Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Linki na niedzielÄ™ # 68

68 wydanie Linków na Niedzielę. Zaczynamy standardowo od zdjęć – tym razem zbiór najlepszych fotografii meteorologicznych. Dalej podróże i top 10 wyczynów naszych rodaków oraz Portugalia i samotne podróżowanie. W „do poczytania” polecam artykuł o przywódcy Boko Haram a w muzyce – nowy utwór od Buble. Historycznie wysyłamy listy rakietami i zastanawiamy się z Bogusławem Wołoszańskim jak to jest z tym złotym pociągiem. W technologiach przeczytamy o autonomicznych taksówkach w Singapurze oraz elektrowni w Kozienicach. Wspomnienia o Damaszku i opowieści o świecie bez dźwięku w wywiadach. W książkach Czeczenia, w Wikipedii # 68 Grecja i zakonnicy a w oglądaniu – sąsiedzi. Nauka zabierze nas w koszmary oraz na poszukiwanie wody. A na koniec kot i śmietnik… Linki na Niedzielę # 68 – Zapraszam!

Zdjęcia

Wyniki konkursu na najlepsze zdjęcie pogody w 2016 roku zorganizowane przez Royal Meteorological Society.

Wszystkie zdjęcia do zobaczenia tutaj – weather-photo.org

Jeden przejechał rowerem Afrykę z północy na południe … a potem jeszcze wrócił. Drugi w 8 lat zdobył wszystkie ośmiotysięczniki na świecie. Trzeci w 1933 roku przeleciał Atlantyk, czwarty w jeden rok zdobył oba bieguny. Kolejni spłynęli Amazonką od źródeł aż po ujście oraz opłynęli żaglówką kulę ziemską. Znalazł się również taki który w średniowieczu udał się w nieznane – czyli do Azji Środkowej. Jeszcze inny jako pierwszy wspiął się na najwyższy szczyt Australii a zamykający stawkę przepłynęli kajakiem Atlantyk i zimą weszli na najwyższą kulę Ziemi. Potrafimy!

Top 10 polskich wyczynów eksploratorskich

Globstory, Portugalia i podróżowanie samotnie.

Do przeczytania

Był najbardziej poszukiwanym człowiekiem w Afryce. Waszyngton oferował za jego głowę siedem milionów dolarów, wojsko Nigerii polowało na niego miesiącami a i sojusznicy z jego organizacji wykazywali chęć pozbycia się tego niewygodnego człowieka. Przywódca organizacji terrorystycznej Boko Haram został właśnie zabity najprawdopodobniej podczas bombardowania zajętej przez jego oddział wioski.

Paradoksalnie wojsko walczące z terrorystami zrobiło dużą przysługę wszystkim swoim wrogom. Boko Haram pod władzą Abubakara Shekau stało się tak ortodoksyjne, że znaczny procent z zabitych przez nich ludzi wyznawało islam ale niewystarczająco gorliwie. Również Państwo Islamskie nie było zadowolone z jego postępowania.

Teraz problem sam się rozwiązał i nowy przywódca Boko Haram zapowiada przesunięcie ataków z meczetów na kościoły…..

Dobra zmiana

Do posłuchania

Historia

Trwa właśnie dyskusja czy drony powinny dostarczać nam paczki. Zamawiając towar zastanawiamy się, jak szybko kurier go do nas dostarczy. Nie są to problemy, które pojawiły się w ostatnim czasie. Ludzkość od niepamiętnych czasów dąży do usprawnienia komunikacji i szybkości dostarczania towarów. Jeden pomysł na przyśpieszenie był iście rakietowy… dosłownie.

Początki sięgają oblężenia Paryża w wojnie francusko- pruskiej, niespecjalne udanych. Potem już było trochę lepiej, powstała nawet firma rozsyłająca rakietową pocztę. Zapraszam do lektury.

Czym wysłać list, jeśli nie rakietą?

Bogusław Wołoszański, trochę mniej poważniej a z drugiej strony wyjaśniając kilka rzeczy – o skarbach, pociągu, faktach i mitach.

Reklama

Technologia

W singapurze 25 sierpnia tego roku wyjechały na ulice pierwsze na świecie autonomiczne taksówki. Chętni pasażerowie mogą bezpłatnie przejechać nimi w ramach niewielkiej dzielnicy biznesowej. W USA i nie tylko już od jakiegoś czasu testowane są autonomiczne samochody (ba, nawet spowodowały już wypadki) ale tym razem po raz pierwszy dostęp do nich będą miały przypadkowe osoby a nie wyselekcjonowani testerzy.

A jak chcecie zobaczyć jak wygląda autonomiczny samochód Google to zapraszam do wpisu „Lekcja historii w dolinie krzemowej”.

Czekam niecierpliwie na wyniki testów. W Singapurze jeżdżą autonomiczne taksówki

Nowy blok energetyczny Enei Wytwarzanie będzie najnowocześniejszą jednostką wytwórczą, na węgiel kamienny w Polsce oraz Europie. Wyróżnikiem inwestycji są najnowocześniejsze, innowacyjne i ekologiczne rozwiązania. Blok będzie pracował na nadkrytyczne parametry pary, co oznacza uzyskanie tej samej ilości energii przy znacznie mniejszym zużyciu węgla. Inwestycja jest zaawansowana w 88 proc.

A że węgiel? że efekt cieplarniany? Zapraszam do wpisu Szklarnia zwana Ziemią

Wywiad

Jak wygląda Syria okiem Polaka? Jak się w niej mieszka, jakie panują tam zwyczaje, a przede wszystkim jacy są sami Syryjczycy? Na ten temat rozmawiamy z Kacprem Roszczyną, warszawskim studentem, który spędził w Syrii 5 lat swojego dzieciństwa. – To był najspokojniejszy kraj jaki można sobie wyobrazić. Bezpieczny, dobrze zorganizowany, ale jak każdy kraj miał swoje problemy – mówi naTemat Kacper.

Mieszkałem w Damaszku

Zespół, który miał grać na ich weselu zapytał o repertuar, odpowiedzieli że w zasadzie im to wszystko jedno. Sam ślub oraz spowiedź odbyły się w języku migowym. Towarzystwo było mieszane, część słyszących, część nie – wszyscy bawili się świetnie. Kapela dopisała, muzyka była świetna, wszyscy tańczyli. Jedni wsłuchani w muzykę inni wyłapujący drgania oraz zerkający na pozostałe pary na parkiecie.

W świecie głuchych ciszę wypełnia światło i dotyk. Dzwonek do drzwi nie dzwoni, ale głusi wiedzą, że ktoś stanął po drugiej stronie, bo jedna z lamp energicznie mruga. Telefon trzymają w zasięgu wzroku lub przy sobie. W nocy, jeśli nie chcą włączać świateł, na dłoniach rysują sobie znaki.

Jesteśmy głusi

Zapraszam również do zapoznania się z historią jedynego plutonu głuchoniemych walczącego podczas powstania w Warszawie – historia, Linki na niedzielę #66

Do obejrzenia

Mieszkamy obok siebie, wymieniamy dzień dobry lub cześć a nawet się nie znamy. Poznaj swojego sąsiada.

Wikipedia # 68

Autonomiczna Republika Góry Athos – część półwyspu Athos, w Grecji. Miejsce posiadające status okręgu autonomicznego zamieszkane wyłącznie przez mnichów prawosławnych (w 2011 roku było ich tam 1811, w XV wieku ponad 20 000). Athos oddzielone jest od reszty kraju granicą strzeżoną przez policję a wjazd możliwy jest tylko drogą morską (po uprzedniej kontroli). Wymagana jest wiza i pobyt może trwać maksymalnie 3 dni.

W 1060 roku wprowadzono zakaz avaton zabraniający przebywania na półwyspie kobietom (nawet zwierzęta hodowlane muszą być płci męskiej). Kobiety mogą przebywać na statkach ale nie bliżej niż 500 metrów od brzegu.

Na Athos znajduje się 20 monastyrów oraz liczne mniejsze wspólnoty. Dochodzą do tego również zakonnicy-pustelnicy.

Athos w okresie drugiej wojny światowej trafiło pod osobistą opiekę Adolfa Hitlera. Niemcy założyli posterunek na skraju półwyspu lecz nigdy nie wkroczyli do klasztorów. Po wojnie wielu zakonników trafiło do więzienia za „współpracę z okupantem”.

Wikipedia # 68: Athos

Książka

Krwawy Kaukaz – Czeczenia

Przemysław Wrówka, wydawnictwo HISTMAG

Imperialne ambicje Rosji to prawdziwy temat-rzeka. Jednym z najciekawszych, a jednocześnie najbardziej ponurych wątków tej historii stanowią dzieje konfliktu w Czeczenii. Kaukascy górale przez wiele lat dzielnie stawiali opór najeźdźcom. A gdy w końcu musieli ulec, Rosjan drogo kosztowała każda chwila spędzona na podbitej ziemi.

Książka wydana w formie ebooka

Kup tutaj albo tutaj

Nauka

Koszmary, podobno nawet i one mają dobry wpływ na człowieka. Naukowiec z Cerleton University przekonuje, że złe sny przygotowują człowieka na sytuacje, które mogą go spotkać w świecie rzeczywistym – przykładowo gdy ktoś w śnie nas goni to istnieje duża szansa, że właśnie ćwiczymy swoje reakcje na taką sytuację.

Druga teoria mówi o pewnym oczyszczaniu naszej głowy z nagromadzonych negatywnych emocji. Emocje wypowiedziane w śnie stają się wspomnieniami i odciążają naszą psychikę.

Nie bój się koszmarów – dzięki nim twój mózg uczy się rozwiązywać problemy

Niby banalne pytanie, skąd się bierze woda… ale jak się człowiek tak się poważnie zastanowi to…. no właśnie, skąd?

Cytat #68

Nie ma nic bardziej wkurzającego niż zimna logika i rozumowanie, kiedy człowiek ma ochotę trochę popanikować.

James Patterson – Eksperyment „Anioł”

Na koniec

I to wszystko w 68 Linkach na niedzielę, jak zawsze wielkie dzięki za Wasze odwiedziny, zapraszam ponownie oraz do zostawienia śladu po sobie – czy to w komentarzach, czy na fejsie, w lajkach… opcji macie sporo.

Artykuł Linki na niedzielę # 68 pochodzi z serwisu Linkowskaz.pl.



This post first appeared on Linkowskaz.pl, please read the originial post: here

Share the post

Linki na niedzielÄ™ # 68

×

Subscribe to Linkowskaz.pl

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×