Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

LnN #Specjalne 3 – Powstanie warszawskie

LnN # Specjalne 3  – Powstanie warszawskie. Poniedziałkowy zbiór ciekawostek odkładanych specjalne z myślą o tej dacie ale również kiedyś już publikowanych na Linkowskazie. „Kubuś”, „Błyskawica”, „Kotwica” „Dziewczyna z granatem w ręce”, „Dirlewanger”, „Mały powstaniec”, „Ulice ’44” oraz wiele innych. Zapraszam!

Zdjęcia

Wszystkie zdjęcia pochodzą ze zbiorów udostępnionych przez Wikipedię – Powstanie warszawskie

Wikipedia # Powstanie warszawskie

„Kubuś” powstał w warsztacie samochodowym na rogu ulicy Tamka i Topiel. Decyzja o rozpoczęciu jego budowy padła 8 sierpnia 1944. 23 VIII samochód pancerny konstrukcji polskiej brał już udział w walkach (szturm na Uniwersytet Warszawski). 6 września został unieruchomiony jednak przetrwał i do dziś można go oglądać w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Wikipedia: Kubuś (samochód pancerny)

Do poczytania

”Halo, tu mówi „Błyskawica”! Stacja nadawcza Armii Krajowej w Warszawie, na fali 32,8 oraz 52,1 m. Duch Warszawy jest wspaniały. Wspaniałe są kobiety Warszawy. Są wszędzie; na linii razem z żołnierzami lub jako sanitariuszki albo też łączniczki. Nawet dzieci ożywione są cudownym duchem męstwa. Pozdrawiamy wszystkich wolność miłujących ludzi świata! Żołnierzy Polski walczących we Włoszech i we Francji, polskich lotników i marynarzy”.

Zapraszam do przeczytania o powstańczej radiostacji „Błyskawica” nadającej od 7 sierpnia do czwartego października 1944 roku. Linkowskaz : Radiowe historie

Symbol w kształcie kotwicy, której człon w kształcie litery P symbolizuje Polskę, a ramiona literę W – walkę lub „kotwicę” – symbol nadziei na odzyskanie niepodległości. Znak „Kotwicy”, wzorem starszego o rok żółwika, rysowany był na murach i chodnikach okupowanego kraju.

„Kotwica”, jako znak Polski Walczącej pojawił się w Warszawie 20 marca 1942 r. Został wybrany z 27 propozycji zgłoszonych na konspiracyjny konkurs ogłoszony przez Biuro Informacji i Propagandy KG AK. Jednym z inicjatorów tego konkursu był Czesław Michalski.

Spośród znaków zgłoszonych na konkurs, w ciągu ok. 2 miesięcy za najlepsze uznano dwie kompozycje: „Kotwicy” oraz „Skrzyżowanych mieczy grunwaldzkich”. Przy wyborze brano pod uwagę m.in. łatwość wykonania oraz wymowę patriotyczną.

Zwyciężył projekt „Kotwicy”, którego autorką (współtwórczynią) była najprawdopodobniej instruktorka harcerska Anna Smoleńska ps. „Hania”, studentka historii sztuki na tajnym Uniwersytecie Warszawskim. [Za Wikipedią]

Symbol Polski Walczącej – Kotwica

Do posłuchania

[Linkowskaz: Seriale Historyczne]

Historia

Pułk Specjalny SS „Dirlewanger” pod dowództwem SS-Oberführera Oskara Dirlewangera wykazał się potwornym bestialstwem i zezwierzęceniem. Upojeni alkoholem stawali się łatwym celem dla powstańców a Dirlawanger niespecjalnie przejmował się stratami w swoim oddziale. Przeczytaj całość.

O tych najmniejszych powstańcach,

Czołgi niemieckie zbliżały się na plac Kilińskiego. Dzieciaki trzynasto-, czternastoletnie rzucały się z butelkami napełnionymi benzyną na czołgi. W większości przypadków udawało im się jakiś czołg spalić.

Dziesięciolatki z karabinem

Do zobaczenia

Technologia

Ulice ’44 – jest to aplikacja mobilna służąca do przedstawienia przebiegu Powstania Warszawskiego. Pomaga w rozeznaniu się w przebiegu walk, historii konkretnych budynków, placów i ulic. Przebieg działań wojennych odtworzony dzień po dniu. Dynamicznie zmieniająca się linia frontu. W tych historiach natrafimy na informacje o walkach, żołnierzach ale również o zmaganiach się ludności cywilnej, codziennej walce o żywność oraz działalności władz cywilnych.

Android / Apple

Wspomnienia

Wspomnienia Tadeusza Pietrzyka, który jako dziewiętnastolatek 1 sierpnia 1944 roku ruszył do walki o Warszawę.

Martwiłem się, że mam zbyt mało naboi, ale liczyłem, że zdobędę karabin, a mauser będzie tylko bronią dodatkową. Trzy, cztery dni szybko miną i Warszawa będzie wolna. Zrobiłem kanapki. Nie zabrałem nawet maszynki do golenia, bo wówczas goliłem się raz na 10 dni

Wspomnienia znalazły się w LnN # 29 a całość do przeczytania tutaj  

Na ogarniętą powstaniem warszawską Wolę w swoim artykule zabiera nas Waldemar Kowalski. Relacje tych, co przeżyli. Nie można o tym zapomnieć

Znalezły się w LnN # 23 a całość do przeczytania tutaj: Piekło na ziemi? Istniało 71 lat temu na warszawskiej Woli. Esesmani dobrze się bawili, gdy zabijali cywilów

Cytat # Powstanie warszawskie

Jest to najcięższa bitwa, jaką toczyliśmy od początku wojny. Jest porównywalna tylko do walk o każdy dom w Stalingradzie. Jest równie ciężka.

Heinrich Himmler 21 września 1944 roku

Inne wydania specjalne LnN:
  • Linki na Boże Narodzenie
  • Linki na 11 listopada

Artykuł LnN #Specjalne 3 – Powstanie warszawskie pochodzi z serwisu Linkowskaz.pl.



This post first appeared on Linkowskaz.pl, please read the originial post: here

Share the post

LnN #Specjalne 3 – Powstanie warszawskie

×

Subscribe to Linkowskaz.pl

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×