Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Babimost



22 lutego 1257 - Po raz pierwszy Babimost pojawił się w źródle pisanym. Był to dokument Przemysława II, w którym Babimost wymieniony jest jeszcze jako wieś. Wówczas stał się własnością cystersów, którzy w jego okolicach rozpoczęli uprawę winnej latorośli na potrzeby wyrobu wina mszalnego.

1296 – Babimost znalazł się w obrębie księstwa głogowskiego, wcześniej znajdował się w Wielkopolsce.

1332 – Babimost został włączony do Królestwa Polskiego przez Władysława Łokietka. Wówczas to król stworzył domenę królewską, obejmującą Podmokle, Babimost, Brójce i Rogoziniec, będącą materialnym zaopatrzeniem dla starosty, którego głównym zadaniem była ochrona odcinka zachodniej granicy. Starostwo babimojskie leżało na terenach powiatu kościańskiego, stanowiącego część województwa poznańskiego.

1397 - Władysław Jagiełło nadał Babimostowi prawa miejskie magdeburskie oraz przywileje z tym związane. Spowodowało to dalszy rozwój miasta.

1524 - Uruchomiono w Babimoście królewski urząd celny.

1530 - Król Zygmunt Stary udzielił miastu znacznych przywilejów zrównując jego prawa miejskie z prawami miejskimi Poznania.

poł. XVII w. - Starostą babimojskim został Krzysztof Żegocki. Przyczynił się do rozwoju miasta sprowadzając ze Śląska osadników niemieckich, którzy rozbudowali miasto i zbudowali własny kościół.

1656 - Miasto było dwukrotnie spalone przez wojska szwedzkie. W tym czasie starosta babimojski Krzysztof Żegocki zorganizował oddział partyzancki do walki ze Szwedami, który wsławił się zdobyciem Kościana i odsieczą Jasnej Góry. Uzyskał on miano „Pierwszego Partyzanta Rzeczypospolitej”.

1728 - Groźny pożar, który strawił miasto zahamował przestrzenny rozwój miasta.

1730-40 - W miejscu spalonego w pożarze miasta w 1728 roku, starego drewnianego kościoła, z fundacji Adama Ponińskiego został wybudowany nowy kościół parafialny p.w. Św. Wawrzyńca w stylu późnobarokowym.

1781 – Miał miejsce kolejny pożar miasta.

1793 - W wyniku II rozbioru Rzeczypospolitej, Ziemia Babimojska znalazła się w granicach Prus. Dobra królewskie i dobra klasztoru obrzańskiego cystersów zostały przejęte przez pruskich junkrów.

1807 - Babimost znalazła się w Księstwie Warszawskim.

1815 - Decyzją kongresu wiedeńskiego Babimost wraz z całym Poznańskim znalazł się ponownie w Prusach. Utworzono powiat babimojski, którego urzędy znalazły się w Wolsztynie.

1830 - W istniejącej w mieście szkole polskiej wprowadzono język niemiecki. W tym czasie władze pruskie systematycznie nasilały działania germanizacyjne.

1870 – Otwarto linię kolejową i dworzec kolejowy w Babimoście.

1872 –Miasto zostało połączone linią telefoniczną i połączeniem z urzędami pocztowymi.

1901 - W Babimoście powstało Kółko Rolnicze.

1905 - W mieście mieszkało 1985 osób, w tym 84,9% Niemców, 13% Polaków i 2% Żydów. 55,2% ludności było katolikami, zaś 42,7% – ewangelikami.

1912 – W Babimoście powstał Bank Ludowy i Katolicki Związek Młodzieży Polskiej.

24 stycznia 1919 - Podczas powstania wielkopolskiego Babimost zajęty został przez oddział powstańczy pod dowództwem Józefa Kudlińskiego, zakreślając najdalszy zasięg powstania na zachodzie. Mimo tego, na mocy Traktatu Wersalskiego, miasto pozostało w granicach Niemiec.

29 stycznia 1945 – Rankiem oddziały armii sowieckiej weszły do Babimostu. Po 152 latach miasto powróciło do Polski. Jeszcze w tym samym roku został założony Ludowy Klub Sportowy „Klon” Babimost.

1977 - Otwarto port lotniczy Zielona Góra-Babimost.

7 października 2010 – Otwarta została obwodnica Babimostu o długości 5,303 km.


Przeczytaj więcej:


This post first appeared on Polska Na Pocztówce, please read the originial post: here

Subscribe to Polska Na Pocztówce

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×