Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Przemyśl



VII-VIII w. – Według legendy, którą przytacza w swoich kronikach Jan Długosz, gród założył przywódca plemienia Lędzian, Przemysław od którego imienia wziął swoją nazwę.

IX w. – Przemyśl został włączony do Państwa wielkomorawskiego.

899 - Przemyśl opanowują Węgrzy.

X w. - Na wzgórzu zamkowym wzniesiono okazały gród o potężnych wałach drewniano-ziemnych.

981 – Książę kijowski Włodzimierz Wielki, odebrał Polsce Grody Czerwieńskie, w skład których wchodził Przemyśl, które to przyłączył do swojego państwa.

1018 - Bolesław Chrobry w czasie powrotu z wyprawy na Kijów, odzyskał Przemyśl dla Polski.

1031 - Przemyśl został ponownie włączony do Rusi przez księcia kijowskiego Jarosława Mądrego, który korzystając na walkach pomiędzy braćmi Bezprymem i Mieszkiem II, zajął Grody Czerwieńskie. Po śmierci księcia Jarosława ziemię przemyską odziedziczyli jego synowie Włodzimierz Jarosławowicz i Rościsław Rurykowicz.































1071 – Gród został zdobyty przez króla Bolesława Szczodrego i powrócił w granice państwa polskiego. Król interweniował na Rusi na rzecz swojego kuzyna Izasława I, walczącego z braćmi o tron kijowski. W trakcie walk, latem po długim oblężeniu zajął on Przemyśl.

1087-1124 - Przemyśl był samodzielnym księstwem pod panowaniem dynastii Rurykowiczów. Książęta ruscy toczyli częste walki bratobójcze o władzę i ziemie, korzystając na przemian z pomocy Polski lub Węgier, a także innych sąsiadów.

1214 - Doszło do porozumienia między Polską i Węgrami, które kończyło rywalizację tych państw o tereny Rusi Czerwonej. Traktat spiski oddawał Przemyśl polskiemu księciu Leszkowi Białemu.

1340 - Kazimierz Wielki przyłączył Przemyśl do Polski po śmierci ostatniego władcy ruskiego, Bolesława Jerzego, który zapisał go w swym testamencie polskiemu władcy. W miejscu grodu obronnego, król zbudował okazały gotycki murowany zamek. Dzięki przywilejom królewskim, w mieście chętnie zaczęli osiedlać się rzemieślnicy i kupcy z Niemiec.

1370 - Miasto na krótko przeszło pod władanie króla Węgier i Polski – Ludwika Węgierskiego.

1372 - Ludwik Węgierski oddał Ruś Czerwoną w zarząd księciu opolskiemu Władysławowi. Książę Władysław dbał o miasto i jego rozwój, sprowadzając ze Śląska rzemieślników, chłopów i rycerzy.


1379 - Władzę nad miastem i okolicą przejęli Węgrzy. Na zamku stała załoga węgierska, a miastem rządził Węgier Emeryk.

1387 - Przemyśl wrócił do Polski. Św. Jadwiga, królowa Polski, żona Władysława Jagiełły, równocześnie spadkobierczyni części państwa węgierskiego, zajęła swymi wojskami miasto. Władysław Jagiełło opiekował się Przemyślem i bywał częstym gościem zamku i pobliskiej Medyki.

1 października 1389 - Król Władysław Jagiełło, aktem wystawionym we Lwowie, przeniósł prawa na którym miasto wyrosło, na prawo magdeburskie. Określił przy tym dokładnie obszar miasta na 100 łanów (2240 ha), ustanowił ośmiodniowy jarmark coroczny i nadał liczne uposażenia i przywileje.

1410 - Ziemia przemyska wystawiła własną chorągiew w bitwie pod Grunwaldem.

1498 - Miasto padło łupem odwetowej wyprawy hospodara mołdawskiego Stefana III.

XVI w. – Był to złoty wiek w dziejach Rzeczpospolitej i Przemyśla. W mieście rozpoczęto wówczas budowę potężnych murów obronnych z dziewięcioma basztami i trzema bramami. O świetności ponad 6 tysięcznego miasta świadczyły ponadto brukowane ulice oraz liczne obiekty sakralne.

1530 - Zbudowano wodociągi w mieście.






























1560 - W Rynku zbudowano ratusz.

1614 – Miasto zostało zniszczone przez Kantymira Murzę.

1628 – Jezuici założyli kolegium.

1638 – Pożar zniszczył prawie całe miasto.

1648 - Miasto było oblegane przez wojska kozackie. Nie zostało zdobyte dzięki odwadze mieszczanina o nazwisku Gil. Przekradł się on nocą do Sośnicy, gdzie przebywał właściciel Żurawicy Karol Korniakt. Zebrał on kilka tysięcy własnego wojska i ruszył do Medyki by uderzyć na tyły wroga. Zdobyto obóz kozacki, a ataman Kopystyński zginął.

1656 – Miasto oblegali Szwedzi pod wodzą generała Roberta Douglasa. Wojska szwedzkie ustąpiły przed nadciągającymi wojskami hetmana Stefana Czarnieckiego. Był to punkt zwrotny w potopie szwedzkim, od którego liczy się odwrót wojsk szwedzkich z Rzeczypospolitej.































1657 – Miasto odparło najazd wojsk siedmiogrodzkich Jerzego Rakoczego.

1672 - Okolice Przemyśla spustoszyli Tatarzy, których pod Kormanicami pobili mieszczanie przemyscy pod wodzą gwardiana reformatów o. Krystyna Szykowskiego.

1692 - Powstała greckokatolicka eparchia przemyska.

1754 - Burmistrz Przemyśla Adam Klein zorganizował stałą drukarnię, którą do końca XVIII w. opuściło 200 książek.

1756-64 Starostą przemyskim był przyszły król Polski Stanisław August Poniatowski.

1759 - Wacław Sierakowski ufundował pierwszą bibliotekę publiczną.

1772 - Pierwszy rozbiór Polski pozbawił przemyślan polskiej państwowości na 146 lat. Ziemia Przemyska przypadła Austriakom, którzy na zagarniętych Polsce terenach utworzyli nową prowincję Galicję. Zaborcy szybko zaprowadzili w mieście swoje porządki. Nakazali rozebranie niemal całych murów miejskich, ratusza oraz niektórych kościołów.

1778-87 - Przemyśl był prywatną własnością hrabiego Ignacego Cetnera.

1789 - Po interwencjach mieszkańców cesarz Józef II przywrócił Przemyślowi status wolnego miasta.

1830 – Liczba mieszkańców wynosiła 7 538 osób.

1850 - Liczba mieszkańców wynosiła 9 500 osób.

1850-54 – Wykonano pierwsze prace fortyfikacyjne.

1859-61 - Wybudowano kolej galicyjską łączącą Przemyśl z Krakowem i Lwowem. Przyczyniło się to do ożywienia gospodarczego miasta. W tym okresie Przemyśl znacznie rozbudował się poza dawny obszar murów miejskich.






























1868 - Miasto uzyskało połączenie drogowe przez Gródek Jagielloński do Lwowa. W tym samym roku założono Towarzystwo Muzyczne, rok później Stowarzyszenie Rękodzielników "Gwiazda" oraz utworzono seminarium nauczycielskie i straż pożarną.

1870 – Liczba mieszkańców wyniosła 15 185.

1872-74 - Otwarto Pierwszą Węgiersko-Galicyjską Kolej Żelazną, która poprzez Zagórz i Przełęcz Łupkowską umożliwiła bezpośrednie połączenie z Budapesztem.

1878 – Rozpoczęto budowę i modernizację fortów oraz polowych fortyfikacji, którą kontynuowano praktycznie aż do wybuchu I wojny światowej.

1902 – Powstało Muzeum Archidiecezjalne.

1909 – Zostało założone Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej.

26 września 1914 - Przemyska twierdza broniona przez 120-130 tysięcy żołnierzy armii austro-węgierskiej została całkowicie otoczona przez dwukrotnie liczniejsze siły rosyjskie. Pomimo ostrzału artyleryjskiego i zaciekłych szturmów piechoty Rosjanie nie zdobyli żadnego fortu tracąc dziesiątki tysięcy zabitych, rannych i wziętych do niewoli.



8 listopada 1914 – Rozpoczęło się drugie oblężenie Twierdzy Przemyśl. Tym razem Rosjanie otoczyli twierdzę czekając na wyczerpanie jej zapasów.

22 marca 1915 - Braki w zaopatrzeniu i upadające morale obrońców spowodowały, że dowództwo twierdzy zdecydowało się na jej poddanie. Przed wkroczeniem Rosjan, 80 fortów, 1000 dział, magazyny, amunicja, mosty i dokumenty zostały zniszczone.

Czerwiec 1915 - Austriacy postanowili odbić twierdzę. W wyniku trzeciego oblężenia połączone siły austro-węgierskie i niemieckie zdobyły ruiny fortów.

11 listopada 1918 - Po krótkich walkach polsko-ukraińskich na ulicach miasta, Przemyśl stał się znowu wolny.

1920-45 - Przemyśl znajdował się w województwie lwowskim.

1932 - Odkryto na terenie nieistniejącej dziś cegielni przy ulicy Słowackiego, najstarsze ślady pobytu człowieka na tym terenie sprzed 30 000 lat p.n.e.

7 września 1939 – Niemcy po raz pierwszy zbombardowali Przemyśl.



9 września 1939 – Ewakuowano urzędy.

15 września 1939 - Do miasta wkroczyły wojska niemieckie. Już w następnych dniach Einsatzgruppe zur besonderen Verwendung pod dowództwem Udo von Woyrscha oraz Einsatzkommando 3/I pod dowództwem Alfreda Hasselberga, przy udziale jednostek Wehrmachtu, aresztowały i rozstrzelały w okolicznych miejscowościach (Pikulice, Przekopana, Medyka) co najmniej 800-900 Żydów, a w samym Przemyślu 200.

27 września 1939 – Do Przemyśla weszła Armia Czerwona.

28 września 1939 - Niemcy wycofali się na lewy brzeg Sanu. Przedtem jednak spalili, obrzucając granatami dwie zabytkowe bożnice przy ul. Jagiellońskiej. San stał się granicą dwóch najeźdźców. Niemcy pozostali na Zasaniu, sowietom przypadło w łupie Stare Miasto i Śródmieście. Prawobrzeżna część miasta została administracyjnie przydzielona do obwodu drohobyckiego. Stąd sowieci następnie wywieźli do łagrów wiele polskich rodzin. Wybudowali też w mieście liczne schrony Linii Mołotowa.

 Czerwiec 1940 - Zarządzeniem Hansa Franka do Deutsch-Przemyśl przyłączono Ostrów, Buszkowice, Buszkowiczki, Kuńkowce, Żurawicę, część Ujkowic i Bolestraszyc.




22 czerwca 1941 - Przemyśl znalazł się na pierwszej linii frontu. Prawobrzeżna część miasta została zaatakowana przez 101 Dywizję Piechoty i część 257 Dywizji Pancernej z 54 korpusu Armii "Południe". Walki na ulicach Przemyśla trwały 5 dni. W wyniku ostrzału artylerii legły w gruzach całe kwartały kamienic, w tym także zabytkowe budowle, zginęło wielu mieszkańców.

1942 - Utworzono dzielnicę żydowską. Później hitlerowcy zamordowali w masowych egzekucjach i obozach zagłady niemal całą społeczność żydowską Przemyśla.

27 Lipca 1944 – Przemyśl został zdobyty przez Armię Czerwoną i przez współdziałających z nią żołnierzy 38. Pułku Piechoty Armii Krajowej. Działania wojenne w latach 1939-1944 doprowadziły do zniszczenia 44% zabudowań, wymordowano 29 tys. osób. W wyniku postanowień teherańskich i jałtańskich Ziemia Przemyska została przecięta nową granicą ze Związkiem Radzieckim. W bezpośrednim sąsiedztwie Przemyśla trwały walki z ukraińskimi nacjonalistami. Ludność ukraińska została w większości wysiedlona do ZSRR lub na Ziemie Odzyskane. W Przemyślu i jego okolicach osiedlali się Polacy wypędzeni ze swoich domów na dawnych Kresach, które przypadły sowieckiej Ukrainie.

Jesień 1944 - Władze radzieckie założyły w mieście Obóz Przejściowy NKWD nr 49 dla żołnierzy AK i innych przeciwników okupacji sowieckiej. Najczęściej wywożono stąd jeńców do m. Borowicze lub do więzienia na Zamku w Rzeszowie, a także do obozów na Syberii.

1944-75 - Przemyśl był siedzibą powiatu i równocześnie miastem na prawach powiatu.

Czerwiec 1975 - W wyniku reformy administracyjnej Przemyśl stał się siedzibą województwa.

2 czerwca 1991 - Ojciec Święty Jan Paweł II odwiedził Przemyśl, gdzie po raz pierwszy w Polsce spotkał się z przedstawicielami kościoła bizantyjsko-ukraińskiego.

1 stycznia 1999 – Przemyśl stracił status siedziby województwa.


This post first appeared on Polska Na Pocztówce, please read the originial post: here

Share the post

Przemyśl

×

Subscribe to Polska Na Pocztówce

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×