Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Międzyrzecz



ok. 850 - W widłach Obry i Paklicy powstał gród warowny. Był to niewielki obiekt, jego wymiary nie przekraczały 60 na 35 metrów i stanowił główny ośrodek plemienia dolnoobrzańskiego.

ok. 960 - Gródek zbrojnie został przejęty i włączony do państwa Mieszka I.

992-1025 - W czasie panowania Bolesława Chrobrego, gród został wzmocniony i włączony w linię obronną zachodnich rubieży Polski.

1002 – W okolicach grodu ulokowany został klasztor, w którym osadzono, na zaproszenie Chrobrego dwóch mnichów benedyktyńskich. W ciągu roku dołączyli do nich dwaj nowicjusze oraz sługa z pobliskiej wioski.

11 listopada 1003 - Zamordowano wszystkich pięciu mieszkańców klasztoru. Wydarzenie to odbiło się echem w całej chrześcijańskiej Europie. Później kościół uznał ich za świętych i przeszli do historii jako Pięciu Braci Męczenników zostając pierwszymi męczennikami Polski.

1005 - W kronice biskupa Thietmara z Merseburga pojawiła się pierwsza pisemna wzmianka w zniemczonej łacińskiej formie Meseritzi. Dotyczyła ona krwawego wydarzenia sprzed dwóch lat.

ok. 1050 - Międzyrzecz zajęty został przez Pomorzan.

1094 - Gród został zniszczony przez wojska Bolesława Krzywoustego, który po kilkudniowym oblężeniu przyłączył Międzyrzecz ponownie do ziem piastowskich.



1112–16 - Miejscowość w zlatynizowanej staropolskiej formie Mezyriecze notuje Gall Anonim w swojej Kronice polskiej.

1157 - Na Międzyrzecz spada nowa klęska, przemarsz armii Fryderyka Barbarossy, który krocząc tradycyjnym szlakiem wypraw niemieckich do centrum Wielkopolski, zniszczył gród i podgrodzie. Po tych zniszczeniach gród został po raz kolejny odbudowany, nie odbudowano natomiast podgrodzia.

29.I.1230 – Podpisany został dokument fundacyjny założenia klasztoru cystersów "Paradis", gdzie wymienieni jako świadkowie są kasztelan międzyrzecki Teodoryk i jego syn Jan.

1248 – W Kronice Wielkopolskiej biskupa poznańskiego Boguchwała, mieszkańcy Międzyrzecza wspomniani są jako mieszczanie na prawie magdeburskim, zwolnieni przez biskupa od dziesięciny. Przyjmuje się ten rok jako datę nadania praw miejskich.

1259 – Potwierdzona została lokacja miasta.

1325-50 - Rozpoczęto budowę ceglanego zamku na miejscu grodu. Zamek powstaje na polecenie Kazimierza Wielkiego aby podkreślić znaczenie miasta dla tej części kraju i aby podkreślić władzę królewską.

1380-1400 - Ukończono budowę zamku. Mury zostały posadowione wzdłuż szczytu wału grodu, w związku z czym starannie je ufundamentowano. Oparto je na głęboko wkopanych w wał filarach, podtrzymujących na łukach oporowych ławę fundamentową. Bramę i broniąca ją basztę umieszczono od strony wschodniej na linii wałów. Budynek mieszkalny znajdował się przy zachodnim boku zamku. Na przełomie wieków Międzyrzecz został również ufortyfikowany.






























1426 – Międzyrzecz złożył przysięgę wierności wobec króla Władysława Jagiełły.

1458 - Kazimierz Jagiellończyk nadał miastu prawa magdeburskie. Dokument ten oraz wyniki prac wykopaliskowych są dowodem na to, iż Międzyrzecz , u schyłku średniowiecza, okrzepł i stał się w pełni rozwiniętym, sprawnie funkcjonującym miastem. Główną formą działalności wytwórczej było sukiennictwo. Przez kolejne dziesięciolecia kształtowało ono charakter i wizerunek miasta. Obok sukienników najliczniej reprezentowanymi profesjami były: krawiectwo, szewstwo, piekarstwo i rzeźnictwo. Lecz mimo to handel związany z sukiennictwem był nadal główną siłą napędzającą rozwój Międzyrzecza.

1474 – Fortyfikacje i zamek nie uratowały miasta przed splądrowaniem i spaleniem, kiedy zamek został opanowany przez armię króla Macieja Korwina, wspomaganą przez księcia Jana II Szalonego z Żagania oraz wojska głogowskie i księcia Henryka Kożuchowskiego. Obrońcy odparli pierwsze ataki doborowej piechoty węgierskiej – Fekete Sereg. Zamek prawdopodobnie wzięto zdradą. Niektórzy historycy przypuszczają, że bramę otworzyli ludzie Piotra z Szamotuł. Inni zaś skłaniają się ku tezie, że wrogą armię wpuścili stronnicy księcia żagańskiego.

1485 - Kazimierz Jagiellończyk potwierdził przywilej lokacyjny miasta.

październik 1520 - W czasie wojny polsko-krzyżackiej Międzyrzecz został zrównany z ziemią a zamek poważnie uszkodzony przez najemne wojska niemieckie ciągnące na pomoc Krzyżakom. Dzięki pomocy króla Zygmunta Starego, który nadał mieszczanom międzyrzeckim przywilej dający prawo wyłączności na sprzedaż szarego sukna na terenie miasta, oraz pracy mieszkańców miasto szybko się podniosło.

ok. 1550 - Nastąpiła kolejna duża przebudowa zamku. Został wówczas przystosowany do nowej techniki wojennej z użyciem dział. Umocniony dwiema bastejami artyleryjskimi od strony wschodniej, najłatwiejszej do zaatakowania, stał się obiektem trudnym do zdobycia nawet przy użyciu całej ówczesnej sztuki oblężniczej.

1565 - Międzyrzecz uzyskał prawo składu.

1574 – Miał miejsce przejazd przez miasto wybranego na króla Henryka Walezego.

1606 – Wielki pożar spustoszył Międzyrzecz.

1655-60 - W czasie wojen szwedzkich renesansowy zamek uległ dewastacji.

1691 - Ówczesny starosta międzyrzecki Piotr Opaliński podjął próbę odbudowy zamku, lecz zmarł w tym samym roku i odbudowę przerwano.

1710 – Szalała w mieście wielka zaraza.

1719 - Wybudowano nową siedzibę starostwa.

1731 – Latem miał miejsce kolejny wielki pożar.

1751 - Odremontowano okazały ratusz.

1793 – Na mocy II rozbioru Polski, Międzyrzecz wraz z całą Wielkopolską został zagarnięty przez Prusaków. Od tego momentu miasto będzie się zwać Meseritz. Z zaistniałej sytuacji zadowolona była w większości ludność niemiecka, która po zmianach politycznych spodziewała się znacznego rozkwitu gospodarczego. Toteż gdy król pruski Fryderyk Wilhelm II przybył do miasta w październiku tego roku, osobiście odebrać hołd od mieszkańców, witano go owacyjnie - tym bardziej, że Międzyrzecz był pierwszym miastem które odwiedził w nowo zdobytym kraju. Wybudowano specjalną bramę triumfalną przy Bramie Młyńskiej, na której zawieszono orła pruskiego z napisem Królowi-Ojcu! Również Żydzi ozdobili swe domy i okna dywanami, a także wystawili triumfalną bramę na swojej ulicy. Międzyrzecz dzięki przyłączeniu do Prus zyskał na znaczeniu, ponieważ stał się stolicą obszernego powiatu o powierzchni 37 mil kwadratowych , do którego należało dwieście dwanaście miejscowości, w tym siedem miast, z których Międzyrzecz zamieszkiwany wówczas przez 3500 mieszkańców był największy. Mimo tych zmian miasto było nadal zacofane, tylko kilka ulic krył bruk, a jedynie dwanaście domów na dachach miało dachówkę. Reszta kryta była słomą lub gontami.

26-27 listopada 1806 – Międzyrzecz odwiedził cesarz Napoleon Bonaparte.

1807-15 - Miasto znajdowało się w granicach Księstwa Warszawskiego.

1827-28 - Nawiedziła okolice Międzyrzecza szarańcza, która całkowicie zniszczyła pola uprawne. Na domiar złego, w mieście miały miejsce dwa wielkie pożary.

1885 - Międzyrzecz połączono linią kolejową ze Zbąszyniem, a miasto zyskało szybkie połączenie z Poznaniem i Berlinem.

1899 - Światło elektryczne po raz pierwszy zabłysło w Międzyrzeczu, zastępując niewygodne oświetlenie naftowe.

1905 - Według niemieckiego spisu powszechnego, Międzyrzecz liczył sobie w tym czasie 5800 mieszkańców, w tym 94,0% Niemców, 2,9% Polaków oraz 2,9% Żydów. Protestantyzm wyznawało 64,8% mieszkańców, katolicyzm – 32,2%.

1911 - Miały miejsce pierwsze przygotowania do budowy wodociągów. Potrzeba dostarczania dobrej wody była paląca. Miejscowe studnie ani ilościowo , ani jakościowo nie odpowiadały stawianym wymaganiom. Często z powodu złej wody zdarzały się różne epidemie.

1916 - Uruchomiono wodociąg.

1919 - Po powstaniu wielkopolskim i Traktacie wersalskim, miasto pozostało w granicach Niemiec ze względu na przeważającą ilość mieszkańców narodowości niemieckiej. W początkowych latach okresu międzywojennego Międzyrzecz pełnił rolę stolicy i ośrodka centralnego prowincji Marchii Granicznej.

1923 - Do Międzyrzecza przyłączono wieś Winnica.

1924 - Dodano insygnia pruskie do piastowskiego orła na wieży ratusza.

1928 – Przyłączono do miasta kompleks szpitalny Obrawalde wraz z przyległościami, znane dziś jako Obrzyce.

1936 - Z uwagi na bliskość polsko-niemieckiej granicy, w sąsiedztwie Międzyrzecza Niemcy podjęli budowę pasa fortyfikacji tak zwanego Frontu Ufortyfikowanego Łuku Odry - Warty.

1942-45 - W szpitalu w Obrawalde, w ramach akcji T4, uśmiercono około 10 tysięcy ludzi. W mieście i okolicach istniały także obozy jenieckie i pracy przymusowej.

29 maja 1944 - Nad miastem rozegrała się powietrzna bitwa pomiędzy niemiecką Luftwaffe a lotnictwem USA.

29 stycznia 1945 – Międzyrzecz został ostrzelany przez Armię Radziecką. W tym czasie był już okrążony a do miasta zbliżały się radzieckie zagony pancerne.

30 stycznia 1945 - Miasto zostało wyzwolone z rządów niemieckich przez wojska radzieckie i po 152 latach powróciło do Polski.

15 marca 1945 - Międzyrzecz stał się miastem powiatowym w ramach Pomorza Zachodniego.

7 lipca 1945 - Powstało woj. poznańskie z Międzyrzeczem jako miastem powiatowym.

sierpień 1945 - Po odejściu wojsk radzieckich, ustanowiona została w mieście polska administracja. Miasto zaczęło powracać do życia.

7 maja 1946 - Zatwierdzono oficjalnie nazwę miasta Międzyrzecz. Od 1945 roku używana była również forma Międzyczec.

1950 – Miasto znalazło się w województwie zielonogórskim.

1953 - Wojsko Polskie przejęło umocnienia Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.

1954-58 - Przeprowadzono metodyczne badania archeologiczno-architektoniczne, które po raz pierwszy dały możliwość odtworzenia historii zamku.

1957 - Zakończono odbudowę zasadniczej części miasta i przystąpiono do budowy nowych osiedli mieszkaniowych.

1966 - Obchody 1000-lecia Państwa Polskiego uczczono budową pomnika.

1975 - Utworzono nowe województwo gorzowskie z Międzyrzeczem jako gminą.

1989 – Międzyrzecz nawiązał współpracę z holenderską gminą Oudenbosch.

1990 - Międzyrzecz stał się siedzibą władz samorządowych.

1991 – Została podpisana trójstronna umowa partnerska z niemiecką gminą Haren (Ems) oraz holenderską gminą Vlagtwedde.

1993 – Międzyrzecz podjął współpracę z dzielnicą Berlina – Wilmersdorf.

1994 – Przeprowadzono remont wieży ratusza, w wyniku którego pruskiego orła zastąpił orzeł polski.

1999 - Reaktywowano powiat Międzyrzecz w ramach woj. Lubuskiego. W tym samym roku otwarto halę widowiskowo-sportową.

1999-2000 - Powołano nową parafię i rozpoczęto budowę Sanktuarium Pięciu Braci Międzyrzeckich.

2001 – Zostało podpisane porozumienie o współpracy z miastem Bad Freienwalde.

2005 - Powstał Międzyrzecki Park Przemysłowy oraz podpisano umowę partnerską z miastem Andresy.

2009 – Została otwarta Pływalnia Miejska "Kasztelanka".

2011 - Otwarto nowo wyremontowany budynek Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury.


This post first appeared on Polska Na Pocztówce, please read the originial post: here

Share the post

Międzyrzecz

×

Subscribe to Polska Na Pocztówce

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×