Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Με 16-0 στο τελευταίο πεντάλεπτο το Περιστέρι πέρασε από το Μαυροβούνιο

Αν και φαινόταν σχεδόν καταδικασμένο στο 35′, ευρισκόμενο στο -9, το Περιστέρι «έτρεξε» σερί 0-16 και πέρασε από την έδρα της Μόρναρ Μπαρ (73-65) για την 5η αγωνιστική του BCL.

Έτσι το συγκρότημα του Ηλία Ζούρου ανέβηκε στο 3-2 και οι Μαυροβούνιοι παρέμειναν χωρίς νίκη στη διοργάνωση.

Ο Ουίλιαμ Χάτσερ ήταν κομβικός στην ανατροπή και τέλειωσε το ματς με 23 πόντους, ενώ ο Κίνγκσλεϊ Μόουζες ήταν σταθερά καλός σημειώνοντας Double double (13π., 11ριμπ.). Για τους γηπεδούχους, ο Τζέικομπ Πούλεν είχε 16 πόντους.

Όσον αφορά στην εξέλιξη της αναμέτρησης, το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν το καλύτερο δυνατό για το Περιστέρι. Στη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου οι δυο ομάδες ήταν κοντά (21-17), αλλά οι Μαυροβούνιοι έφτασαν σύντομα σε διψήφια διαφορά χάρη σε τρίποντο του Βράνιες για το 34-24. Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου η ομάδα του Ηλία Ζούρου κατάφερε να μειώσει (40-33) με συνεχόμενα καλάθια του Μορέιρα, ενώ οι δυο ομάδες είχαν αθροιστικά 21 λάθη.

O Xάτσερ μπήκε δυναμικά στο δεύτερο μέρος και το Περιστέρι πλησίασε (42-39, στο 24′), αλλά ακολούθησαν τρία άστοχα τρίποντα από τον ίδιο. Ο Πούλεν έδωσε ανάσα στην ομάδα του με μακρινό σουτ και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με καλάθι του Μόουζες για το 51-46.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο του Μάρκοτα, ενώ η ελληνική ομάδα παρέμενε άστοχη και αδυνατούσε να πλησιάσει. Με τρίποντο του Μπιέλιτσα διαμορφώθηκε το +9 (61-52, στο 35′), αλλά εκεί το Περιστέρι… εξερράγη. Με πρωταγωνιστή τον Χάτσερ, έτρεξε σερί 0-16 και έφερε το ματς στον έλεγχό του κρατώντας τους Μαυροβούνιους χωρίς καλάθι για περισσότερα από τέσσερα λεπτά. Κάπως έτσι κλείδωσε τη νίκη (65-73).

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 40-33, 51-46, 65-73

Το Διαβάσαμε Με 16-0 στο τελευταίο πεντάλεπτο το Περιστέρι πέρασε από το Μαυροβούνιο

The post Με 16-0 στο τελευταίο πεντάλεπτο το Περιστέρι πέρασε από το Μαυροβούνιο appeared first on Kliktv.gr.