Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Pazarlama Nedir Kısaca

Pazarlama kısaca; bir ürünün, ürünler bütünün, bir hizmetin veya bir hizmet anlayışının vb. satın alınma oranını artırmak amacıyla satış personeli yetiştirme, geliştirme, piyasanın durumunu ve gereksinimlerini tespit etme, tanıtma gibi faliyetlerin tümüdür..

Pazarlama bu çerçevede düşünüldüğünde ve firma faaliyeti geliştirmesi yapıldığında başarıya ulaşması muhtemel uzun vadeli bir faliyettir. Uzun vadeli olması ise herşeyden önce yayılma faliyetinin, piyasaya yayılma süresi ile ilgilidir. Bu sürenin kısaltılması büyük maddi kaynakların uygun şekilde değerlendirilmesi ile olmaktadır ve geri dönüşlerin alınması yine de zaman isteyebilir.

Ben Nakkase Online Alışveriş’de yöneticilik yapmaktayım ve pazarlama faaliyetlerimizi sosyal medya üzerinden ve uzun vadeye yayarak yapmaktayız. Orta ölçekli bir şirket olduğumuz için pazarlama faaliyetlerimizi kısa sürelerde büyük kitlelere ulaşır şekilde düzenleyemiyoruz. Bu tarz saldırgan pazarlama taktikleri daha çok büyük şirketlere göre. Zaten onlar da büyük pazarlama kampanyaları ve reklamlarla büyük paralar dökerek trendleri ve moda belirlemekte. O kadar büyük bir marka olmadığımız için her orta ölçekli firma gibi biz de pazarlama kampanyalarımızı uzun vadeli olarak uyguluyoruz.

Pazarlama nedir kısaca sorusuna verilecek en kestirme cevap, ürünlerin satın alınmasını sağlamak diyebiliriz. Profesyonel bir göz olarak pazarlama olmazsa satış olmaz diyorum. Üretim maliyetlerinin çoğu üründe çok çok düştüğü bir devirde yaşıyoruz. Bu yüzden her şey seri ve oldukça fazla çeşitte üretilebiliyor. Bu da “iyi mal müşterisini bulur” sözünü geçersiz kılıyor. Artık pazarlama yapmazsanız ürününüz ne kadar iyi ve hatta ucuz olursa olsun satış tapamayacağınız anlamına geliyor.

Pazarlama Nedir Kısaca

Pazarlama bir firmanın olmazsa olmazıdır. Pazarlama nedir kısaca sorusuna gerçekte verilecek en iyi cevap budur.

Büyük şirketlerin üretim maliyetlerinden çok pazarlama maliyetleri vermesinde temel neden budur. Bu konuyu kendi şirketim için araştırdığımda en çok karşıma çıkan unsur büyük şirketler olmuştur. Çünkü her yerdeler ve trendleri belirliyorlar. Bir gün siyah giyerken bir gün beyaz giymemizin nedeni başarılı pazarlama stratejileri.

Eğer pazarlama nedir kısaca öğrenmek istiyorsak bakmamız gereken ilk yer kendi alışveriş alışkanlıklarımızdır.
This post first appeared on Personel, please read the originial post: here

Share the post

Pazarlama Nedir Kısaca

×

Subscribe to Personel

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×