Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Kapitalizacja — co to jest, jak działa i jak się ją wylicza?

Kapitalizacja – czym jest i jak się ją wylicza?

Banki oferują różne produkty finansowe pozwalające klientom pomnożyć swoje oszczędności. Mowa tu choćby o lokatach czy rachunkach oszczędnościowych.

To, co charakteryzuje te produkty, to możliwość zwiększenia swoich środków bez żadnego ryzyka.

Jednym z istotnych parametrów mających wpływ na to, jakie zyski można osiągnąć dzięki lokacie lub posiadaniu konta oszczędnościowego, Jest kapitalizacja odsetek. Warto zatem wiedzieć, czym ona jest i jak się ją wylicza.

Zapisz się aby otrzymać raport i poradnik SEO
Wpisz poniżej swoje dane:

Czym jest kapitalizacja odsetek?

Kapitalizacja odsetek jest sposobem obliczania odsetek od ulokowanego na lokacie lub na rachunku kapitału. Jest to informacja mówiąca o tym, jak często wypracowane odsetki dopisywane są do inwestycji.

To, jak często dochodzi do Kapitalizacji odsetek, uzależnione jest od konkretnej oferty banku. Dlatego istotne jest, aby przed skorzystaniem z oferty lokaty bądź rachunku oszczędnościowego, dokładnie zapoznać się, z zapisami umowy i warunkami danego produktu finansowego.

Ważna jest tu nie tylko wysokość oprocentowania, ale również właśnie to, jak często dochodzi do kapitalizacji.

Ta następować może bowiem w różnych odstępach czasu, np. codziennie, co tydzień, co miesiąc, co kwartał, co pół roku czy co roku, bądź nawet na koniec okresu deponowania środków. Im częściej dochodzi do kapitalizacji odsetek, tym bardziej opłacalny jest dany produkt finansowy.

Jak działa kapitalizacja odsetek?

W chwili, w której dochodzi do kapitalizacji odsetek, kwota bazowa inwestycji zostaje zwiększana. Istotne jest tu to, że kolejna kapitalizacja obliczana będzie już z wyższej kwoty. Kapitalizacji podlega zarówno wkład własny, jak i odsetki.

Najbardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie zatem skorzystanie z takiego produktu, który jest wysoko oprocentowany, a kapitalizacja odbywa się często. Oczywiście im większa kwota włożonego kapitału, tym większy będzie zysk.

Jak dokładnie oblicza się kapitalizację odsetek?

Wbrew pozorom nie jest to wcale tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. W tym celu skorzystać należy z odpowiednio wzoru, który wygląda następująco: K0 x (1 + P/Y) YL = K. Wzór wyglądać może dość tajemniczo, dlatego warto wyjaśnić wszystkie oznaczenia:

  • K0 – kapitał początkowy (wkład własny)
  • P – nominalna stopa procentowa
  • Y – częstotliwość (liczba) kapitalizacji w roku
  • L – okres obowiązywania lokaty
  • K – kapitał końcowy

Wzór ten pozwala na łatwe obliczenie kapitalizacji odsetek.

Gdzie szukać informacji o kapitalizacji odsetek?

Obecnie banki oferując takie produkty finansowe jak lokaty, czy rachunki oszczędnościowe informują swoich klientów o wszystkich aspektach, które są z nimi związane.

Dokładne informacje o warunkach lokaty znaleźć można choćby w regulaminie produktu oraz w umowie. Trzeba jednak przyznać, że najczęściej banki informują swoich klientów o oprocentowaniu lokaty, maksymalnych kwotach oraz okresie trwania lokaty.

Niestety często dokładna informacja odnosząca się do kapitalizacji odsetek nie jest podawana. Oznacza to konieczność wyliczenia jej samodzielnie. Dlatego warto wiedzieć, jak to zrobić. Powyższy wzór będzie w tym pomocny.

Jakie wyróżnia się typy kapitalizacji?

Warto wiedzieć, że wyróżnić można kilka typów kapitalizacji. Termin ten nie odnosi się wyłącznie do odsetek, które wypracowywane są na lokatach czy rachunkach oszczędnościowych.

Jakie zatem są inne typy kapitalizacji? W pierwszej kolejności wskazać trzeba na kapitalizację rynkową spółki, czyli wartość giełdową spółki w określonym momencie. Kolejny rodzaj kapitalizacji to kapitalizacja giełdowa.

W tym przypadku mowa jest o łącznej wartości całej giełdy, na którą składają się wszystkie papiery wartościowe na podstawie ich aktualnego kursu.

Wskazać trzeba jeszcze na kapitalizację waluty, która określa wartość danej waluty. Poza tym wspomnieć trzeba również o kapitalizacji kredytu oraz kapitalizacji cienkiej.

Kapitalizacja kredytu mówi o doliczanych należnych odsetkach do kwoty kredytu. Natomiast termin kapitalizacji cienkiej stosowany jest w prawie podatkowym. Odnosi się on do finansowania spółek zależnych przez jednostki powiązane.

Jakie wyróżnia się rodzaje kapitalizacji?

Kapitalizację podzielić można jeszcze ze względu na inne kryteria. Mowa tu konkretnie o momencie, w którym dochodzi naliczania odsetek, okresie ich naliczania oraz o sposobie naliczania odsetek.

Pod tym względem wyróżnić można kapitalizację z dołu i z góry. W pierwszym przypadku odsetki naliczane są na koniec okresu.

W drugim przypadku na początku okresu. Wyróżnić można jeszcze kapitalizację zgodną i niezgodną. W przypadku kapitalizacji zgodnej jej okres pokrywa się z okresem stopy procentowej.

Natomiast w przypadku kapitalizacji niezgodnej jej okres nie pokrywa się z okresem stopy procentowej. Wskazać można jeszcze na kapitalizację prostą oraz złożoną.

W przypadku kapitalizacji prostej podstawą naliczania odsetek jest kapitał początkowy, natomiast same odsetki nie podlegają oprocentowaniu. Inaczej jest w przypadku kapitalizacji złożonej, gdzie podstawą do naliczania odsetek jest zarówno kapitał początkowy, jak i same odsetki.

Sprawdź moją ofertę:
  • szkolenia online
  • szkolenia u Ciebie w firmie i doradztwo-konsulting
  • agencja SEO/SEM

Co myślisz o moim nowym wpisie na blogu?

A może masz pytanie dotyczące strategii lub techniki jak działać najlepiej?

Tak czy inaczej, chciałbym usłyszeć, co masz do powiedzenia.

Więc śmiało, teraz zostaw komentarz poniżej.

Artykuł Kapitalizacja — co to jest, jak działa i jak się ją wylicza? pochodzi z serwisu .



This post first appeared on Lifestyle, Business, Consulting And Coaching, please read the originial post: here

Share the post

Kapitalizacja — co to jest, jak działa i jak się ją wylicza?

×

Subscribe to Lifestyle, Business, Consulting And Coaching

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×