie odcinki na stronie sonda2.tvp.pl.

Warto również dodać, że niedawno gościem Tomasza Rożka był Chris Hadfield, dowódca Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (więcej o niej możecie dowiedzieć się z wpisu „100 000 000 000 dolarów w kosmosie”). Znany jest również ze swojej piosenki wykonanej w przestrzeni kosmicznej „Space Oddity” – której możecie posłuchać tutaj.


Osoba

Katarzyna Miller – filozofka, poetka, pisarka, psycholożka, psychoterapeutka uffff…. dużo tego. Trzydzieści lat doświadczenia w terapii. Dodatkowo autorka książek i wierszy. Ale nie to jest najważniejsze. Kolejny bardzo ciekawy wywiad z serii tych poważniejszych, o tym jak żyć i jak sprawić by żyć dobrze – przeprowadzony przez Łukasza z 20m².

Część druga znajduje się tutaj.

Zapraszam również do obejrzenia wywiadu z Robertem Rutkowskim, również psychoterapeutą i jednocześnie pedagogiem. O narkotykach, ich działaniu na mózg, upadaniu i podnoszeniu się. Do obejrzenia tutaj, Linki na niedzielę 66 – sekcja wywiadów.


Wrzesień 2016 – Inspiracje miesiąca. To już wszystko w tym wydaniu, zapraszam w niedzielę na cotygodniowy zbiór ciekawostek znalezionych w sieci. Jeśli chcecie zapoznać się z wcześniejszymi inspiracjami to poniżej pełna lista. Zapraszam!

  • Inspiracje miesiąca – marzec 2016
  • Inspiracje miesiąca – luty 2016
  • Inspiracje miesiąca – styczeń
  • Inspiracje miesiąca – grudzień
  • Inspiracje miesiąca – listopad
  • Inspiracje miesiąca – październik
  • Inspiracje miesiąca – wrzesień
  • Inspiracje miesiąca- Sierpień Marzec 2016 Marzec 2016Marzec 2016

Artykuł Inspiracje miesiąca – wrzesień 2016 pochodzi z serwisu Linkowskaz.pl.



This post first appeared on Linkowskaz.pl, please read the originial post: here

Share the post

Inspiracje miesiąca – wrzesień 2016

×

Subscribe to Linkowskaz.pl

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×