Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Maskotka firmowa: kiedy jest potrzebna, do czego służy, jak wybrać?

Maskotka firmowa Jest elementem tożsamości i wizerunku firmy. Ludzik Michelin, pułkownik Sanders z KFC, Ronald Mcdonald, tygrys Chester z Cheetos, Isaiah Mustafa z Old Spice to tylko niektóre przykłady takich “maskotek”. Co je łączy? Chęć dotarcia do serc klientów, wywołania uczucia sentymentu do produktu lub usługi poprzez sentyment do maskotki. Weźmy przykład ludzika Michelin. Jest to zabawna postać, z “nadwagą” i okrągłą uśmiechniętą twarzą – ktoś kto się kojarzy na przykład, z ulubionym wujkiem, Świętym Mikołajem itp. Dodaje ona “duszy” firmie typowo produkcyjnej, która w innym przypadku kojarzyłaby się głównie z czarną gumą opony. Ma ona na celu wzbudzić skojarzenia z dzieciństwa i wywołać wewnętrzny uśmiech, budzić pozytywne emocje. Dlatego kiedy słyszymy nazwę “Michelin”, widzimy wesołego ludzika (i ewentualnie to co reprezentuje, czyli opony).

Początki były… ciekawe – Bibendum, czyli ludzik Michelin, rok 1914:

Źródło: https://www.logodesignlove.com/bibendum-michelin-man

Stroje maskotek Michelin w roku 1928 – ciekawe jakie uczucia wzbudzały w przechodniach:

Źródło: https://www.thedrive.com/news/23490/these-surreal-vintage-photos-of-the-early-michelin-man-are-straight-nightmare-fuel

Bibendum dziś:

Źródło: https://owengraphicdesign.wordpress.com/2016/07/03/analysis-of-a-naive-mascot/

Jaką maskotkę wybrać?

Trudność w wyborze maskotki firmowej polega na tym, że musi to być postać kojarzona uniwersalnie z czymś pozytywnym. Szczególnie dotyczy to firm z międzynarodowymi klientami – na przykład wesoła świnka raczej nie wywoła tych samych emocji w Europie i na bliskim wschodzie. Kiedy ten warunek zostaje spełniony, trzeba się zastanowić nad przekazem, który ma stać za postacią. Czy nasza maskotka firmowa kojarzy się raczej w sposób taki jaki byśmy chcieli się kojarzyć jako firma? Czy naturalne cechy tej postaci są zbieżne z wartościami firmy? Weźmy przykład sprytnego lisa, który może mieć cechy pozytywne jak i negatywne, w zależności od interpretacji odbiorcy. Warto dawać jak najwęższe pole do takich interpretacji i szukać maskotki kojarzącej się jednoznacznie dobrze. 

Chester Cheetah z Cheetos

Źródło: https://www.amazon.com/LAD-Studio-Chester-Cheetah-Waterproof/dp/B08KR39S75

Jaką pracę ma “wykonywać” maskotka

Maskotka jest z reguły “w opiece” działu marketingu, którego zadaniem jest zadbać o jej odpowiednie pozycjonowanie na stronie internetowej, w mediach społecznościowych i materiałach promocyjnych firmy. Co jakiś czas warto taką maskotkę dorzucić do produktu – jeśli nie dla wszystkich klientów to przynajmniej dla tych najważniejszych/największych. Wachlarz możliwości wykorzystania maskotki zaczyna się od jej sporadycznej obecności w kanałach marketingowych firmy, a kończy się na jej integracji z logo, tak jak w przypadku Michelin, KFC czy Pringles. Wszystko zależy od tego jak bardzo “się przyjmie” i jakie skojarzenia wywoła. Dodatkowym “zatrudnieniem” maskotki jest udział w spotach reklamowych. Często sam produkt jest mało fotogeniczny i obejściem tego problemu jest właśnie postać, która np. tego produktu używa. Dobrym przykładem jest płyn Mr. Magic z superbohaterem domu na opakowaniu.

Mr. Proper, znany też jako Mr. Clean:

Źródło: https://www.meme-arsenal.com/en/create/template/384899

Maskotka firmowa w praktyce – przykład SolveQ w pytaniach i odpowiedziach

  1. Skąd pomysł na maskotkę firmową?

Pomysł na maskotkę firmową narodził się w związku z tym, że SolveQ nie jest firmą produktową/produkcyjną, która ma fizyczny produkt do pokazania. Podobnie jak Michelin ma swojego ludzika z którym się kojarzy, też chcielśmy się z czymś lub z kimś kojarzyli no i taki oto zwierzaczcek wpadł nam w oko.

Źródło: https://www.reddit.com/r/photoshopbattles/comments/g0h2yn/psbattle_this_quokka_eating_a_leaf/

  1. Czym/kim jest Quokka?

Quokka to tak naprawdę mały kangur, pochodzący z zachodniej Australii. W Europie nie występuje wcale, sprawdzaliśmy nawet europejskie zoo po to aby pomóc opiekować się Quokką, ale nie znaleźliśmy jej w żadnym. Te małe kangurki, niczego się nie boją i są bardzo otwarete na świat i na ludzi.

Źródło: https://www.sadanduseless.com/quokka/
  1. Dlaczego akurat Quokka?

Przede wszystkim otwartość i uśmiech który cały czas jest na jej mordce. Mówi się, że Quokki są najszczęśliwszymi zwierzakami na świecie, ludzie z nimi chętnie robią zdjęcia, a one – do tych zdjęć pozują. Podczas podróży do Australii selfie z Quokką to absolutny must-have. Mniej romantyczny powód dla którego wybraliśmy Quokkę polegał na tym, że szukaliśmy stwora na Q i znaleźliśmy Quokkę oraz Quetzala, czyli egzotycznego ptaka. Poddaliśmy temat pod głosowanie i Quokka od razu wszystkich urzekła.

  1. Jaką rolę pełni Quokka w SolveQ?

Poza byciem maskotką firmową, Quokka jest obecna w naszych mediach społecznościowych i dużo z nami podróżuję. Już była w kilku miejscach w Polsce, a ostanio odwiedziła Dubaj. Pełni rolę jednocześnie symbolu i maskotki firmowej, czymś z czym mamy się jednoznacznie kojarzyć i co wizerunkowo wyróżnia nas na tle konkurencji.

  1. Gdzie znaleźć Quokkę?

Kilka Quokk widziano na Gdyńskim Redłowie, a dokładnie u nas w SolveQ. Każdy kto dołączy do nas dostaje możliwość zapoznania się z Quokką bliżej, a nawet zabrania ją ze sobą

The post Maskotka firmowa: Kiedy Jest Potrzebna, do czego służy, jak wybrać? appeared first on SolveQ.



This post first appeared on SolveQ Agile Software House, please read the originial post: here

Share the post

Maskotka firmowa: kiedy jest potrzebna, do czego służy, jak wybrać?

×

Subscribe to Solveq Agile Software House

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×