Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Bir Logo Tasarımının Anatomisi

Nakkase Online Alışveriş yönetiminde bulunduğum bir şirket ve logosunun hazırlanmasında yer aldım. Nakkase Online Alışveriş’in, bir logo tasarımının anatomisi için neler söyleyebileceğimize bakalım.

Öncelikle günümüz tasarım trendlerine bakmamız gerek. Çünkü sadece logo tasarımı da değil, endüstriyel yasarımdan web tasarıma kadar her türlü tasarım ürünü genel bir gündelik trend içerisinde akış sağlar. Ve tasarım ürünlerinin hepsi ana hatları ile dönemin trendleriyle uyum içinde hareket eder.

Günümüz Tasarım Trendlerinin Ana Hatları

Günümüz tasarım trendlerini madde madde inceleyelim;

  • Mat ve soft renkler ön planda.
  • Flat anlayış her yerde hakim.
  • Minimalist yapı dikkat çekiyor ve yaygınlığını arttırıyor.
  • Yuvarlak hatlar hakim.
  • Basitlik hakim.
  • Çentikli yapıdaki fontlar artık tercih edilmiyor.

Gibi pek çok özellik göze çarpıyor.

Nakkase Online Alışveriş’in logosunu tasarlarken de biz de bu anlayışları benimseyerek tasarımlar oluşturduk.

Nakkase’nin logosuna baktığımızda da bu özellikleri tercih ettik.

Biz aksesuar ve özel tasarım takı tasarımları yapan bir şirketiz. İşimiz çoğunlukla klipslerle, kolye uçlarıyla, taşlarla, penslerle, değerli taşlarla, doğal taş kolye modelleriyle uğraştığımız bir işimiz var.

Takı modelleri tasarımlarımızda da yukarıda sıraladığımız özellikleri kullanmaya özen gösteriyoruz. Etnik takı modellerinden, özel tasarım el yapımı takı modellerine kadar tüm takı modelleri tasarımlarında da bu özellikleri kullanıyoruz. Durum böyleyken logomuz da hem tasarım trendlerine hem de yaptığımız işe uygun şekillerden oluşmalı diye düşündük.

Bu düşüncemizi yaptığımız iş ile özdeşleştirdiğimizde nelere dikkat ettiğimizi madde madde sıralayalım;

  • Kolye, bileklik ve bunun gibi ürünler çember şeklinde. Biz de buna çağrışım yapması için çemberleri şekil olarak benimsedik.
  • Normal şartlarda sadece takı modelleri satan bir site için mat tonlarda mor renk seçimimiz olurdu ancak uzun vadede her ürünün satışını yapacağımız için daha genel renkler benimsememiz gerektiğini düşündüm. Alışveriş sitelerinin favori rengi olan turuncuyu bu yüzden seçtik. Biraz daha mat ve soft tonlar seçmek istediğimiz için de bizim turuncumuz daha çok yavruağzı renginde oldu.
  • Sürekli farklı alanlara yönelen ve büyümeye çalışan bir firma olduğumuzdan dinamik bir alt yapıya sahibiz. Bu yapımızı kurumsal bakış açımızla birleştirmek için logomuzun da dinamik bir yapıda olmasını istedik. Bu yüzden “NAKKASE” nin ilk harfi olan “N” yi hızı ve dinamizmi çağrıştırması için eğri yaptık.
  • Çentikli yazı fontlarının tercih edilmediğini söylemiştik. Lolomuzun fontunu da günümüz trendlerine uyması için çentiksiz sans serif yazı fontlarından seçtik.This post first appeared on Personel, please read the originial post: here

Share the post

Bir Logo Tasarımının Anatomisi

×

Subscribe to Personel

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×