Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Chodzież


ok. XIII w. – Powstała osada i kościół parafialny, która dała początek Chodzieży.

1404 - Pierwsza wzmianka wymieniająca nazwę „Chodzies” pojawiła się w związku z imieniem plebana miejscowego kościoła parafialnego. Mówi ona o zamku oraz wsi z kościołem, co wskazuje na to, iż była to wtedy już stosunkowo duża osada.

3 marca 1434 - Król Władysław Jagiełło, na prośbę Trojana z Łękna - sędziego kaliskiego i właściciela zamku chodzieskiego wydał w Nowym Korcznie przywilej lokacyjny, na mocy którego Chodzież uzyskała prawa miejskie. Miasto otrzymało również przywilej organizowania cotygodniowego targu i – raz do roku – jarmarku.

1648 – Piotr Potulicki odsprzedał Chodzież rodzinie Grudzińskich herbu „Grzymała”, który stał się pierwowzorem dla herbu miasta.

1656 - Na zaproszenie Grudzińskich, w mieście osiedlili się niemieccy tkacze, przybywający ze spalonego wówczas Leszna. Ich domostwa stały się zaczątkiem „Nowego Miasta”, którego centrum stanowiła dzisiejsza ulica Tadeusza Kościuszki.

1709-10 - Do Chodzieży dotarła druga fala imigrantów, którzy po okresie dżumy szalejącej w Wielkopolsce, znaleźli schronienie na chodzieskim Nowym Mieście. Zwarta zabudowa rzemieślnicza, jaką rozwijali utworzyła z czasem „przemysłowe” osiedle tkaczy.

1768 – Chodzież znalazła się w województwie gnieźnieńskim, wcześniej należała do województwa kaliskiego.

1772 - Po pierwszym rozbiorze Polski miasto weszło w skład Królestwa Prus a jego nazwę zmieniono na Chodziesen.



1805 - Miejscowi sukiennicy sprowadzili z Berlina pierwszą maszynę do tkania i czesania sukna. Fakt ten zapoczątkował rewolucję przemysłową w Chodzieży.

1807-15 Chodzież wchodziła w skład namiastki polskości — Księstwa Warszawskiego.

1818 – Chodzież znalazła się ponownie w granicach zaboru pruskiego, i stała się siedzibą powiatu.

1848 - Właścicielem Chodzieży został Otto Koenigsmarck.

1855 - Ludwik Schnorr i Herman Muller, kupcy z Frankfurtu nad Odrą, założyli fabrykę fajansu w zamku Grudzińskich, który nabyli od Otto Koenigsmarcka. Odtąd rozwój Chodzieży był ściśle związany z produkcją ceramiczną.

1878 - Uruchomiono linię kolejową Poznań-Chodzież-Piła, co przyspieszyło proces rozwoju miasta. W tym samym roku w wyniku polityki germanizacyjnej prowadzonej przez administrację państwową po zjednoczeniu Niemiec, miasto zmieniło nazwę z Chodziesen na Colmar.

1897 - Otwarto w mieście fabrykę porcelany.

1904-14 – Przy dawnej ulicy Rzeźnickiej zostało odkryte jedno z cmentarzysk kultury łużyckiej.

8 stycznia 1919 - Po ciężkich walkach powstańcy wielkopolscy zajęli miasto.

1920 – Chodzież znalazła się ponownie w granicach Polski.

1921 - Stanisław Mańczak odkupił fabrykę fajansu od koncernu „Annaburger Steinguttfabrik.” Od tego czasu, poza okresem załamania w latach 1932 -1936, fabryka notowała stały wzrost zarówno zatrudnienia, jak i produkcji.

1925 - Miało miejsce otwarcie neobarokowego Sanatorium Przeciwgruźliczego, na które przybył prezydent Wojciechowski.

1939 - Na 8500 mieszkańców, 35% stanowili Niemcy, a do zachodniej granicy było wtedy zaledwie około 12 km.

1939-45 - W czasie okupacji z miejscowości wysiedlano Polaków do Generalnego Gubernatorstwa, a nazwa została zmieniona na Kolmar.

24 stycznia 1945 - Żołnierze radzieccy 2 armii pancernej gwardii 1 Frontu Białoruskiego wyzwolili miasto. Po wojnie odbudowano zniszczone zakłady fabryki porcelany i przez ich rozbudowę Chodzież zyskała charakter miasta przemysłowego.

1970-80 – W trzech państwowych Zakładach Porcelany i Porcelitu pracowało 3000 zatrudnionych tj. blisko szósta część mieszkańców miasta. W tym okresie Chodzież zdobyła tytuł Krajowego Mistrza Gospodarności i dwukrotnie tytuł wicemistrzowski.

1971 – Po raz pierwszy zorganizowano Międzynarodowe Chodzieskie Warsztaty Jazzowe „Cho – Jazz”.

1975 - Po reformie administracyjnej Chodzież znalazła się w granicach województwa pilskiego.

1992 – Po raz pierwszy zorganizowano Ogólnopolski Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w Chodzieży. Organizatorzy od początku przyjęli założenie, ze nie ma to być tylko konkurs, ale również forma edukacji muzycznej, połączona z wypoczynkiem i rekreacją oraz integracją młodzieżowego środowiska muzycznego.

1999 - Po kolejnej reformie administracyjnej Chodzież znalazła się w województwie wielkopolskim, stając się stolicą powiatu chodzieskiego.


Przeczytaj więcej:


This post first appeared on Polska Na Pocztówce, please read the originial post: here

Subscribe to Polska Na Pocztówce

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×