Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Makiawelizm

Makiawelizm

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi zmaga się z różnymi problemami natury psychicznej. Powstaje coraz to więcej określeń na różnego rodzaju zaburzenia. Sprzyja temu szybki rozwój świata i wynikający z niego ciągły pośpiech oraz duże ciśnienie ze strony społeczeństwa. Jednym z niepożądanych zaburzeń Jest makiawelizm.

Czym jest makiawelizm?

Makiawelizm to zaburzenie psychiczne wyróżniające się kilkoma niepożądanymi cechami. Zaliczyć do nich można takie cechy jak brak odczuwania uczuć wyższych, traktowanie innych w sposób instrumentalny czy też bardzo chłodne relacje międzyludzkie.

Osoba mająca osobowość makiawelistyczną traktuje ludzi z góry, manipuluje nimi oraz ich poniża w celu osiągnięcia własnych korzyści. Warto więc dowiedzieć się czy możliwe jest rozpoznanie takiej osoby, jak również czy może być ona niebezpieczna dla otoczenia.

Historia makiawelizmu

Samo pojęcie pochodzi od nazwiska Niccolo Machiavelli, czyli włoskiego filozofa żyjącego we Florencji na przełomie XV i XVI wieku.

Makiawelizm

Początkowo definicja makiawelizmu zakładała, że miał on się odnosić wyłącznie do sceny politycznej. Według założeń doktryny rządzący państwem mogli dopuszczać się różnego rodzaju okrucieństw oraz kłamstw jeżeli leżało to w interesie państwa. Twórca filozofii, Machiavelli, sądził iż interesy jednostki są dużo ważniejsze od zwracania uwagi na dobro innych ludzi, jednak należy stwarzać takie pozory.

Obecnie wielu polityków i osób zajmujących bardzo wysokie stanowiska w różnych zawodach wykazują cechy makiawelistyczne. Makiawelizm jest jednak zaburzeniem, z którym należy walczyć, mimo że może pomóc w osiągnięciu zawodowego bądź życiowego sukcesu.

Główne cechy makiawelizmu

Osobowość makiawelistyczną nie jest łatwo rozpoznać, szczególnie na pierwszy rzut oka. Jest jednak kilka głównych cech, jakimi osoba makiawelistyczna się odznacza.

Należy do nich dość mocno zawyżone poczucie własnej wartości, łatwość wypowiadania się oraz urok osobisty, często jednak bardzo powierzchowny. Osoba cierpiąca na tego typu zaburzenie ma bardzo dużą skłonność do kłamstw, dzięki którym jest w stanie manipulować członkami najbliższej rodziny, przyjaciółmi oraz współpracownikami. Makiawelista nie ma poczucia winy, a pojęcie empatii jest mu totalnie nieznane.

Ponadto, osoby tego typu dość łatwo rezygnują z różnych celów, które nie są zresztą długoterminowe. W swoich planach uwzględniają głównie cele materialne, w których osiągnięciu pomaga im manipulacja oraz spryt.

Osoba z osobowością makiawelistyczną jest skupiona tylko na sobie, a los i dobro innych osób jest dla niej jedynie pozornie ważne. Sprytnie ukrywa ona wszystkie swoje wady, zalety natomiast szczególnie uwidacznia. Jednym z ważniejszych cech takiej osoby jest chęć i potrzeba zaistnienia w społeczeństwie, najczęściej poprzez zajęcie jakiejś ważnej i prestiżowej funkcji.

Czy makiawelizm można wyleczyć?

Osobowość makiawelistyczna to zaburzenie, które można leczyć korzystając z usług psychoterapeuty oraz psychologa. Osoby przejawiające tego rodzaju zaburzenia rzadko decydują się na wizytę u specjalisty, szczególnie z własnej, nieprzymuszonej woli.

Zdarza się jednak, że do leczenia przekonuje ich rodzina. Sam proces leczenia polega na psychoterapii, która jest niezwykle trudna i wyczerpująca. Terapie składają się z wielu sesji, na których makiawelista uświadamiany jest o swoich niepożądanych zachowaniach.

Celem terapii jest zastąpienie negatywnych cech osoby leczonej takimi, które są akceptowalne w społeczeństwie. W procesie leczenia osoby z zaburzeniami powinien uczestniczyć doświadczony specjalista, który w odpowiedni sposób będzie w stanie reagować na różnego rodzaju próby oszustw ze strony pacjenta.

Ponadto, z pomocy psychoterapeuty powinny skorzystać także osoby przebywające w bezpośrednim otoczeniu chorego, gdyż przebywanie z osobą chorą przez długi czas może powodować poważne problemy psychiczne.

Jak żyć z makiawelistą?

Życie u boku osoby, która ma osobowość makiawelistyczną nie jest rzeczą prostą. Trudno bowiem przebywać przez dłuższy czas w otoczeniu osoby, które nie ma uczuć wyższych i ma poważne problemy ze zbudowaniem jakiejkolwiek relacji osobistej.

Osoba nastawiona w głównej mierze na własny zysk, nie odczuwająca empatii oraz wywyższająca się ponad innych, nie jest idealnym kandydatem na męża czy żonę.

Niektórzy ludzie wchodzą jednak w takie relacje w nadziei, że uda im się w jakiś sposób pokonać wszelkie przeciwności, jakie staną im na drodze. Niestety, prędzej czy później makiawelista ujawnia swoje niepożądane dla otoczenia cechy, przez co dochodzi do kryzysów i rozwodów.

Ratunkiem dla tego typu związku może być terapia u psychoterapety, który dzięki swojej specjalistycznej wiedzy i doświadczeniu może spróbować wyleczyć zaburzenia.

Czasami wystarczają jednak niezliczone pokłady cierpliwości u partnera, który dzielnie znosi wszystkie niewytłumaczalne zachowania. Makiawelizm jest więc poważnym zaburzeniem psychicznym, które w znacznym stopniu może utrudnić osobie na niego cierpiącej zbudowanie ogniska domowego.

Artykuł Makiawelizm pochodzi z serwisu .



This post first appeared on Lifestyle, Business, Consulting And Coaching, please read the originial post: here

Subscribe to Lifestyle, Business, Consulting And Coaching

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×