Oczami japonisty - blog naukowy o Japonii i japonistyce
Dzień Japonii – 2. część relacji
W dniu 19.04.2017 wykładowcy i studenci specjalności japońskiej w Instytucie Języka Angielskiego UŚ w Sosnowcu zorganizowali Dzień Japonii, skierowany głównie do zainteresowanej Japonią młodzieży z sosnowieckich szkół średnich, by zachęcić ich do studiowania w przyszłości na naszym kierunku. O Dniu Japonii pisałem na blogu już dwukrotnie: wpierw w zaproszeniu, a potem w pierwszej części relacji. Oto i druga część relacji, czytajcie 🙂
Related Articles
Warsztaty z ubierania yukaty 浴衣の着付け
Pokaz ubierania yukaty cieszył się sporym zainteresowaniem wśród uczestników, szczególnie że prowadząca, p. Chiharu Tomishige była gotowa później ubrać w yukatę każdą chętną osobę. Oto jeszcze kilka zdjęć (modelki: Agnieszka Kułak i Ola Żak, tłumaczka: Monika Razik).
Fanów anime (szczególnie studia Ghibli) z pewnością ucieszyła Kaonashi ze Spirited Away, która nagle jakby wyrosła spod ziemi 🙂
Kaligrafia i nie tylko
Skoro Dzień Japonii, to oczywiście nie sposób nie pokazywać, nie uczyć kluczowych dla kultury japońskiej umiejętności, prawda? W obszernym holu Wydziału Filologicznego (i pięknym – zawsze podziwiam koncept architektoniczny, jak tam jestem) studenci rozstawili stoliki i … czegóż tam nie było? Od pisania imion znakami i katakaną i krótkich warsztatów z kaligrafii japońskiej, poprzez naukę gry w go i shōgi, aż nawet do … rysowania mangi. Wszystko okraszone smakiem zielonej herbaty matcha, której można było napić się ze stoiska obok.
Wykłady
Dzień Japonii wiąże się zawsze z wykładami i prezentacjami, przygotowywanymi przez wykładowców i studentów. O wykładach pisałem już trochę w poprzedniej relacji, tutaj zamieszczę tylko krótkie wspomnienie foto.
Wszystkie wykłady i prezentacje odbywały się w reprezentacyjnej sali Rady Wydziału.
Ten wykład też był niezwykle ciekawy i z pewnością podobał się wszystkim fanom anime, zwłaszcza produkcji Studia Ghibli.
Pani Yoshiko Umemori wygłosiła wykład na temat średniowiecznych opowieści (物語 monogatari) japońskich i tego, jak czerpie się z nich obecnie, przedstawiając je dzieciom jako dawne baśnie, legendy.
Przy okazji, wcale nie tak łatwo tłumaczyć ustnie – tutaj jako tłumacz wspomagający (z Aleksandrą Matuszek) podczas tłumaczenia tego wykładu.
#japanday #sosnowiec #mylife #interpreting #interpreter Dzień Japonii w Sosnowcu. Wcale nie tak łatwo tłumaczyć ustnie – tutaj jako tłumacz wspomagający wykładu p. Yoshiko Umemori o średniowiecznych opowieściach, legendach
Wreszcie – mój wykład, zwyczajowo już o kanjach (a nosi mnie, aby na którychś Dniach Japonii polecieć z wykładem o shunga, a co!). Tym razem jednak chciałem pokazać, że kanji (fachowo: logogramy) to najbardziej humanistyczny, ludzki, zakorzeniony w naszym myśleniu metaforami system pisma. Że kanji to nie wilk, który szczerzy kły (szczególnie przed egzaminem), ale świetny klucz do opanowania tak trudnego języka, jakim jest japoński.
#japanday #japonia #UŚ #sosnowiec #mylife #kanji Dzień Japonii 19.04.2017 w IJA UŚ w Sosnowcu i mój wykład: Kanji – najbardziej ludzkie pismo świata 🙂 Prezi do wykładu: http://japgr.pl/2qjFAHj
A oto prezi do mojego wykładu, którą możecie również oglądać pod linkiem bezpośrednim: Kanji – najbardziej ludzkie pismo świata
Następne Dni Japonii
Co będzie w przyszłym roku? Jeszcze nie wiadomo, z pewnością będziemy chcieli przygotować coś niesamowitego. Liczę, że studenci się mocno zaangażują (jak zawsze) i zapraszam na wiosnę do Sosnowca na … muśnięcie Japonii 🙂 pooddychanie kulturą japońską.
Wszystkie zdjęcia w dzisiejszym poście: © by Gosia Dymowska, której dziękuję za udostępnienie 😉
Artykuł Dzień Japonii w IJA UŚ – cz. 2 relacji pochodzi z serwisu Oczami japonisty.