Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

RTZ racjonalna terapia zachowania

Osobą która stworzyła Rational Behavior Therapy (RBT), czyli po polsku racjonalna terapia zachowania RTZ jest amerykański psychiatra Maxie C. Maultsby, dawny współpracownik Alberta Elissa i Josepha Wolpe. RTZ wywodzi się z głównego nurtu terapii poznawczo-behawioralnej i opiera się na naukowo udowodnionej teorii uczenia się i neurofizjologii. Maultsby postrzega swoją metodę leczenia jako leczenie krótkoterminowe, łatwe do samodzielnego zastosowania, niedrogie i skierowane do szerokiego grona odbiorców.

Uwaga: zobacz szkolenie RTZ.

RTZ racjonalna terapia zachowania

RTZ jako kompleksowy system psychoterapii zajmuje się wszelkiego rodzaju problemami ludzkimi na poziomie poznawczym, emocjonalnym i behawioralnym. Celem leczenia jest poprawa jakości życia pacjenta poprzez zmianę zachowania i myślenia. Główne cechy leczenia skupiają się na: skupieniu się na osiąganiu jasnych celów, sojuszach współpracy między terapeutami i pacjentami oraz skupieniu się na teraźniejszości.

Pacjenci korzystają z technologii samopomocy, które dają im możliwość aby lepiej funkcjonować między sesjami terapii. Dzięki temu lepiej radzą sobie w codziennym życiu i nacisku myśli. Maultsby uważa, że ​​rola języka w procesie percepcji samokontroli jest bardzo ważna, ponieważ używane słowa tworzą pomysły, które pozwalają opisać otoczenie i nasz świat. Reagujemy na słowa tak, jakby były prawdziwymi bodźcami, które wpływają na nasze uczucia i zachowania. To, jak RTZ wyraża pomysły, jest bardzo ważne. Maultsby poradził kiedyś swoim pacjentom „aby byli w pełni szczerzy i pomyśleli o tym, co powiedzieli. ” RTZ jest szeroko stosowany w edukacji psychologicznej pacjentów. Problemy z codziennym życiem wynikają z tego że semantyka nie jest dopasowana. Rozpowszechniana przez twórcę ruchu Semantyka ogólna (Alfred Korzybski) twierdzi że wszyscy mamy wiele niezdrowych nawyków językowych.

Szczególnie ważne są słowa, których często używamy w rozmowach wewnętrznych, aby opisać siebie i otaczającą nas rzeczywistość. Brak dokładności językowej może prowadzić do zniekształcenia rzeczywistego obrazu. Za pomocą słów tworzymy subiektywne postrzeganie świata i na tej podstawie kształtujemy nasze reakcje emocjonalne i zachowania. Poświęć chwilę, aby pomyśleć o tym, jak się czujemy, kiedy mówimy sobie: „Skończyłem”, „Nikt mnie nie lubi”, „Muszę być zawsze posłuszny” lub „To trudne”. Podstawowa zasada RTZ wywodzi się z myślenia filozofii stoickiej: „Istoty ludzkie nie są niepokojone rzeczami, ale sposobem, w jaki widzą rzeczy”. Oznacza to, że nasze emocje nie są spowodowane faktami, ale naszą wiarą w fakty. Dlatego my sami jesteśmy odpowiedzialni za wszystkie nasze uczucia emocjonalne i wynikające z nich reakcje behawioralne. Na podstawie tej propozycji Maultsby stworzył model powstawania ludzkich emocji, który nazwał ABCD Emocji.

ABCD emocji: A. zdarzenie aktywujące B. myśli o „A” C. emocje D. działanie.

Przyjęcie tego modelu doprowadziło do założenia, że ​​sposobem na zmianę naszych emocji i zachowań jest zmiana naszych szczerych myśli o bodźcach, które je wywołują. Stosując model emocji ABCD do analizy aktualnego problemu pacjenta, przyjrzyjmy się konkretnej sytuacji.

Pięć pytań dotyczących zdrowego myślenia

Pięć pytań dotyczących zdrowego myślenia:

1. Czy myślenie opiera się na oczywistych faktach?

2. Czy ten pomysł najlepiej pomaga mi chronić moje życie i zdrowie?

3. Czy ten pomysł najlepiej pomoże mi osiągnąć moje cele?

4. Czy ten pomysł najlepiej pomoże mi uniknąć lub rozwiązać najmniej popularne konflikty z innymi?

5. Czy ten pomysł najlepiej pomaga mi odczuwać emocje, które chcę odczuwać, bez nadużywania jakiejkolwiek substancji?

Terapeuci pracujący w tym nurcie uczą pacjentów samodzielnej oceny własnego myślenia w oparciu o powyższe kryteria, jest to unikalna cecha terapii RTZ. Dokonując oceny, należy również pamiętać: Zdrowe i racjonalne myślenie spełnia przynajmniej 3 z 5 zasad zdrowego myślenia.

Jeśli twoje przekonania mają charakter egzystencjalny, filozoficzny lub duchowy, pierwsze pytanie może nie mieć zastosowania. Często pacjenci mylą racjonalne, zdrowe myślenie z pozytywnym myśleniem. Różnica polega na tym, że zdrowe, a nie pozytywne myślenie opiera się na faktach i uwzględnia obiektywne prawdopodobieństwo zdarzeń. Z drugiej strony pozytywne myślenie jest zwykle związane z negatywnymi postawami. Na przykład ci, którzy myślą, że „wszystko będzie dobrze”, „zostanie to w jakiś sposób rozwiązane”, „z pewnością będzie dobrze”, zwykle po prostu czekają, zamiast brać dużo udziału i czekać, aż spełnią się ich oczekiwania, bo tego chcą. Mocno wierzą, że tak się stanie. Dlatego, gdy rzeczywistość nie spełni ich oczekiwań, poczują się bardzo rozczarowani i załamani. Niestety pacjenci są tak przywiązani do swoich przekonań, że woleliby stracić życie niż swoje przekonania.

Racjonalna samoanaliza (RSA)

Głównym narzędziem wykorzystywanym w RTZ jest racjonalna samoanaliza (RSA). Jest to technika strukturalna, która pomaga pacjentom odkryć związek przyczynowy między poznawczym, emocjonalnym i fizycznym składem ich problemów. Dzięki RSA możesz: Być świadomym swoich myśli, uczuć i zachowań. Sprawdź czy są dla nas zdrowe. Jeśli to konieczne, opracuj bardziej rozsądne rozwiązanie.

Racjonalna wyobraźnia emocjonalna (RWE)

Racjonalna wyobraźnia emocjonalna (RWE) w RTZ jest zalecaną formą praktykowania zdrowych nawyków, dzięki czemu pacjenci wyobrażają sobie, że ich myślenie, uczucia i zachowanie są całkowicie zgodne z ich własnymi życzeniami. Podstawą dobrze wykonanego RWE jest przygotowane wcześniej RSA (patrz RSA Katarzyny zawarte wcześniej w tekście). Musisz najpierw zapamiętać tekst po prawej stronie. Następnie należy natychmiast wykonać zabieg dekompresyjny – powolne oddychanie przeponowe, gdzie uwaga ogranicza się do rytmu oddychania.

Chcesz więcej informacji? Zobacz kurs RTZ online.

Artykuł RTZ racjonalna terapia zachowania pochodzi z serwisu .



This post first appeared on Lifestyle, Business, Consulting And Coaching, please read the originial post: here

Share the post

RTZ racjonalna terapia zachowania

×

Subscribe to Lifestyle, Business, Consulting And Coaching

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×