Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Linki na niedzielÄ™ # 67

Najnowsze # 67 Linki na Niedzielę, publikowane tym razem całkowicie z automatu – mam nadzieję, że wszystko wyjdzie tak jak to ładnie zaplanowałem. Gdy ja będę w podróży, Wy będziecie mogli dowiedzieć się dlaczego Pekin wcale nie jest takim fajnym miastem i jak wygląda życie pilotów samolotów pasażerskich. Obejrzycie jak proste kreski i dobry pomysł zapewniają świetne rezultaty i czy istnieje coś takiego jak superowoce. Do przeczytania znajdziecie jeszcze opowieść o spotkaniu różnych pokoleń na cmentarzu a w tle nucić będą „Brathanki”. Historia zabierze nas do mroźnej Finlandii oraz na redutę Ordona. W tym tygodniu wywiady z Martyną Wojciechowską oraz Łukaszem Jakóbiakiem. W technologicznym zakątku – kilkuminutowe streszczenie wyścigu do gwiazd i niestety niesympatyczne wieści o „naszym” grafenie. Dział naukowy dzisiaj bardzo ekologiczny a na koniec… kot. Zapraszam do oglądania 67 wydania Linków na Niedzielę!

Zdjęcia # 67

Kreska, talent i pomysł – nic więcej nie trzeba aby stworzyć świetne prace.

Źródło: 20+ niezwykle sprytnych komiksów od Bored Panda

Podróże

Wizyta w Pekinie z trochę innej strony czyli czemu to miasto nie chce być kochane.

Są miasta, którym się wiele wybacza. Jak Nowemu Jorkowi, pełnemu brudu, karaluchów, szczurów, bezdomnych i azjatów w roli mistrzów kuchni prawie każdej restauracji. Wybacza mu się też hałas, tłok, irytujących pakistańskich taksówkarzy i klaustrofobiczne mieszkania, w których 30 metrów to już Jest „big” i „spacious”. Wiele wad można wytknąć Rzymowi, Paryżowi, Barcelonie, a mimo to będąc w tych miastach, dajesz się pochłonąć ich klimatowi. Jesteś tam i chcesz pozostać.Pekin nie wie, jakim chce być miastem. Z jednej strony aspiruje do miana nowoczesnej stolicy, pełnej biurowców, jaskrawych neonów, światowych marek, z drugiej zaś – jest miejscem zdominowanym przez ubogich, śmierdzącym, całkowicie nieprzystosowanym do turystów. Z odczuwalnym piętnem komuny.

Pekin wśród miast, które nie chcą być kochane

Życie pilota w pięciominutowym skrócie

Do przeczytania

Wymyślona historia ale mająca w sobie bardzo dużo rzeczywistości. Opowieść o odwadze młodego buntownika, o akcji przeciwko zmarłym i o staruszku, który niewiele wie, nie ma odwagi i zapewne nigdy nie wyszedł przed szereg.

– Strasznie pan odważny. – Czemu? – No tak w biały dzień, z tą farbą, na cmentarzu i ta gwiazda tam. – Ktoś musi mieć jaja, żeby to robić. – Co robić? – No dawać odpór komuchom. – Ale komuchów już nie ma. Na cmentarzu tylko są. – No właśnie przy bohaterach leżą zdrajcy i to do tego jeszcze jakieś piramidy mają pobudowane.

A leją zasłużonych

Jak to jest z tymi „superowocami„? Czy borówki amerykańskie, jagody goji, zielona herbata nasiona chia lub legendarny burak rzeczywiście mają ponadprzeciętne moce i wrzucają naszą kondycję i zdrowie na maksimum możliwości?

Okazuje się, że jak to zwykle bywa… niezupełnie. Kasia Gandor postanowiła zbadać ten temat.

Czy superfoods naprawdę są takie super?

Do posłuchania

Warto mimo to toczyć walkę upartą, warto mimo to zachowywać twarz, warto mimo to zachowywać twarz nieznaczoną grać kartą, warto mimo to zachowywać twarz gdy przyjaciół masz.

Historia

Całe dnie nieruchomego leżenia w śniegu, polewanie wodą śniegu tak aby przy wystrzale nie wzbił się pył. W ustach bryły śniegu tak aby nawet przy wydechu nie pojawiał się obłok ciepłego powietrza. W rękach stary Sako M 28-30 fińska wersja rosyjskiego mosina, bez lunety, zwykły celownik i szczerbinka.

Simö Häyhä był zwykłym rolnikiem i myśliwym, 15 lat wcześniej przeszedł rok służby wojskowej w batalionie cyklistów..

Jest ich tak wielu, a nasz kraj jest taki mały, gdzie my ich wszystkich pogrzebiemy?

30 listopada 1939 roku na Finlandię napadło prawie milion żołnierzy Armii Czerwonej, wspieranych przez 6,5 tysiąca czołgów i setki samolotów. Zaatakowany kraj wystawił 230 tysięcy żołnierzy i 60 czołgów. Miał jednak po swojej stronie przyrodę oraz ludzi, którzy dorastali wrośnięci w ten kraj. Urodzeni myśliwi czekali na widoczne czarno-zielone mundury czerwonoarmistów.

Simö Häyhä orzez 106 dni kampanii zabił z mosina 505 Rosjan (potwierdzone trafienia). Do tego doliczono 200 celów z kul z suomi KP. „Biała Śmierć” został trafiony 6 marca 1940. Rannego w twarz żołnierza wywieziono na tyły frontu – dla niego wojna się skończyła.

Pozbawieni amunicji i szans na wsparcie Finowie musieli rozpocząć negocjacje – nawet pomimo tego, że przez 3 miesiące front przesunął się zaledwie 14 kilometrów w głąb ich kraju. Finlandia utraciła 35 tys. km² jednak zachowała niepodległość. Armia Czerwona straciła 230 tys żołnierzy, 1500 czołgów i 600 samolotów. Finowie 22 849 żołnierzy.

Zdobyliśmy akurat tyle ziemi, żeby pochować poległych

Sam Simo dożył 96 lat i zmarł w 2002 roku

Snajper Biała Śmierć 

Fragment „Reduty Ordona” A. Mickiewicza z 1832. W hołdzie Powstaniu Warszawskiemu

Reklama

Technologia

Grafen miał być rakietą, która wyciągnie naszą gospodarkę i technologie na samo czoło innowacyjnych krajów. Mamy ogromny wkład w odkrycie jak można go produkować przemysłowo jednak… przegrywamy w tym wyścigu. Gdy takie kraje jak Chiny tworzą ułatwienia i wspierają producentów w Polsce trwają dysputy technologiczne, rozważania o rentowności i zastanawianie się komu i gdzie…

W 2011 roku zespół pod kierownictwem dr inż. Włodzimierza Strupińskiego z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych opracował technologię masowej produkcji następcy krzemu. Byliśmy na czele wyścigu, do zgarnięcia było WSZYSTKO. W 2016 roku tak nie jest – dogonili i przegonili nas nasi konkurenci, inne kraje nauczyły się tej produkcji i ją wdrażają a my… nadal jesteśmy w 2011 roku.

Znowu oddajemy za darmo coś, co było wielkim skarbem. A co nam zostanie? Kopanie węgla i dostarczanie surowców do krajów produkujących technologie oparte o ten węglowy materiał… przykre.

Grafen będzie masowo produkowany przez Chińczyków

Szybka historia podboju kosmosu.

Wywiad

Łukasz Jakóbiak, prowadzący kanał 20m² w którym przeprowadzał wywiady z najróżniejszymi znanymi ludźmi nie tylko z naszego kraju tym razem sam jest przepytywany. O gorsze i lepsze dni, co mu pomaga w ciężkich chwilach, o wartościowych ludziach których spotkał i o tym jak i o czym chce rozmawiać ze swoimi gośćmi. Również o ewolucji jaką przeszedł on i jego kanał – z nieznanego kanału do takiego, gdzie ma szansę zadać pytania prezydentowi Komorowskiemu.

Na porażkę musisz zasłużyć, bo jeśli siedzisz w domu przed telewizorem, porażka cię raczej nie spotka

Wywiady Łukasza możecie zobaczyć tutaj: Z Robertem Rutkowskim, psychoterapeutą, pedagogiem i trenerem umiejętności psychologicznych. | Z Marcinem Prokopem |

Martyna Wojciechowska, podróżniczka i redaktorka naczelna National Geographic. Tym razem o swojej córce, teczce „projekt dziecko” i tym jak odnajduje się w roli matki.

Myślę, że my, Europejczycy, jesteśmy w tym trochę śmieszni. Uważam, że dzieci naprawdę mają czas, żeby się tego wszystkiego nauczyć i przez pierwsze lata powinny cieszyć się beztroską. Ale ostatnio odczułam wybitną satysfakcję. Kąpię Marysię wieczorem, a potem ona idzie wybrać sobie książkę do czytania, bo taką mamy umowę, że to ona decyduje. Bardzo się ucieszyłam, kiedy wreszcie nie przyniosła historii o księżniczce Arielce, tylko atlas świata i powiedziała: „Mamo, opowiedz mi o tym, dlaczego dzieci w Afryce głodują”.

Moja podróż bez mapy

Do obejrzenia

Zestawienie jak bardzo zmieniła się gimnastyka w okresie pomiędzy 1950 a 2016 rokiem.

Wikipedia # 67

Tarantula ukraińska, największy pająk w Europie Środkowej, spotykana od Chin przez Rosję aż do wschodniej Austrii. Spotykana również w naszych Bieszczadach.

Wikipedia: Tarantula ukraińska

Cytat #67

Chcesz przeżyć pięć lat swojego życia, czy pięć razy ten sam rok?

Tomek Michniewicz

Recenzje książek Tomka – „Swoją drogą” oraz „Świat równoległy” . W oparciu o opowieść autora o jego wyprawie do więzienia w USA powstał również wpis „Nie jesteś numerem, jesteś kolorem skóry”

Nauka

Ciekawostka – Szkocja na początku sierpnia osiągnęła samowystarczalność energetyczną ze źródeł odnawialnych. Wpływ na to mają i silne wiatry i wyjątkowo dobra słoneczna pogoda (dodatkowo pomiar odbył się w niedzielę, w dniu kiedy przemysł nie pracuje na maksymalnych obrotach) – wynik to 106%

Szkocja całkowicie zielona

Jeszcze jedna ekologiczna wiadomość, tym razem jednak mniej optymistyczna. Według WWF od 8 sierpnia przekroczyliśmy próg zużycia zasobów Ziemi, na którego odtworzenie planeta potrzebuje 12 miesięcy. Według raportu ludzkość konsumuje o ponad 50% więcej zasobów, niż Ziemia potrafi zapewnić w ciągu roku. Jeśli trend nie ulegnie zmianie to w 2030 roku będziemy potrzebowali dwóch planet aby zapewnić wszystkim normalne życie.

W 1961 roku ludzkość zużywała „tylko” 2/3 zasobów naturalnych Ziemi, a w 2050 będzie to już trzykrotnie ponad.

Jedna Ziemia to już dla nas za mało

Na koniec

I to wszystko w 67 Linkach na niedzielę. Dzięki, że wpadliście i zapraszam do polubienia, komentowania i oczywiście odwiedzania strony! 67 67

Artykuł Linki na niedzielę # 67 pochodzi z serwisu Linkowskaz.pl.



This post first appeared on Linkowskaz.pl, please read the originial post: here

Share the post

Linki na niedzielÄ™ # 67

×

Subscribe to Linkowskaz.pl

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×