Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

sumska drvena kornjaca



Jedna od najlepših kornjača  je drvena kornjača (Gliptemis insculpta). Njegove prednje noge, brada i vrat imaju privlačnu narandžasto-žutu boju. Oklop ove vrste, ili gornja školjka, može biti dugačak 23 centimetra i zamršeno je izrezbaren; ljuske, ili veće ljuske na ljusci, su uzdignute i imaju asimetričnu piramidalnu strukturu. Žućkaste boje sa crnim ili smeđim oznakama oko ivica, plastron je donja školjka. Po rođenju, mladunci su dugački između tri i četiri centimetra i nemaju izvajanu ljusku i živopisnu boju odraslih jedinki.

Srodne vrste

Oklop nije izrezbaren, donje strane nisu živopisne boje, a plastron Blandingove kornjače je šarkiran za razliku od drvene kornjače. U poređenju sa drvenim kornjačama, pegave kornjače su znatno manje i imaju živopisne žute tačke na oklopu, koji nije izvajan.

Staniste drvene kornjace

Reke i potoci sa srednjim protokom koji često uključuju duboke bazene, iskopane blatnjave obale, gomile trupaca i korita od peska ili šljunka su mesta na kojima drvene kornjače  žive, pare se i hiberniraju.




Drvene kornjače većinu letnjih meseci provode u šumama i poplavnim ravnicama koje se graniče sa njihovim vodenim domom. Ove kornjače takođe naseljavaju različita staništa, kao što su močvare, livade, močvare i polja. Ženke grade gnezda na peščanim, dobro osvetljenim mestima, često na peščanim ili šljunčanim šipkama.

Biologija kornjace

Oni konzumiraju i biljke i životinje, uključujući voće, lišće, pečurke, puževe, crve i druge beskičmenjake. Drvene kornjače su svejedi. Za ove kornjače se kaže da su veoma pametne, a primećeno je da je za neke od njih poznato da udaraju nogama o zemlju kako bi izvukli kišne gliste na površinu. Drvene kornjače mogu pokrivati regione veće od 350 hektara i mogu se naći na više od 600 metara od bilo koje vodene površine. Za kratko vreme, neke ženke će putovati do pet kilometara samo da pronađu odgovarajuću lokaciju za odlaganje jaja, što rade  od kraja maja do sredine juna.

Nekada se smatralo da ova vrsta, zajedno sa pegavom kornjačom, pripada rodu Clemmis. Rezultati poređenja DNK pokazuju da ove dve vrste nisu genetski blisko povezane, a trenutno se smatra da drvena kornjača pripada posebnom rodu zvanom Gliptemis.

Zabrinutosti i trendovi



Većina dometa drvene kornjače doživljava pad, a mnoge populacije su sada odvojene jedna od druge. Ove kornjače živopisnih boja kradu krivolovci, koji ih zatim prodaju pojedincima koji ih drže kao kućne ljubimce. Mnoge populacije kornjača su uništene ilegalnim sakupljanjem. Na lokacijama gde se svake godine uzima samo jedna ili dve, uzimanje čak i jedne kornjače iz divljine može da uništi celu populaciju! Poljoprivreda, seča i obalni razvoj duž reka u kojima ova vrsta živi često dovode do gubitka staništa, degradacije i fragmentacije, što predstavlja opasnost za vrstu širom njenog područja . Upotreba poljoprivredne opreme, terenska vozila i smrtni slučajevi na putu predstavljaju ozbiljnu opasnost za ovu vrstu.


This post first appeared on Brezebre Zurnal Vesti, please read the originial post: here

Share the post

sumska drvena kornjaca

×

Subscribe to Brezebre Zurnal Vesti

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×